کد خبر : ۳۴۴۶۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نه به آلودگی محیط زیست و نه به پلاستیک در بیمارستان های سمنان

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان از حذف کیسه های پلاستیکی از داروخانه ها و بیمارستان های شهر سمنان در نیمه دوم سال 97 با همکاری سازمان نظام پزشکی سمنان خبرداد و گفت: این برای نخستین بار در کشور است که چنین اقدام زیست محیطی در این سطح گسترده در داروخانه ها و بیمارستان های کشور برگزار می شود.

نه به آلودگی محیط زیست و نه به پلاستیک در بیمارستان های سمنان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، حمیدرضا پیوندی با اشاره به نشست های پیاپی رئیس سازمان نظام پزشکی و اعلام آمادگی این سازمان برای اجرای طرح در ماه اظهار کرد: سازمان مدیریت پسماند با تامین اعتبار لازم برای اجرای این طرح در مرحله اول اقدام به تهیه و طراحی 2هزار کیسه مخصوص دارو کرد .

وی ادامه داد: طی هماهنگی های انجام شده با رییس نظام پزشکی سمنان و همکاری با گروه پزشکان دوستدار محیط زیست و شرکت تعاونی داروسازان پیشگام کومش در آغاز پویش"نه به آلودگی محیط زیست و نه به پلاستیک" در داروخانه مرکز آموزشی درمانی بیمارستان کوثر راه اندازی و ضمن استفاده از کیسه های پارچه ای چند بار مصرف ضدعفونی، بیش از 600 عدد کیسه ویژه دارو از سوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان به بیمارستان شفا اهداء شد.

وی با بیان اینکه این سازمان در زمینه فرهنگ سازی عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی برنامه های متعدد آموزشی و ترویجی برگزار کرده است افزود: همزمان با این اقدامات انجمن پزشکان دوستدار طبیعت و سازمان نظام پزشکی نیز اقدامات مشارکتی و شایسته ایی در دوماه اخیر اجرایی کردند که از این میان می توان به مشارکت در پاک سازی برخی مناطق شهر،جاگذاری 60عدد سطل کاغذ و یک عدد مخزن پسماند خشک در بیمارستان شفا و ارائه 200عدد کیسه نان و کیسه زباله خودرو به سازمان نظام پزشکی جهت توزیع در بین پزشکان اشاره کرد.

پیوندی، از کیسه های پلاستیکی به عنوان تهدیدی جدی برای محیط زیست و قاتل خاموش طبیعت یاد کرد و گفت: ظروف و کیسه های پلاستیکی و نایلونی به منظور حفظ سلامت محیط زیست و سلامت شهروندان باید از چرخه مصرف خانواده ها حذف و حتی الامکان کیسه های پارچه ایی چندبار مصرف جایگزین آنها شود.

وی با بیان اینکه سازمان پسماند در چند سال گام های موثری در این راستا برداشته تصریح کرد:  سازمان مدیریت پسماند در اقدامی جهادی با اجرای چندین طرح به تهیه کیسه کفش نمازگزار، کیسه مخصوص زباله خودرو و کیسه نان پرداخته و در ویژه برنامه های مختلف به توزیع این کیسه ها در بین شهروندان سمنانی مبادرت ورزیده است.

وی از اجرای طرح توزیع کیسه های توزیع دارو از نیمه دوم سال 97 به عنوان یکی دیگر از طرح های این سازمان نام برد و گفت: در این طرح کیسه های پلاستیکی به طور کامل از داروخانه ها و بیمارستان های سطح شهر حذف شده است.

 مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان با اشاره به اهمیت اجرای این طرح ها در راستای کاهش پلاستیک ها که از مهمترین آلودگی های طبیعت محسوب می شوند اظهار کرد: اجرایی شدن این طرح علاوه بر کاهش آلودگی ناشی از پلاستی کها ،گامی موثر در راستای حفظ سلامت شهروندان و محیط زیست در شهر تاریخی سمنان است.

وی گفت: با حذف یک کیسه پلاستیکی در هفته ازسوی هر خانواده سمنانی ،سالانه 16 میلیون و740 هزار عدد کیسه پلاستیکی کمتر مصرف خواهد شد و این مصداق بارز کاهش تولید زباله و کاهش آلودگی پلاستیک است.

این مقام مسئول ضمن قدردانی از افشین همتی رئیس نظام پزشکی سمنان و انجمن پزشکان دوستدار محیط زیست خاطر نشان کرد: کیسه های پلاستیک اثرات مخربی بر محیط اکوسیستم و حیات گیاهی و جانوری دارد به طوری که بعضی از این مواد سال ها در طبیعت باقی می ماند و تجزیه نمی شود.

وی با اذعان به اینکه حذف یا کاهش پلاستیک از چرخه زندگی نیاز به عزم و تصمیم، همدلی و همکاری مسئولین استانی و همشهریان دارد، خاطرنشان کرد: سازمان مدیریت پسماند در راستای تحقق این مهم با ارائه آموزش های گسترده در سطح شهر سمنان،حذف این ماده از طبیعت شهر سمنان را در دستور کار خود قرار داده است.

کلید واژه :

آلودگی محیط زیست

،

پلاستیک

،

بیمارستان سمنان

،

سمنان

ثبت نظرات
captcha