کد خبر : ۳۴۴۵۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش آسیب های سیل با ساماندهی رودخانه ها

فرماندار شفت گفت: ساماندهی نکردن رودخانه ها سبب تشدید آسیب های سیل در شهرستان شفت شد.

کاهش آسیب های سیل با ساماندهی رودخانه ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «محمدرضا محسنی» در نشست ستاد مدیریت بحران شفت با اشاره به این که مجموع خسارت های تحمیل شده سیل در این شهرستان بالغ بر 17.5 میلیارد تومان است، اظهار کرد: ایمن سازی و اقدامات اولیه در خصوص سیل باید هرچه سریع تر پایان یابد.

وی با اشاره به این که عدم ساماندهی رودخانه ها سبب تشدید آسیب های سیل در شهرستان شفت شد، افزود: افراط در صدور مجوزهای برداشت از رودخانه در سال ها پیش و ممانعت های قانونی کنونی برای ورود دستگاه های ذی ربط برای ساماندهی، به بسیاری از زیرساخت های حاشیه رودخانه ها آسیب رسانده و مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است.

نماینده عالی دولت در شفت با بیان این که سیل اخیر اثبات کرد که بسیاری از رودخانه ها گنجایش هدایت این حجم از آب را ندارد و نیازمند ساماندهی است، تصریح کرد: با تشریک مساعی و رعایت موازین قانونی می توان خسارت های حوادث آتی را کاهش داد.

وی با بیان این که بازگشایی و بهسازی اولیه جاده های روستایی که در طغیان رودخانه ها تخریب شده اند نیازمند همکاری دستگاه های خدماتی و اجرایی است، گفت: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و حفاظت محیط زیست در کنار راهداری باشند و زمینه تسریع در کار را فراهم کند.

فرماندار شفت با اشاره به این که بنیاد مسکن ترمیم راه ها و پل های داخل بافت روستاهای سیل زده را در اولویت قرار دهد، خاطرنشان کرد: اداره برق باید در روزهای آتی نقاط در معرض خطر شبکه های برق را جابجا و از ایمن سازی آن ها اطمینان حاصل کند و اداره مخابرات نیز هر چه سریع تر خطوط ارتباطی خانوارهای روستایی را وصل کند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان نیز در این نشست با اشاره به این که 35 میلیارد تومان برای جبران خسارت های ناشی از سیل این استان در نظر گرفته شده است که در اختیار مردم قرار خواهد گرفت، افزود: این اعتبارات شامل کمک های بلاعوض برای تعمیر و ارایه تسهیلات برای ساخت واحدهای مسکونی می شود و مبالغی نیز برای تعویض اسباب و اثاثیه آسیب دیده منازل پیش بینی شده است که روند اجرای آن به زودی اطلاع رسانی می شود.

«اکبرزاده» با اشاره به این که آسیب های سیل به موازات راه ها به پل ها نیز وارد شد، یادآور شد: هر چند که آب منطقه ای با مشکلات و ممانعت های قانونی در ساماندهی رودخانه ها مواجه است اما هیچ دستگاه دیگری در رودخانه ها مسئولیت قانونی ندارد و ساماندهی با نظر کارشناسی آب منطقه ای می تواند انجام شود.

کلید واژه :

ساماندهی

،

رودخانه

،

آسیب

،

سیل

ثبت نظرات
captcha