کد خبر : ۳۴۴۶۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ورود میکروپلاستیک ها به بدن انسان

برای نخستین بار تحقیقی نشان داده میکروپلاستیک ها علاوه بر حیوانات و محیط زیست، وارد بدن انسان نیز شده اند.

ورود میکروپلاستیک ها به بدن انسان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دیلی میل، دانشمندان برای نخستین بار تایید کرده اند بدن انسان آلوده به پلاستیک ها شده است.

تا به حال تحقیقات زیادی درباره میزان پلاستیک در طبیعت انجام شده اما پژوهش جدید نشان می دهد پلاستیک وارد بدن انسان نیز شده است.

در همین راستا محققان درباره میزان پلاستیکی که فرد در روز می نوشد یا می خورد، پژوهشی انجام داده اند. آنها با بررسی نمونه های آزمایشی شرکت کنندگان در تحقیق متوجه ذرات ریز پلاستیک شدند.

فیلیپ شوابل محقق ارشد این پژوهش می گوید:این نخستین باری است که چنین تحقیقی انجام می شود و نشان می دهد پلاستیک وارد بدن انسان شده است. یکی از نگرانی های ما آن است که این ذرات چه مضراتی برای بدن ما دارد. ریزترین ذرات میکروپلاستیک می توانند وارد جریان خون و سیستم لنفاوی بدن شوند و حتی به کبد نیز برسند.

در این پژوهش محققان دانشگاه پزشکی وین، در نمونه های آزمایشگاهی مدفوع افراد شرکت کننده صدها نوع میکروپلاستیک کشف کردند. در این پژوهش ۸ نفر شرکت کردند و هرکدام به مدت یک هفته تمام غذاهای مصرفی را ثبت کردند.

افرادی از انگلیس، فنلاند، ایتالیا، ژاپن، هلند، لهستان، روسیه و اتریش در این تحقیق شرکت کردند. نتایج نشان داد میکروپلاستیک ها در نمونه های آزمایشگاهی تمام شرکت کنندگان وجود دارد. محققان همچنین در این پژوهش ۹ نوع مختلف میکروپلاستیک شناسایی کردند که وارد بدن انسان می شوند. معمول ترین میکروپلاستیک هایی که وارد بدن می شوند عبارتند از پلی پروپلین و PET. هر دوی آنها در بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی وجود دارند.

شرکت کنندگان درطول هفته غذاهایی مصرف کردند که در ظرف پلاستیکی قرار داشت یا از بطری های پلاستیکی آب یا نوشابه نوشیدند. هیچ یک از شرکت کنندگان گیاهخوار نبود و ۶ نفر از آنها ماهی خوردند.

اندازه میکروپلاستیک های یافت شده در بدن انسان بین ۵۰تا ۵۰۰ میکرومتر بود. حال آنکه ضخامت موی انسان بین ۱۷ تا ۱۸۱ میکرومتر است.

 همچنین به گفته محققان احتمال زیادی وجود دارد که طی فراوری غذا یا در مراحل بسته بندی میکروپلاستیک ها آن را آلوده کنند.

کلید واژه :

بدن انسان

،

پلاستیک

،

میکروپلاستیک

ثبت نظرات
captcha