کد خبر : ۳۴۴۵۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش سرمایه گذاری روی انرژی های پاک

بنا بر گزارش سه ماهه بلومبرگ نیوانرژی فاینانس (BNEF)، سرمایه گذاری جهانی روی انرژی های پاک در سه ماهه سوم سال میلادی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد کاهش یافت و به ۶۷.۸ میلیارد دلار رسید.

کاهش سرمایه گذاری روی انرژی های پاک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، سرمایه گذاری اروپا بر مبنای سالانه یک درصد رشد کرد و به ۱۳.۴ میلیارد دلار رسید در حالی که سرمایه گذاری خورشیدی چین ۲۳ درصد کاهش یافت. آمریکا و ژاپن نیز شاهد افت سرمایه گذاری بودند.

گزارش BNEF یک روز پس از گزارش آژانس بین المللی انرژی منتشر شد که هشدار داد رشد جهانی انرژی های تجدیدپذیر به حد کافی نبوده تا روند افزایش انتشار دی اکسید کربن جهانی را معکوس کند. در نتیجه انتظار می رود در سال ۲۰۱۸ برای دومین سال متوالی رشد کند.

بنا بر پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، بیش از ۱۰۰۰ گیگاوات ظرفیت تجدیدپذیر در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ اضافه خواهد شد و پیش بینی برای اروپا بر مبنای مناقصه های جدید و اهداف جوی بلندپروازانه ۲۰۳۰ که اعلام شده است، بالا رفته است.

طبق گزارش BNEF، سرمایه گذاری اروپایی در انرژی پاک در سه ماهه سوم امسال که افت سرمایه گذاری در آلمان و انگلیس با هزینه بالاتر در اسپانیا و هلند جبران شد، به میزان یک درصد رشد کرد و به ۱۳.۴ میلیارد دلار رسید.

سرمایه گذاری آلمان در پروژه های انرژی پاک ۴۹ درصد بر مبنای سالانه کاهش یافت و به ۱.۳ میلیارد دلار رسید و سرمایه گذاری انگلیس در انرژی پاک نیز ۴۶ درصد افت کرد و به ۲.۹ میلیارد دلار رسید.

بنا بر آمار BNEF، در مقابل، اسپانیا بالاترین نرخ سرمایه گذاری سه ماهه از سال ۲۰۱۱ را ثبت کرد که با افزایش ۱۱ برابری، به ۱.۹ میلیارد دلار بالغ شد. سرمایه گذاری هلند نیز با چهار برابر افزایش، به ۱.۱ میلیارد دلار رسید.

چین بزرگترین سرمایه گذار در انرژی پاک ماند، اما مجموع هزینه این کشور ثابت بود و در ۲۶.۷ میلیارد دلار ایستاد. هزینه چین برای انرژی خورشیدی در این مدت ۲۳ درصد افت کرد و به ۱۴.۲ میلیارد دلار رسید.

در گزارش BNEF پیش بینی شده است نصب انرژی خورشیدی جهانی ممکن است در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار کاهش پیدا کند که تحت تاثیر کاهش یارانه چین برای پروژه های خورشیدی داخلی خواهد بود.

در سرمایه گذاری آمریکا نیز شاهد افت بود و با ۲۰ درصد کاهش، به ۱۱.۴ میلیارد دلار رسید در حالیکه سرمایه گذاری ژاپن با ۲۱ درصد کاهش، ۴ میلیارد دلار بود.

سرمایه گذاری جهانی در انرژی تجدیدپذیر سال گذشته ۳ درصد رشد کرد و به ۳۳۴ میلیارد دلار رسید در حالی که مجموع سرمایه گذاری از سال ۲۰۱۰، به ۲.۵ تریلیون دلار بالغ شد.

کلید واژه :

کاهش سرمایه گذاری

،

انرژی های پاک

،

انرژی های پاک

،

پاک

ثبت نظرات
captcha