کد خبر : ۳۴۴۵۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قم بهترین مکان برای استقرار نیروگاه های خورشیدی است

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: قم به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و ویژگی های آب و هوایی خود، بهترین مکان برای استقرار نیروگاه های خورشیدی است و باید توان تولید انرژی برق با این روش در استان گسترش یابد.

قم بهترین مکان برای استقرار نیروگاه های خورشیدی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری در آیین افتتاح طرح های صنعت برق استان قم، افزود: استفاده از انرژی خورشیدی بهترین گزینه برای تامین برق مورد نیاز قم است و در این زمینه باید حمایت های لازم از سرمایه گذاران بخش خصوصی به عمل آید.
وی بیان کرد: با تضمین خرید انرژی برق تولید شده توسط بهره برداران نیروگاه های خورشیدی و حمایت از آنان برای ورود پنل های مورد نیاز خود با ارز دولتی می توان ظرفیت تولید انرژی برق با این روش را بسیار گسترش داد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موقعیت حساس استان در کشور، گفت: قم راه مواصلاتی 17 استان کشور و محل حضور 20 میلیون زائر در طول سال و افراد خارجی است که در این استان سکونت دارند.
ذوالنوری با اشاره به لزوم تقویت شاخصه های تامین منابع انرژی در قم، افزود: هرگونه نقطه ضعف و قوت در این استان، انعکاس جهانی دارد و این در شرایطی است که قم در مناطق گرمسیری کشور قرار گرفته و دمای هوای آن در مواقعی به 50 درجه سانتیگراد بالای صفر می رسد و برای تامین منابع آبی و انرژی خود با حساسیت هایی مواجه است.
وی با بیان اهمیت مدیریت منابع آبی قم، افزود: لازم است مدیریت سد کوچری که آب سرشاخه های دز را به قم منتقل می کند در اختیار استان باشد تا مدیریت منابع آبی به شکل مطلوبی صورت گیرد.
وی همچنین بر لزوم ایجاد شبکه فاضلاب در منطقه پردیسان قم اشاره کرد و گفت: نمایندگان قم 20 میلیارد تومان از اعتبارات خود در مجلس را برای اجرای این طرح اختصاص دادند، 2 برابر این مقدار هم وزارت نیرو اختصاص دهد تا 60 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این طرح هزینه شود.
پردیسان نام منطقه هشتم شهرداری قم است که در جنوب غربی این شهر قرار دارد. این منطقه در سال 1377 توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال 1390 به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.
امروز با حضور وزیر نیرو در قم طرح های نیروگاه برق با ظرفیت تولید 6 هزار کیلووات و اعتبار 128 میلیارد ریال، نیروگاه برق خورشیدی با ظرفیت 100 کیلووات و اعتبار هفت میلیارد ریال، توسعه و بهینه سازی 40 فیدر خروجی پست های فوق توزیع با اعتبار 46 میلیارد ریال، شبکه روشنایی هفت کیلومتر از بلوار آیت الله بروجردی قم با اعتبار 9 میلیارد ریال و شبکه فشار متوسط جهت تغذیه شبکه روشنایی این بلوار به طول هشت کیلومتر با اعتبار 24 میلیارد ریال، به بهره برداری رسید.
حضور در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت آب و برق استان از دیگر برنامه های وزیر نیرو در قم بود.

کلید واژه :

نیروگاه خورشیدی

،

انرژی خورشید

،

قم

،

استقرار نیروگاه های خورشیدی

ثبت نظرات
captcha