کد خبر : ۳۴۴۵۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران:

بوی نامطبوع پسماند در آرادکوه و روان آب های غرب تهران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه پسماندهای آراد کوه و روان آب های غرب استان تهران از جمله منشاءهای اصلی ایجاد بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام (ره) است، گفت: مدیریت پسماند در آرادکوه در شأن پایتخت و نظام نیست.

بوی نامطبوع پسماند در آرادکوه و روان آب های غرب تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کیومرث کلانتری با بیان اینکه بوی نامطبوعی که در محور فرودگاه امام (ره) استشمام می شود ناشی از فعالیت یک سری از کانون های آلاینده در محل است، اظهار کرد: در واقع استانداردی برای بوی سالم نداریم ولی چنانچه بوی آزاردهنده ای در نقطه ای استشمام شود، پیگیری می کنیم تا منشأ آن را دریابیم.

وی با اشاره به اینکه بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام (ره) ناشی از کانون هایی است که آلودگی هوا یا آلودگی آب دارند، تصریح کرد: این بوی نامطبوع طی دوره طولانی مدت به وجود آمده و ناشی از بارگذاری های جمعیتی، صنعتی و خدماتی در منطقه است.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران ادامه داد: دولت برای مهار این بوی آزاردهنده ابتدا مسئولیت را به وزارت کشور سپرد و این وزارتخانه از طریق فرمانداری و استانداری پیگیری هایی انجام داد ولی متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد. در دولت دوازدهم وظیفه مهار بوی آزاردهنده مسیر فرودگاه امام (ره) به سازمان محیط زیست محول شد و محیط زیست مسئولیت یافت تا بررسی کند که این بو ناشی از چه کانون هایی در منطقه است.

کلانتری با بیان اینکه مهار بوی آزاردهنده مسیر فرودگاه در اولویت کاری سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت، اظهار کرد: این سازمان توانست ۲۸ کانون آلاینده در مسیر فرودگاه امام (ره) را شناسایی کند و مورد پایش قرار دهد. برخی واحدهای صنعتی ملزم به ایجاد تصفیه خانه و برخی واحدهای دیگر که پساب زیادی داشتند، موفق به تاسیس تصفیه خانه شدند.

وی با اشاره به اینکه یک مشکل جدی در منطقه این است که فاضلاب های انسانی و روان آب های شهری زیادی در بخش های غربی و جنوب غربی استان تهران در کانال ها و رودخانه ها رها است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری های زیادی از طریق وزارت نیرو و استانداری انجام داده و بازدیدهایی را به صورت مکرر از منطقه داشته است.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران ادامه داد: با پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت آب و فاضلاب برای شهرستان اسلامشهر نیم مدول تصفیه خانه برای ۲۲ هزار نفر احداث و افتتاح کرده است، این درحالی است که این منطقه به سه مدول تصفیه خانه نیاز دارد بنابراین نیاز است که شرکت آب و فاضلاب فوری تصفیه خانه های خود را در حد ظرفیتی که لازم است احداث و افتتاح کند و پساب شهری شهرستان اسلامشهر و واوان دیگر بیش از این سرگردان نباشد.

کلانتری افزود: در شهرستان اسلامشهر و واوان ۶۰۰ هزار نفر و در بهارستان ۷۰۰ هزار نفر جمعیت داریم. این منطقه چون منبع پذیرنده ای مانند دریاچه ندارد پساب آن در جوی ها و کانال ها باقی می ماند و بوی نامطبوعی ایجاد می کند. سازمان برنامه و بودجه ردیف اعتباری مشخصی برای احداث تصفیه خانه در این مناطق اختصاص داده است ولی روند احداث تصفیه خانه کند است و برای ما قابل قبول نیست. ما پیگیر هستیم که هر چه سریعتر تصفیه خانه ها احداث و فاضلابی که در منطقه رها است، تصفیه شود.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه پروژه احداث تصفیه خانه ها، پروژه های بزرگی هستند، اظهار کرد: امیدواریم تا سال آینده تصفیه خانه اسلامشهر و بهارستان احداث شود. شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران ۵۰ درصد اعتبار خود را به احداث تصفیه خانه در این دو شهرستان اختصاص داده است و امیدواریم که هر چه سریعتر این اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست دستگاه نظارتی است و اجرا باید توسط بخش های دیگر صورت بگیرد. شرکت آب و فاضلاب باید پاسخگو باشد که تا کی باید شاهد پساب سرگردان در نهرها و جوی ها باشیم؟ همچنین شهرداری درباره تلنبار پسماندها در سایت آرادکوه باید پاسخگو باشد.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه رها شدن فاضلاب انسانی و روان آب ها در منطقه مسیر فرودگاه از مشکلات اصلی است، اظهار کرد: متاسفانه سیستمی برای  بازچرخانی و استفاده مجدد از آب نداریم و حتی پساب تصفیه شده ای که از واحد صنعتی خارج می شود به هدر می رود. حتما باید از پساب های تصفیه شده در مصرف های بعدی استفاده شود و اگر در منطقه رها شود قطعا کانون آلودگی ایجاد می شود.

کلانتری با بیان اینکه متولی پساب های تصفیه شده شرکت آب منطقه ای است، گفت: هر پساب تصفیه شده یک منبع آب است ولی متاسفانه این پساب به جای استفاده مجدد رها می شود. در حال حاضر حدود ۷۰ درصد بوی نامطبوع واحدهای صنعتی، پسماندسوزی ها و واحدهای زغال گیری مهار شده است، همچنین ۲۲ کارگاه زغال گیری منهدم و پسماندسوزی ها تا حدود زیادی مهار شده اند.

وی در ادامه تصریح کرد: تعداد زیادی از دامداری ها تصفیه خانه خود را راه انداختند و تصفیه خانه کشتارگاه ها نیز آماده است اما برخی واحدها بالقوه آلاینده هستند و بوی نامطبوع ایجاد می کنند. برای مثال گاوداری ها در هر صورت بوی نامطبوع خواهند داشت. مشکل این واحدها این است که فواصل را رعایت نکرده و دیوار به دیوار اتوبان ساخته شده اند.

کلانتری افزود: محیط زیست به دو کشتارگاه و یک گاوداری پیشنهاد داده است که محل فعالیت خود را تغییر دهند چون استقرار این واحدها مشکل دارد. اگر بخواهیم این بوی نامطبوع به طور کامل قطع شود حتما باید این واحدها محل فعالیت خود را تغییر دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت مدیریت پسماند در آرادکوه در شأن پایتخت نیست، تصریح کرد: پسماندها باید از مبدأ تفکیک و به کود و کمپوست تبدیل شوند. سازمان حفاظت محیط زیست اصلا نمی تواند شرایط آرادکوه را بپذیرد. پیشنهاد ما به همکارانمان در شهرداری این است که اگر می خواهند فعالیت خود در آرادکوه را ادامه دهند باید مدیریت پسماند را به درستی انجام دهند.

کلانتری در پایان گفت: در حال حاضر برای رفع کامل بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام منتظر اقدامات شهرداری و شرکت آب و فاضلاب هستیم تا آن ها بتوانند دو کانون اصلی یعنی روان آب ها و پسماندهای آرادکوه را مدیریت کنند.

کلید واژه :

مدیریت پسماند

،

آرادکوه

،

بوی نامطبوع پسمان

،

روان آب های غرب تهران

،

روان آب

،

مدیریت روان آب

ثبت نظرات
captcha