کد خبر : ۳۴۴۵۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نگاهی به داستان نیمه تمام واکسن HPV

در افغانستان، فلج اطفال هنوز ریشه کن نشده است چون خیلی ها هستند که می گویند «واکسن فلج اطفال توطئه ای برای عقیم کردن بچه هاست». همین طور سال هاست که مروجان بهداشت تلاش می کنند در کشورهای جنوب صحرای افریقا استفاده از کاندوم را برای جلوگیری از انتقال ایدز جا بیندازند اما هنوز موفقیتشان در برابر پیشروی ایدز چشم گیر نیست چون کسانی هستند که استفاده از کاندوم را توطئه ای برای جلوگیری از بچه دار شدن در افریقا می دانند و معتقدند دولت های متخاصم می خواهند از این راه بر منابع این کشورها مسلط شوند.

نگاهی به داستان نیمه تمام واکسن HPV

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نمونه هایی از این نوع برخورد با سیاست های بهداشتی نه کم است نه محدود به کشورهای جهان سوم؛ حتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم در طول رقابت های اتی علیه واکسیناسیون بچه ها سخنرانی کرده است. حدود ۲۰ سال از شکل گیری جنبش علیه واکسن سه گانه می گذرد؛ جنبشی که از پدر و مادرها می خواهد از تزریق واکسن سه گانه به بچه ها خودداری کنند و آن را عامل بروز اوتیسم معرفی می کند؛ در نتیجه، در سال های گذشته برخی بیماری های ریشه کن شده از جمله سرخک در اروپا و آمریکا دوباره دیده شده است.

در چنین شرایطی تلاش برای اضافه کردن یک واکسن تازه به برنامه واکسیناسیون اجباری هر کشوری، کمی سخت تر به نظر می رسد، حتی اگر آن واکسن، راهی برای پیشگری از سرطان باشد.

نمونه اش واکسن ویروس HPV ، خلاصه شده عنوان «ویروس پاپیلومای انسانی» دارویی که حدود ده سال پیش کشف شده و از آن به عنوان راه پیشگیری از بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان رحم، سرطان مقعد و برخی از انواع سرطان های سر و گردن یاد می شود. واکسن های موجود، بدن را حداقل علیه دو نوع و حداکثر علیه ۹ نوع از این ویروس مقاوم می کند و مقاومتی که ایجاد می کنند برای پنج تا ده سال باقی می ماند. تخمین زده می شود که با تزریق این واکسن می توان جلوی ۷۰ درصد موارد ابتلا به سرطان رحم، ۶۰ درصد موارد ابتلا به سرطان های واژن، ۸۰ درصد سرطان های مقعد و ۴۰ درصد سرطان های سر و گردن را گرفت.

سازمان بهداشت جهانی تزریق این واکسن را به عنوان بخشی از برنامه واکسیناسیون اجباری در همه کشورها توصیه می کند. علاوه بر این، افزایش شمار افرادی که واکسن را دریافت می کنند، «واکسیناسیون سخت» ایجاد می کند، یعنی با کاهش شمار افرادی که امکان ابتلا به بیماری را دارند، از احتمال شایع شدن آن در افرادی که واکسن نزده اند هم کاسته می شود.

واکسن HPV  در حال حاضر در ۷۱ کشور دنیا در دسترس است و در بسیاری از کشورها از جمله استرالیا، کانادا، چین، کلمبیا، سر تا سر اروپا، قریب به اتفاق ایالت های آمریکا، ژاپن، کنیا، لاگوس، مکزیکو، نیوزلند، پاناما، آفریقای جنوبی، ترنیداد و توباگو، کره جنوبی و سرتاسر بریتانیا جزء برنامه معمول واکسیناسیون کودکان و البته مهاجران است. در ایران هم سال هاست که در داروخانه ها در دسترس است و به کسانی که فعالیت جنسی قابل ملاحظه ای دارند توصیه می شود. قیمتش به دلیل وارداتی بودن هنوز گران است، تحت پوشش بیمه نیست و تزریقش آن طور که لازم است جا نیفته.

در چنین شرایطی امسال، وزارت بهداشت، به کمک یک موسسه مردم نهاد تصمیم گرفت تلاشی برای وارد کردن این واکسن به برنامه واکسیناسیون عمومی را آغاز کند. مشکل وزارت بهداشت این است که قیمت فرمول واکسن بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان است؛ هزینه ای که در حال حاضر پرداخت آن برای وزارت بهداشت و انستیتو پاستور امکان پذیر نیست. با این وجود وزارت بهداشت امیدوار بود مقداری از مبلغ لازم برای شروع کار را جمع کند. کمپین #عزم_ملی_برای_تولید_واکسنHPV  در ادامه انعقاد یک تفاهم نامه بین وزارت بهداشت، انستیتو پاستور و یک موسسه مردم نهاد، فعالیت خود را آغاز کرد تا به جمع آوری این پول کمک کند اما برنامه آن طور که پیش بینی شده بود پیش نرفت.

جنجال بر سر کمپین زمانی آغاز شد که چهره اصلی آن یعنی یاسمن اشکی در برنامه «ماه عسل» حاضر شد تا در مورد کمپین و جذب مشارکت مردمی برای تولید واکسنی که می تواند ایران را به قطب تولید این دارو در خاورمیانه تبدیل کند، توضیح دهد. اشکی در این برنامه در مورد انگیزه راه اندازی کمپینی برای تولید واکسن HPV، از دوران نوجوانی خود و درگیری اش با نوعی بیماری عفونی خونی صحبت کرد و گفت که می توانیم شاهد روزی باشیم که یک بیماری صعب العلاج دیگر مانند «فلج اطفال» در کشورمان ریشه کن شود و از مردم خواست که با کمک به وزارت بهداشت راه را برای خرید فرمول واکسن فراهم کنند.

مخالفان در مقابل، اشکی را «دروغگو»، «بهایی»، «عامل دستگاه های اطلاعاتی آمریکایی» و «عامل بیوتروریسم» معرفی کردند. این ادعاها در حالی مطرح شده است که حتی وزیر بهداشت هم از کمپین ملی برای تولید واکسن HPV حمایت کرده است و اگر قرار باشد آن را بپذیریم باید این را هم بپذیریم که دولت و دستگاه های اطلاعاتی همه در برابر نفوذ یک نفر «عامل اسرائیل» تا سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نفوذ کرده اند. البته قطعا اعضای کمپین راه و وزیر بهداشت حق خودشان برای شکایت از چنین ادعایی را محفوظ می دانند!

دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، همان وقت در این مورد به سایت وزارت بهداشت گفت: «بیشتر کمک های خیران که به وزارت بهداشت اهدا می شود برای ساخت بیمارستان و همراه سرا یا هزینه های درمانی دیگر است. اینکه گروهی به صورت داوطلبانه بخواهند به ساخت واکسن کمک کنند بسیار خوب است و ما از این اقدام استقبال کردیم و با این گروه تفاهم نامه ای امضا کردیم تا ۵۰ درصد هزینه واکسن را ما به عنوان سیستم دولتی بیاوریم و ۵۰ درصد باقی را هم با جذب کمک های مردمی فراهم کنیم تا کسانی که در معرض ابتلا به این بیماری ها هستند از خطر حفاظت شوند.»

رئیس انستیتو پاستور ایران هم در این مورد گفته بود: «خوشبحتانه سرطان های ناشی از ویروس HPV جزء معدود سرطان های قابل پیشگیری هستند و اگر زمینه ها و هزینه های مورد نیاز برای خرید فرمول این واکسن  آنها فراهم شود ایران می تواند اولین کشور منطقه باشد که در تولید این واکسن به خودکفایی می رسد و امکان بروز بحران برای تهیه واکسن در سایه اعمال تحریم ها از بین می رود.»

یاسمن اشکی، مدیر کمپین #عزم_ملی_برای_تولید_واکسنHPV هم همان وقت در مورد تلاش گروهش برای همکاری با وزارت بهداشت در جهت خودکفایی در تولید این واکسن گفته بود: «ما منتظر معجزه نیستیم اما فکر می کنیم زمان آن رسیده است که خودمان برای افزایش استانداردهای بهداشتی جامعه کاری کنیم. اگر سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسیده  که واکسن HPV باید جزء برنامه اجباری واکسن در کشورها باشد، همان طور که با عزم ملی فلج اطفال را ریشه کن کردیم، می توانیم با عزم ملی، گامی در راه مبارزه با سرطان برداریم.»

از نظر مخالفان اما همه چیز به این راحتی نبود. در همان روزهای اول کمپین، برخی کاربران در شبکه های مجازی با طرح نگرانی در مورد واکسن HPV برنامه تولید این دارو را غیرضروری و حتی تلاشی برای یک حمله بیوتروریستی علیه ملت ایران معرفی کردند. به نظر مخالفان، کمپین وزارت بهداشت «بازی برای کلاهبرداری از مردم» بود. یکی از سرسخت ترین رسانه هایی که در روزهای بعد از پخش برنامه ماه عسل، علیه خود « یاسمن اشکی»، «احسان علیخانی»، «ماه عسل»، و «واکسن HPV» موضع گرفت، یک سایت خبری بود. این سایت در یکی از اولین گزارش هایش علیه برنامه ماه عسل در ۱۳ خردادماه نوشت که چون یاسمن اشکی پیش از برنامه ماه عسل در جایی در مورد بیماری که از نظر نویسنده گزارش «مشکوک» است صحبت نکرده، بنا بر این دروغ می گوید و در ادامه گزارش آورد: «او (یاسمن اشکی) همه این داستان های احساسی و غیرقابل اثبات را می گوید تا همه را به ضرورت واکسینه کردن علیه این بیماری و تزریق واکسنHPV  به همه دختران نوجوان ۹ تا ۱۱ سال و همچنین جمع آوری کمک مالی برای پروژه تولید واکسن در داخل کشور، قانع سازد.»

نویسنده گزارش با «داستان» دانستن مساله بیماری مهمان برنامه علیخانی سعی کرد تلاش برای تولید داخلی یک «واکسن» که به دلیل گران بودن هنوز در صدر اولویت های وزارت بهداشت نیست را زیر سوال ببرد. این سایت با اینکه علیه برنامه که «عزم ملی برای تولید واکسن HPV» خوانده می شود، موضعی بسیار تند گرفته و در روزهای کمپین چندین مطلب در مورد واکسن، موسسه بانی کمپین، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و همه کسانی که ممکن است روزی اسمHPV  را به زبان آورده باشند نوشت، تنها منتقد تلاش برای اضافه شدن این واکسن به برنامه واکسیناسیون عمومی کشور نبود.

دکتر علی واشقانی رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو نیز یکی از معدود افراد مرتبط با وزارت بهداشت است که در همان روزها علیه کمپین تولید واکسن HPV موضع گیری کرد. واشقانی در این مورد به گفت: «تزریق واکسن HPV جزء «توصیه های» سازمان جهانی بهداشت است اما این واکسن در مقایسه با واکسن هایی که لازم است به برنامه واکسیناسیون کشوری وارد شوند، اولویت کمتری دارد. هزینه زیاد این واکسن و منابع محدود تامین آن، ورودش به طرح واکسیناسیون کشور را مشکل کرده است. اگر واکسنی را وارد طرح واکسیناسیون کشوری کنیم، وزارت بهداشت باید آن را به صورت مستمر تامین کند بنابراین هم از جنبه منابع مالی باید تمهیدات لازم را اندیشیده باشیم و هم منبع تامین واکسن باید به گونه ای باشد که بتوانیم به اندازه کافی آن را در دسترس داشته باشیم.»

منتقدان فهرست بلند بالایی علیه ورود واکسن HPV به برنامه واکسیناسیون سراسری کشور داشتند. عمده آنها را می شد در بخش «نظرات» همان سایت خبری دید. عده ای مدعی شدند این واکسن باعث عقیم شدن زنان می شود، عده دیگری گفتند این واکسن خطرناک و کشنده است، دست داشتن مافیای دارو در اطلاع رسانی در مورد وجود این دارو در کشور، یکی دیگر از تئوری های مخالفان است، بعضی گفتند این واکسن برنامه ای برای ترور بیولوژیک در کشور است، گروه دیگر آن را دنباله سند ۲۰۳۰ و تلاشی برای رواج بی بند و باری و سست کردن بنیان خانواده است. عده بیشتری هم علاوه بر حمله به وزارت بهداشت، موسسه پایش سلامت راه و یاسمن اشکی را سیبل کردند و گفتند توطئه جدیدی برای نفوذ به کشور آغاز شده که توسط آمریکا و با اهداف ضد نظام هدایت می شود.

اگر در مورد واکسن سه گانه و تاثیر آن بر بروز اوتیسم در کودکان، تنها «یک» مقاله غیرعلمی وجود دارد، در مورد ادعای اخیر علیه واکسن HPV حتی همین یک مقاله هم وجود ندارد. تحقیقات بسیاری در مورد عوارض جانبی این واکسن انجام شده که همه ثابت کرده اند واکسن های ویروس HPV آسیب زا نیستند.

دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری تحقیقات ایدز در این مورد می گوید: «بیش از صد گونه مختلف از ویروسHPV  شناسایی شده که برخی از آنها می تواند بسیار خطرناک باشد. زگیل هایی که در نتیجه این ویروس ایجاد می شود، می تواند عامل بروز سرطان رحم باشد که ممکن است به سایر دستگاه های بدن هم سرایت کند و حتی کشنده باشد. متاسفانه در سال های اخیر شاهد افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس هستیم، بنابراین برای حرکت به سمت جامعه سلامت بهتر است دولت واکسنHPV  را مانند واکسن هپاتیت بی به صورت اجباری و رایگان برای همه تزریق کند یا حداقل این واکسن را تحت پوشش بیمه قرار دهد تا قیمت آن کم شود و تزریق آن برای همه مردم ممکن باشد.»

دکتر مینو محرز - رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران - هم با تاکید بر اینکه واکسن ویروسHPV  کاملا امن است، می گوید: «تزریق و مصرف این واکسن در تمام دنیا توصیه می شود و از دید یک متخصص عفونی ضرورت تزریق آن ثابت شده است چراکه این بیماری درمان قاطعی ندارد .بهتر است مردان تا سن ٢٦ الی ٢٧ سالگی و زنان تا سن ٣٥ الی ٤٠ سالگی این واکسن را دریافت کنند. البته تزریق واکسن HPV به سن ازدواج یا آغاز فعالیت جنسی در افراد بستگی دارد و در برخی کشورها تزریقش از سن ١٢ سالگی در دختران آغاز می شود.»

به غیر از کسانی که می گویند واکسن HPV باعث عقیم شدن زنان می شود و باید از تزریق آن خودداری کرد، منتقدان وزارت بهداشت هم از کمپین تولید داخلی واکسن HPV استقبال نکردند و می گفتند مسلم است وزارت بهداشت نمی تواند پول لازم برای تولید این واکسن را جمع آوری کند اما با این کمپین اطلاع رسانی در مورد لزوم تزریق این واکسن را افزایش می دهد و سود افزایش درخواست برای تزریق این واکسن وارداتی به جیب مافیای واردات دارو می رود. از نظر این منتقدان، وزارت بهداشت اگر خودش سردسته آنها نباشد اقلا در سودشان شریک است. در واکنش به این انتقادها، وزارت بهداشت صراحت به خرج داده و وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه واردات این واکسن در حال حاضر بسیار محدود و صد در صد دولتی است تاکید کرد که در صورت عدم تولید این واکسن در داخل کشور، وارد کردن آن به برنامه واکسیناسیون عمومی کشور در دستور کار نخواهد بود و واردات آن دولتی و در سطح محدود فعلی باقی خواهد ماند: «طبق دستور آقای رئیس جمهور ما همه واکسن ها را باید خودمان تولید کنیم و حتما فناوری و امکان تولید این واکسن هم در کشورمان وجود دارد. درباره واکسن HPV تا زمانی که آن را در کشور تولید نکنیم، وارد برنامه ایمن سازی کشور نخواهیم کرد. در عین حال توصیه می کنم که به حاشیه ها هم توجهی نداشته باشید.»

بعد از اینکه وزیر بهداشت به صراحت اعلام کرد  تا زمان تولید داخلی واکسن HPV واردات آن مانند گذشته به صورت محدود در اختیار سیستم دولتی و پخش آن از طریق داروخانه های هلال احمر خواهد بود، گروهی از شرکت های دانش بنیان داخلی هم پا پیش گذاشتند و از برنامه هایشان برای تولید واکسن ویروس HPV در کشور خبر دادند. معاون تحقیقات وزیر بهداشت گفت: «محققان دو شرکت دانش بنیان ایرانی، به پیشرفت ۹۰ و ۷۰ درصدی در تولید واکسن  HPVرسیده اند و نخستین واکسن بومی این بیماری به زودی وارد بازار خواهد شد، منتها به شرط دریافت مجوز» که معنی آن لزوم انجام آزمایش های انسانی پیش از عرضه به بازار است. او البته توضیح نداد که وقتی واکسنی از پیش وجود دارد که فاز آزمون و خطا را پشت سر گذاشته و می شود با خرید فرمولش، خط تولید آن را در داخل کشور ایجاد کرد و از ریسک آزمایش انسانی خودداری کرد، چرا باید این ریسک را به جان خرید؟

ماه ها از تعطیل شدن کمپین عزم ملی برای تولید داخلی واکسن ویروس HPV می گذرد. بعد از فشارهای بی امان برخی سایت ها و همراهی یکی دو خبرگزاری با آنها، دادستانی اعلام کرد موضوع تلاش برای تولید داخلی این واکسن را بررسی می کند تا اگر اشکالی در روند آن وجود دارد، جلوی کار را بگیرد. هنوز نه خبری از نتیجه بررسی های دادستانی منتشر شده است و نه شرکت هایی که اعلام کرده بودند در ساخت مشابه داخلی واکسن HPV به پیشرفت ۹۰ درصدی رسیده اند گزارشی از وضعیت کالایشان منتشر کرده اند.

هنوز زنان و مردان زیادی هستند که بدون اطلاع از جدی بودن خطر زگیل های تناسلی، بیماری را به یکدیگر منتقل می کنند و باعث خسارت های جبران ناپذیر به سلامت عمومی جامعه می شوند.

- فاطمه کریمخان

کلید واژه :

واکسن HPV

،

HPV

،

واکسن فلج اطفال

،

فلج اطفال

ثبت نظرات
captcha