کد خبر : ۳۴۴۵۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

علم نانو را از صفر شروع کردیم و به رتبه جهانی رسیدیم

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تشریح شرایط فعلی کشورمان در حوزه فناوری نانو گفت: از صفر شروع کردیم و به رتبه برتر جهانی رسیدیم.

علم نانو را از صفر شروع کردیم و به رتبه جهانی رسیدیم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فناوری نانو رشته ای از دانش کاربردی و فناوری است که رشته های گسترده ای را با موضوع مهار ماده یا دستگاه های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر پوشش می دهد.

در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی از خود نشان می دهند، به طور کلی می توان گفت نانوفناوری یک دانش میان رشته ای است و به رشته هایی نظیر مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می شود.

تحلیلگران بر این باورند که فناوری نانو، فناوری زیستی (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می دهند و پیشرفت کشورها در زمینه فناوری نانو می تواند در پیشرفت علمی در دنیا مؤثر باشد.

کشور ایران نیز با توجه به حساسیت علم نانو، با تشکیل ستاد توسعه نانوفناوری از سال ۸۲ گام به حوزه فناوری نانو نهاده است به طوریکه مقام معظم رهبری بارها بر برنامه ریزی برای پیشرفت نانو فناوری تأکید کرده اند.

در سال 1382 با شناسایی فناورى نانو به عنوان یک فناوری دارای اولویت ملى، ستاد ویژه توسعه فناورى نانو به منظور پیگیری توسعه این فناوری در کشور تشکیل شد.

دیدگاه ستاد برای توسعه فناوری نانو، تدوین چارچوب فعالیت بلندمدت کشور در این حوزه بود و در این مسیر، برنامه راهبردى ده ساله فناورى نانو در ستاد تهیه و در مرداد ماه 1384 به تصویب هیئت دولت رسید که با پایان برنامه ۱۰ ساله اول، برنامه ۱۰ ساله دوم در دستور کار ستاد قرار گرفت.

سند 10 ساله اول با عنوان «سند راهبرد آینده» قرار گرفتن در میان 15 کشور برتر جهان در حوزه فناورى نانو، تولید علم و تولید ثروت و تلاش براى ارتقاء مداوم این جایگاه به منظور تولید ثروت و بهبود کیفیت زندگی مردم را هدف گیرى کرده بود که به نتیجه رسید و حتی تلاش های دانشمندان کشورمان از هدف هم پیشی گرفت چرا که دانشمندان ما چند سال زودتر از اتمام زمان 10 ساله سند به رتبه هفتم دنیا در تولید علم یعنی بهتر از آنچه هدفگذاری شده بود رسیدند و در حال حاضر نیز ایران تا ماه آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی رتبه چهارم را در میان کشورهای تولید کننده علم و فناوری نانو در اختیار دارد.

سند ۱۰ ساله دوم نانوفناوری کشورمان نیز با پیوست اقتصادی و تلاش برای تجاری سازی و توسعه صادرات محصولات در دست اجراست.

اهمیت فناوری نانو در کشورمان به اندازه ای است که هر ساله نمایشگاهی بین المللی در این حوزه برگزار شده و دستاوردهای حوزه فناوری نانو به معرض دید عموم گذاشته می شود.

امسال نیز یازدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو از 21 ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

به همین بهانه با سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت وگویی داشتیم تا علاوه بر جزئیات نمایشگاه نانو درباره وضعیت کلی کشورمان در حوزه فناوری نانو بدانیم.

* از صفر شروع کردیم و به رتبه برتر جهانی رسیدیم

: از همان ابتدای کار نانو در کشورمان شروع کنیم، نانو چگونه وارد ایران شد؟

سرکار: فناوری نانو در تمام دنیا سابقه کمی دارد و از زمانی که ستاد نانو در کشورمان تشکیل شد تا امروز پانزده سال می گذرد، اصلا دنیا در این زمینه فعالیت چندانی نداشته است، ما با دو سه سال تأخیر نسبت به دنیا کار را آغاز کردیم.

ما زمانی فعالیت در نانو را شروع کردیم که کمتر از ۱۰ نفر از اساتید دانشگاه در این زمینه اطلاعات داشتند، حتی متخصصان ما نمی دانستند که نانو یعنی چه، ما کارمان را از صفر شروع کردیم.

: از چه سالی؟

سرکار: از سال 80 مطالعاتی در مورد اهمیت این فناوری و سیاست ها و برنامه های کشورهای مختلف در حوزه فناوری نانو شروع شد. بررسی ها نشان می داد که این فناوری نقش بسزایی در تحول صنعت خواهد داشت و می توان بر پایه این فناوری، اقتصاد دانش بنیان را شکل داد. از این رو ترویجی در سطح تصمیم گیران و سیاستگذاران کشور برای اطلاع رسانی این یافته ها شکل گرفت. همچنین فعالیت های محققان کشور در این فناوری بررسی شد.

این قبیل مطالعات و برنامه های ترویجی در سال های 81 و 82 ادامه یافت و در نهایت درسال 82، با شناسایی فناورى نانو به عنوان یک فناوری دارای اولویت ملى، ستاد ویژه توسعه فناورى نانو به منظور پیگیری توسعه این فناوری در کشور تشکیل شد.

دیدگاه ستاد برای توسعه فناوری نانو، تدوین چارچوب فعالیت بلندمدت کشور در این حوزه بود و در این مسیر، برنامه راهبردى ده ساله فناورى نانو در این ستاد تهیه شد و در مرداد ماه سال 84 به تصویب هیئت دولت رسید.

: چشم انداز این برنامه چه بود؟

سرکار: در این سند تصریح شد که جمهوری اسلامی ایران در سال 1394 کشوری باشد توسعه یافته در فناوری نانو با جایگاه مناسب در بین 15 کشور برتر در دنیا. همچنین در چشم انداز ده ساله فناوری نانو، پنج ویژگی برای کشور در سال 1394 به تصویر کشیده شد که منابع انسانی متخصص در فناوری نانو، زیرساخت بومی و پیشرفته در فناوری نانو، تعاملات داخلی و بین المللی موثر و سازنده، مولد ارزش افزوده اقتصادی حاصل از فناوری نانو و توان رقابت در سطح جهان به عنوان 5 ویژگی کشور در حوزه نانو در سال 1394 برشمرده شد.

* هیچ حوزه فناوری پیشرفته در دنیا به این سرعت به صادرات نرسیده است

: پس از آن برنامه ریزی ها چگونه صورت گرفت که بتوانیم به چشم انداز دست یابیم؟

سرکار: مجموع فعالیت ها و اقدامات ستاد در سال های 82 تا 86، سبب بسط الگوی ستاد و تأسیس ستادهای فناوری های راهبردی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 87 شد.

برنامه ۱۰ ساله اول را با موفقیت به پایان رساندیم و حالا در حال اجرای برنامه ۱۰ ساله دوم هستیم.

از بحث توسعه منابع انسانی، توسعه علمی، توسعه فناوری به توسعه بازار و حضور در بخش اقتصادی رسیدیم یعنی هیچ حوزه فناوری پیشرفته را در دنیا نمی بینید که در این بازه زمانی کوتاه به بازار و صادرات رسیده باشد، ببینید ما در ایران چه کار مهمی انجام دادیم؟ 

در سند ۱۰ ساله دوم به صادرات محصولات نانو توجه داریم، بازار ۸۰ میلیونی داخل برای شرکت ها کوچک است و آنها باید به بازار خارجی وارد شوند.

دنیا باید بپذیرد ایران در حوزه نانو توانایی دارد و برهمین اساس از امسال نمایشگاه نانو نیز به تجاری سازی توجه بسیاری دارد.

* جزئیات برگزاری نمایشگاه نانو

: از نمایشگاه بگویید.

سرکار: یازدهمین دوره نمایشگاه فناوری نانو از فردا ۲۱ تا ۲۴ ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود. از ۱۱۴ غرفه موجود در نمایشگاه امسال، ۲ غرفه به شرکت های خارجی اختصاص دارد.
از ۱۱۲ غرفه باقیمانده، ۷۴ غرفه مختص شرکت های تولیدی و خدماتی است و باقی غرفه ها مختص دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، آزمایشگاه ها و مراکز رشد کشور و نیز واحد های مختلف ستاد نانو است.
در یکی از غرفه های ستاد نانو با عنوان نانومچ، به ۲۴ فناور برتر کشور، کانتر داده شده تا فناوری خود را به سرمایه گذاران معرفی کنند.
همچنین ۳۳ طرح صنعتی به همراه ۶ طرح برنده در برنامه نانوچلنج، در غرفه کارگروه صنعت و بازار ستاد نانو حضور خواهند داشت.
به موازات نمایشگاه، ۶ نشست تخصصی تجاری سازی محصولات کاربردی فناوری نانو در حوزه های مختلف فناوری شامل نساجی، خودرو، آب و پساب، رنگ و رزین، پوشش، دارویی و بهداشتی نیز برگزار می شود.
همچنین ۱۵ کارگاه آموزشی در طول برگزاری نمایشگاه برگزار می شود.

: با توجه به این میزان از پیشرفت فناوری در نانو و دست یابی به توان برگزاری نمایشگاه بین المللی در این حوزه، از ارتباطتان با صنعت کشور بگویید، آیا توانسته اید با این کیفیت مناسب فناوری با صنعت و بخش کاربرد هم ارتباط خوبی داشته باشید؟

سرکار: ما بخشی به نام صنعت داریم، اما این بخش بیشتر کارخانه و مونتاژکار هستند و دوم اینکه اینها یا دولتی هستند یا خصولتی، بنابراین پاسخگو نیستند و به دلیل اینکه دست شان در جیب مردم است، برایشان اهمیتی ندارد که یک محصول را ارتقا دهند تا رقابت پذیری افزایش یابد زیرا اینها به دنبال رقابت پذیری نیستند. 

اینها به دنبال پیدا کردن مشتری یا ارزش افزوده سود نیستند و اینها مشکلات و معضلاتی است که برای ما در این حوزه وجود دارد.

* فناوری با اقتصاد خصولتی پیشرفت نمی کند

: چند روز پیش هم نشست خبری شما درباره نمایشگاه نانو برگزار شد و شما در حضور خبرنگاران گلایه هایی از بخش صنعت داشتید و بسیار ناراحت بودید، دلیل این ناراحتی چیست؟

سرکار: متولیان این حوزه از وزارت صنعت گرفته تا بقیه به ایجاد رقابت پذیری توجه ندارند، کدامیک از اینها به دنبال کیفیت محصول هستند، کدام حتی به دنبال صرفه جویی هستند؟ اصلا صرفه جویی برایشان معنا ندارد زیرا دست شان در جیب مردم است. 

اگر وضع و حال به این صورت باشد، ما نمی توانیم امیدی داشته باشیم، فناوری های جدید و نوین مثل نانو که می تواند تحول ایجاد کند و اعتماد مشتری را به کالای ایرانی افزایش دهد تولید نمی شود. 

* فناوری را تولید می کنیم ولی صنعت حمایت نمی کند، مثل اینکه میوه ای ثمر دهد ولی خریداری نباشد و میوه بپوسد

: چرا شرایط اینگونه است و انتظار محققان نانو از شرایط مطلوب چیست؟ 

سرکار: متولی محقق نانو ما هستیم و ما در فرایند توسعه تکنولوژی حمایت می کنیم و تکنولوژی خلق می شود ولی با این شرایط که در حوزه تولید داریم، یعنی اقتصاد دولتی است، صنعت مان کارخانه و مونتاژکار است و بازار انحصاری دارند، فناوری پیشرفت نمی کند چرا که اینها به دنبال فناوری نیستند، به دنبال ارتقای کیفیت محصول نیستند، ما فناوری را توسعه می دهیم و به مردم می رسانیم، مثل اینکه کشاورزی از بذر و نهالی مراقبت کند، ولی وقتی میوه و ثمری می دهد کسی خریدار نباشد و این میوه ها بپوسد، این شرایط مطلوب نیست، زیرا هیچ الزامی نیست. 

: در کشورهای دیگر دنیا وضعیت به چه صورت است؟ الزام وجود دارد؟

سرکار: در دنیا با تبیین استانداردهای الزامی و اجباری هم کشش بازار ایجاد می کنند و هم کشش توسعه فناوری ایجاد می کنند، مثلا در اروپا می گویند از یک تا دو سال آینده باید کیفیت بنزین به فلان سطح ارتقا یابد، یا خودروها باید الکتریکی شود، زمانی که این مسئله را مطرح می کنند، تمام صاحبان صنایع در بخش تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کنند تا به این استانداردها برسند، هر که زودتر به این استانداردها برسد بازار داخل را در دست می گیرد، بنابراین دولت می تواند الزام کند تا رقابت ایجاد شود. سرمایه گذاری ها و جازدن رقبا سبب می شود که فناوری در کشور رونق یابد و وقتی فناوری خلق شد، همه به دنبال این هستند که محصولاتشان را با آن استاندارد وارد بازار کنند که هم بازار توسعه می یابد و هم تحقیق و فناوری پیشرفت می کند. 

ما چه زمانی این کارها را انجام دادیم؟ ما در حال حاضر طیف زیادی از محصولات را داریم اما برای ورود به بازار دوندگی های زیادی انجام می دهیم، این مرکز استاندارد اصلا گوشش به این حرف ها بدهکار نیست و این کار را مأموریت خودشان نمی دانند، اصلا در این فضاها سیر نمی کنند، این مشکل عمده مملکت است. 

* اقتصاد دولتی و خصولتی ما را خفه می کند

  : محققان نانو از کدام بخش گلایه مندند؟

سرکار: در بحث نانو، رفتارهایی که از متولیان امر می بینیم و بخش صنعت که در اختیار دولت و بخش خصولتی است، ما را آزار می دهد، من از بخش خصوصی هیچ گله ای ندارم، بارها گفته ام، بخش خصوصی اگر بداند یک فناوری کیفیت محصولش را ارتقا می دهد یا رقابت پذیری اش را در بازار افزایش می دهد، سینه چاک به دنبال این فناوری است، ولی بخش خصولتی و اقتصاد دولتی و خصولتی است که ما را خفه می کند. 

* مسؤولان به مطالبات پاسخ دهند

بی توجهی به این مسائل ما را آزار می دهد، ما به سرمایه گذاری بیشتر نیاز داریم، یکسری نهادهایی که متولی این هستند که در این زمینه بسترسازی کنند، باید مطالبات را پاسخ دهند، باید پاسخ دهند که چه کرده اند. ما در بحث استاندارد به دنبال استاندارد لواشک هستیم نه فناوری های نوین، سازمان استاندارد سنتی است.

* هیچ کشوری نیست که سکاندار آن به اندازه مقام معظم رهبری بر توسعه علم تأکید کند

شما که خبرنگار هستید بایستی مطالبات مردم و مقام معظم رهبری را پیگیری کنید تا مسؤولان پاسخ دهند. هر کسی به نوبه خودش پاسخ دهد که چه کاری انجام داده است.

: مقام معظم رهبری بارها در فرمایشات شان در زمینه نانو تأکیداتی داشته اند، آیا مطالبات ایشان به اجرا رسیده است؟

سرکار:  انصافا هیچ کشوری را نمی توانید پیدا کنید که سکاندار آن مملکت به اندازه مقام معظم رهبری بر توسعه علم تأکید داشته باشد و بر فناوری و اقتصاد دانش بنیان تأکید کند.

 ایشان در هر فرصتی بر این موضوع تأکید می کنند، ولی خودشان که نمی توانند وارد اجرا شوند، بارها و بارها تأکید کردند و رسانه باید مطالبات رهبری را پیگیری کند، شما از متولیان امر بپرسید که درباره مطالبات مقام معظم رهبری چه کرده اند، از تمام نهادها بپرسید، رسانه های ما باید تمام این مسائل را پیگیری کنند. باید دنبال مطالبات مردم، محققان و رهبری باشند.

زمانی که بودجه توسعه فناوری در این مملکت بسیار پایین است، کدامیک از خبرنگاران یقه متولیان را گرفتند؟ مگر این جزو مطالبات مقام معظم رهبری نبوده؟ مگر در سند چشم انداز نبوده که سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به ۲ درصد برسد؟ چرا به این عدد نرسیدیم؟ چه کسی باید پاسخگو باشد؟ چه کسی باید پیگیری کند؟ ما اگر روی این مسائل فریاد نزنیم که شرایط مطلوب نمی شود.

* بالفعل شدن ظرفیت علمی توجه و برنامه ریزی می خواهد

: پیشنهاد کلی شما برای بهبود وضعیت فناوری چیست؟

سرکار: من بحثم این است که موضوع نانو و این الگویی که در پیشرفت فناوری نانو داریم می تواند در حوزه های دیگر علمی نیز در کشور پیاده شود، یعنی کشور ما ظرفیت بسیار بالایی در بخش علمی دارد، ولی توجه می خواهد، برنامه ریزی می خواهد، پشتکار می خواهد تا این مسیر را پیش برویم. 

نانو الگویی است که پیاده شده و تمام زیرساخت های نرم و سخت آن آماده شده و این مسیر پیموده شده، یعنی اتوبان ها ساخته شده، اگر بقیه هم این الگو را پیاده کنند، کشور ما به تحول عظیم فناوری های پیشرفته دست می یابد.

کلید واژه :

علم نانو

،

نانو

ثبت نظرات
captcha