کد خبر : ۳۴۴۵۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ممنوعیت انتقال پسماند اسیدی به شهرک صنعتی خمین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: انتقال و رهاسازی هرگونه پسماند صنعتی به ویژه پسماندهای اسیدی به شهرک صنعتی خمین ممنوع است.

ممنوعیت انتقال پسماند اسیدی به شهرک صنعتی خمین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «رضا میرزایی» در نشست بررسی مشکلات زیست محیطی شهرک صنعتی خمین، افزود: واحد بهینه سازی و بازیافت پسماندهای اسیدی در شهرک صنعتی خمین فعال بود که به دلیل نبود زیرساخت مناسب زیست محیطی غیر فعال شده است.
وی اظهارداشت: بر همین اساس تا فراهم شدن زیر ساخت مطلوب و مورد تاییدمحیط زیست و صدور مجوز فعالیت هرگونه نقل و انتقال پسماند اسیدی به این واحد بازیافت ممنوع است و با خاطیان برخورد می شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: 6 واحد تولیدی تصفیه دوم روغن در شهرک صنعتی خمین فعال است که این واحدها باید پسماند های تولیدی خود را به واحدهای پذیرنده و دارای مجوز زیست محیطی در استان های دیگر برای بازیافت منتقل کنند.
میرزایی با انتقاد از تخلیه پسماندهای صنعتی در شهرک صنعتی خمین گفت: رهاسازی فاضلاب و ضایعات صنعتی در مکان های مختلف شهرک صنعتی این شهرستان باعث انتشار بوی نامطبوع، آلودگی زیست محیطی و از بین رفتن حاصلخیزی بخشی از اراضی کشاورزی منطقه می شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: پسماندهای صنعتی در شهرک صنعتی باید با مدیریت اصولی ساماندهی شود و از فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده نظیر ذوب ضایعات به بهانه ایجاد اشتغال و رونق صنعتی در زادگاه معمار کبیر انقلاب جلوگیری می شود.
وی گفت: اولویت اصلی حفاظت محیط زیست ساماندهی و مدیریت پسماندها است و تلاش می شود واحدهای تولیدی به طور اکوسیستمی در کنار یکدیگر قرار گیرند و پسماند یک واحد صنعتی خوراک واحد صنعتی دیگر باشد.
میرزایی گفت: راهبرد دیگر برای حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلایندگی زیست محیطی این است که واحدهای صنعتی که دارای پتانسیل آلایندگی هستند نزدیک واحدهای مسکونی استقرار نیابند.
فرماندار خمین نیز در این نشست بر ساماندهی پسماندهای صنعتی تاکید کرد و افزود: توسعه صنعت در این شهرستان نباید به بخش کشاورزی و منابع طبیعی لطمه بزند.
«احمد طهرانی» افزود: خمین منطقه ای کشاورزی است، اگر چه در سال های اخیر به دلیل خشکسالی به بخش صنعت بیشتر توجه شده اما دلیل بر بی توجهی به کشاورزی نیست و از هر فعالیت صنعتی که باعث لطمه به بخش کشاورزی و مشکلات زیست محیطی شود جلوگیری می شود.
فرماندار خمین گفت: تلاش می شود مشکلات زیرساختی واحد صنعتی بازیافت پسماندهای اسیدی در شهرک صنعتی حل شود تا با فعال شدن این واحد پسماندهای اسیدی تولید شده توسط واحد صنعتی تصفیه دوم روغن بازیافت شوند.
طهرانی اظهارداشت: تا فعال شدن این واحد هر گونه نقل و انتقال و دپوی پسماند در محوطه این شرکت ممنوع است و واحدهای صنعتی با جمع آوری پسماندهای تولیدی را به شرکتهای پذیرنده منتقل کنند.
فرماندار خمین گفت:رها سازی انواع نخاله های ساختمانی به چهره طبیعت نیز لطمه وارد می کنند و باید مدیریت شود.
طهرانی با بیان اینکه مدیریت پسماند زمینه اشتغال را فراهم می کند تاکید کرد: باید از این ظرفیت در راستای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال استفاده کرد.
وی عنوان کرد: رویکرد اصلی دولت تدبیر و امید توجه به محیط زیست است و حتی رهبر معظم انقلاب نیز بارهابر اهمیت این موضوع تاکید داشته اند.
فرماندار خمین ادامه داد: حفظ محیط زیست بر توسعه صنعت این شهرستان اولویت دارد و زندگی سالم با در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی حاصل می شود.
شهرستان خمین از توابع استان مرکزی دارای یک شهرک صنعتی در هشت کیلومتری جاده خمین - اراک و 2 نواحی صنعتی است.

کلید واژه :

پسماند اسیدی

،

شهرک صنعتی خمین

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha