کد خبر : ۳۴۴۵۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک کشور:

تشخیص معاینه فنی جعلی و کنترل آلایندگی توسط محیط زیست

مدیرکل حمل و نقل و ترافیک و دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با بیان اینکه به واسطه دوربین هایی که پلاک را می خواند معاینه فنی جعلی تشخیص داده می شود و جریمه صورت می گیرد، به دقت در معاینه فنی نیز اشاره کرد و گفت: سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان ناظر در قانون هوای پاک باید در تمام بحث های مربوطه خصوصا آلایندگی، کنترل های لازم را داشته باشد.

تشخیص معاینه فنی جعلی و کنترل آلایندگی توسط محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پوریا محمدیان یزدی در پاسخ به این سوال که برخی از شهروندان تهرانی که قادر به پاس کردن معاینه فنی در تهران نیستند برای اخذ آن به شهرستان های اطراف مراجعه می کنند و آیا برای این موضوع تدابیری اندیشیده شده است یا خیر؟ گفت: این مباحث قبلا وجود داشت؛ اما از زمانی که سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) به وجود آمد به عبارتی تمام مراکز معاینه فنی به این سامانه و سرور مرکزی متصل شدند و با این شیوه مشخصات و عمده تخلفات قابل شناسایی است و در حقیقت می توان گفت میزان خطاها به حداقل رسیده اما ادعا نمی کنیم که صفر شده است.

وی در ادامه به وضعیت معاینه فنی جعلی اشاره کرد و افزود: سال های قبل شنیده می شد که برگه معاینه فنی دم در خانه به خرید و فروش می رسید؛ اما در حال حاضر این موضوع وجود ندارد و یا حتی اگر هم هست به واسطه دوربین هایی که پلاک را می خواند معاینه فنی جعلی تشخیص داده می شود و جریمه صورت می گیرد. به عبارت دیگر دوربین پلاک خودرو را می خواند و در پایگاه اطلاعات معاینه فنی معتبر بررسی می شود و اگر اطلاعات آنجا نباشد خودرو روزی 50 هزار تومان جریمه خواهد شد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در ادامه تصریح کرد: در خصوص دقت در معاینه فنی، سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان ناظر در قانون هوای پاک باید در تمام بحث های مربوطه خصوصا آلایندگی، کنترل های لازم را داشته باشد. البته ما هم ابزارهای اجرایی را در اختیارشان گذاشته ایم به عبارت دیگر سامانه سیمفا در اختیار سازمان حفاظت از محیط زیست است؛ البته می گوییم به واسطه سامانه یکپارچه معاینه فنی خطاها کم شده اما دستگاه های مربوطه باید نظارت های لازم را داشته باشند تا این موضوع به حداقل ممکن برسد.

وی افزود: در تهران حدود 15 مرکز معاینه فنی وجود دارد که اگر خطوط آنها را با یکدیگر جمع کنیم بیش از 40 خط وجود دارد که به شهروندان سرویس می دهند. همچنین فعال ترین شهر در حوزه معاینه فنی با توجه به تعداد خودروها، شهر تهران است و به دلیل  بحث آلودگی هوا وارونگی هوا تاکید ما نیز بر این شهر است؛ البته بعد از آن تاکید بر شهرهای مشهد، اصفهان و تبریز است. همچنین بعد از این شهرها، شهر اراک حائز اهمیت است که البته اعتقاد داریم منشاء آلودگی هوای اراک، صنعتی است.

محمدیان در پایان گفت: تاکیدمان بیشتر بر روی آلودگی ناشی از اگزوز خودرو است به همین دلیل طرحی مانند LEZ (طرح کاهش) را مطرح کرده ایم تا به واسطه آن خودروهای دودزا و آلاینده را به حداقل برسانیم.

کلید واژه :

معاینه فنی جعلی

،

محیط زیست

،

کنترل آلایندگی

،

تشخیص معاینه فنی جعلی

ثبت نظرات
captcha