کد خبر : ۳۴۴۵۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها خبر داد

تهیه نقشه نقاط ریسک و خطر کشور

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به تهیه نقشه نقاط ریسک و خطر کشور با همکاری فائو گفت: این نقشه ریسک نقاط بحرانی آتش سوزی، سیل، فرسایش خاک و... را نشان خواهد داد.

تهیه نقشه نقاط ریسک و خطر کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هوشنگ جزی با اشاره به همکاری فائو (سازمان خوار و بار کشاورزی سازمان ملل متحد) با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری برای مدیریت حوضه های آبخیز اظهار کرد: هفته گذشته گروهی از فائو برای ارزیابی اولیه و بررسی این موضوع که چه همکاری های مشترکی با سازمان جنگل ها برای مدیریت جامع حوضه های آبخیز می توانند داشته باشند به ایران سفر کردند.

وی ادامه داد: طی این مدت چندین جلسه با حضور کارشناسان دستگاه های مختلف برگزار و بازدیدی از پروژه مدیریت جامع آبخیزداری در حوضه سد شیرین دره در استان خراسان شمالی انجام شد. در این بازدید تیم فائو عملکرد سازمان جنگل ها را در این حوضه آبخیز مثبت ارزیابی کرد و مجوز استفاده از به روزترین نرم افزارهای دنیا در مدیریت حوضه های آبخیز - که در اختیار فائو است - را به ما داد تا بتوانیم علاوه بر تحلیل لایه های اطلاعاتی که در اختیار داریم از داده های ماهواره ای نیز بدون پرداخت هزینه استفاده کنیم.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه باید نگاه ملی به مدیریت حوضه های آبخیز وجود داشته باشد، تصریح کرد: مدیریت حوضه های آبخیز در سطح ملی به جمع آوری آب، کاهش سیل و فرسایش کمک می کند.

وی تاکید کرد: نظام برنامه ریزی ما در حوضه های آبخیز باید از یک نظام بخشی و استانی تبدیل به نظامی ملی شود.

جزی در ادامه گفت: در کشور اقداماتی برای کنترل سیل انجام می شود اما نقشه خطری در این باره نداریم. نقشه خطر به این معنا است که اگر قرار است سیلابی رخ دهد بدانیم که این سیلاب کدام نقاط را تحت تاثیر قرار می دهد و به کدام نقاط آسیب وارد می کند، از این رو دانش فائو را در زمینه تهیه این نقشه ریسک و خطر در کشور در اختیار می گیریم. 

وی افزود: سازمان جنگل ها اطلاعات پایه ای را در اختیار دارد و فائو در شاخص گذاری این اطلاعات و استفاده از ابزارها و نرم افزارهای لازم برای مشخص کردن پهنه های ریسک به ما کمک می کند، همچنین این نقشه ریسک نقاط بحرانی آتش سوزی، سیل، فرسایش خاک و... را نشان خواهد داد. 

وی با اشاره به اینکه کشور به شش حوضه اصلی آبخیز تقسیم می شود، اظهار کرد: ما نیاز به برنامه های اختصاصی جداگانه برای هر کدام از حوضه های آبخیز داریم. نمی توان یک برنامه آبخیز را هم در شمال کشور و هم در جنوب کشور اجرا کرد، بنابراین برای شرایط جغرافیایی هر منطقه نیاز به دستورالعمل مشخص داریم و نمی توان یک برنامه مدیریت آبخیز را در سطح ملی و برای همه استان ها اجرا کرد.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در پایان با اشاره به سیل اخیر کشور گفت: سازمان جنگل ها برنامه ای برای ارزیابی این سیل گذاشته است و طی دو هفته آینده مشخص می شود که علت اصلی این سیل چه بوده و شدت بارش چه قدر در جاری شدن سیل موثر بوده است.

کلید واژه :

تهیه نقشه نقاط ریسک و خطر کشور

،

تهیه نقشه نقاط ریسک و خطر

،

نقشه ریسک و خطر کشور

،

نقشه ریسک کشور

،

نقشه ریسک ایران

،

نقشه ریسک

،

ریسک

،

ارزیابی ریسک

ثبت نظرات
captcha