کد خبر : ۳۴۴۵۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راهکارهای پیشگیری از آنفلوآنزا

آغاز فصل پاییز برای سالمندان، افراد دارای بیماری خاص و خصوصاً کودکان با توجه به شیوع بیماری آنفلوآنزا می تواند مشکلاتی را بوجود بیاورد که البته می توان با رعایت نکات بهداشتی از شیوع این بیماری پیشگیری کرد.

راهکارهای پیشگیری از آنفلوآنزا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، کودکان با سیستم ایمنی ضعیف ، بیشتر به بیماری های واگیردار مانند آنفلوآنزا دچار می شوند. آن ها نکات ایمنی را کمتر رعایت می کنند و در موارد زیادی بیماری را به خانواده ها انتقال می دهند.

در زمینه راهکارهای پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا و چگونگی رعایت نکات ایمنی با دکتر «جبار پرهیز» فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان و رئیس بیمارستان طالقانی گرگان گفت وگویی انجام دادیم.

نحوه شیوع آنفلوآنزا در مدارس

دکتر «پرهیز» با اشاره به این که با آغاز فصل بازگشایی مدارس بیماری های ویروسی متناسب با این فصل از جمله آنفلوآنزا شیوع می یابد، گفت: با بازگشایی مدارس و مهدهای کودک بیماری هایی همانند سرماخوردگی و عفونت هایی همانند آنفلوآنزا در میان کودکان افزایش می یابد و باید اطلاعاتی به جامعه داده شود.

وی افزود: کودکان از آنجایی که موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند بیشتر در معرض بیماری قرار دارند و به سرعت نیز آن را انتقال می دهند. عفونت های ویروسی از فردی به فرد دیگر از طریق تنفسی و تماس دست به دست منتقل می شود.

راهکارهای پیشگیری از آنفلوآنزا

این فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان درباره مهم ترین راهکار پیشگیری از آنفلوآنزا، گفت: اگر سابقه عفونت در کودکانی که به مدارس می روند وجود دارد در سنین مهد کودک و مدرسه واکسیناسیون آنفلوآنزا انجام شود، چون از بیماری جلوگیری خواهد کرد.

پرهیز با بیان این که باید شست وشوی دستان به کودکان آموزش داده شود، افزود: برای پیشگیری از بیماری، شست وشو دست و استفاده از ماسک و واکسیناسیون بسیار موثر است. بزرگسالان هم باید در هنگام عطسه و سرفه و عفونت های تنفسی جلوی ترشحات خود را بگیرند و از ماسک استفاده کنند.

وی با اشاره به این که مهم ترین مسأله در درمان آنفلوآنزا استراحت و شست وشوی دستان و مصرف نکردن خودسرانه آنتی بیوتیک و داروها است، تصریح کرد: مصرف آنتی بیوتیک هزینه اضافه ایجاده کرده هم چنین موجب مقاومت آنتی بیوتیک در بدن شده و در درمان سایر عفونت های میکروبی و باکتری های بدن دچار اختلال می کند.

مصرف دارو بدون تجویز پزشک

رئیس بیمارستان طالقانی گرگان تصریح کرد: خانواده ها نباید بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف دارو کنند، چون ممکن است در درمان موثر نباشد. عفونت های ویروسی را می توان با مصرف مایعات و استراحت درمان کرد. همچنین باید با رعایت نکات بهداشتی از سرایت بیماری به دیگران جلوگیری کرد.

پرهیز با تأکید بر این که باید با پزشک در خصوص مصرف دارو و آنتی بیوتیک ها مشورت شود، گفت: برخی بیماری های ویروسی ممکن است بر باکتری های دیگر نیز اثر بگذارد، آنتی بیوتیک می تواند در بسیاری از موارد بر اثر مصرف بی رویه و خودسرانه اسهال و استفراغ ایجاد کند، بنابراین مردم باید این نکات را مد نظر قرار دهند.

تزریق واکسن آنفلوآنزا در میان کودکان و بزرگسالان و خطرات ناشی از این بیماری

این فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا، گفت: آنفلوآنزا برای سالمندان بالای ۶۵ الی ۷۰ سال و افراد دارای بیماری های زمینه ای چون آسم و برونشیت، خطرات زیادی چون مرگ رات را به دنبال دارد از این رو باید واکسیناسیون انجام شود.

وی افزود: آنفلوآنزا هم چنین در کودکان با سن پایین که سیستم ایمنی آن ها چندان تکامل پیدا نکرده، احتمال ایجاد عفونت ثانویه همانند عفونت گوش، بیماری خروسک، مشکلات تنفسی و عوارض گوارشی را به دنبال دارد. تزریق واکسن آنفلوآنزا باید در مهدکودک و مدارس انجام شود، چون در مکان ها به سرعت گسترش پیدا می کند.

رئیس بیمارستان طالقانی گرگان اظهار کرد: واکسن آنفلوآنزا در کشور وجود دارد و قابل دسترس است. این واکسن باید با نظر پزشک تجویز شود تا عفونت های مربوط به آنفلوآنزا کاهش یابد.

پرهیز تصریح کرد: ویروس های آنفلوآنزا متنوع هستند و هر سال تغییراتی در ژن های ویروس ایجاد می شود، از همین رو واکسیناسیون سالانه است و اقدامات پیشگیرانه به علت تغییرات سالیانه این ویروس، تجدید می شود.

تفاوت میان آنفلوانزا و سرماخوردگی

وی خاطرنشان کرد: نباید آنفلوآنزا را با سرماخوردگی اشتباه گرفت، چون عفونت های ویروسی آن بسیار زیاد است. سرماخوردگی بیشتر با آبریزش، تب و علائم معمولی همراه است در حالی که آنفلوآنزا با تب و لرز و دردهای عضلانی مشاهده می شود. در برخی موارد آنفلوآنزا عوارض گوارشی ایجاد می کند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی ادامه داد: بیماری های معمولی سرماخوردگی همه ویروسی هستند و صرفاً نباید آنتی بیوتیک مصرف کرد، حال آن که اساس درمانشان مصرف مایعات و رعایت نکاتی است که به پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران منجر می شود.

پرهیز یادآور شد: در مواردی که فردی دچار آنفلوآنزا شده و پزشک تشخیص احتمال بروز عوارض دیگر را برای این بیماری می دهد، خود پزشک داروی ضدبیماری آنفلوآنزا را تجویز می کند که در مراکز دولتی و نیز داروخانه های دیگر قابل دسترس است و با مقدار مختلف بر حسب سن و وزن کودک در کشور موجود است.

انواع مختلف آنفلوآنزا و رابطه میان آنفلوآنزا پرندگان و انسان

رئیس بیمارستان طالقانی گرگان تصریح کرد: آنفلوآنزا بیماری است که در میان بشر از گذشته تاکنون بوده و هم اکنون به علت جهش های موجود میان انسان و حیوانات تشابهاتی مشاهده شد و برخی از آن ها که در حیوانات بود در انسان نیز توانایی بیماری زایی پیدا کرد و موجب بیماری آنفلوآنزای پرندگان و خوک در انسان شد.

توصیه هایی برای آنفلوآنزا

وی خاطرنشان کرد: این بیماری هر سال مشاهده می شود اما در برخی سال ها شدت واگیری آن بیشتر بوده، چون جهش ویروس در آن سال با جهش بلندتری همراه است و به ویروس جدیدتری تبدیل می شود و در برخی سال ها جهش آن کوتاه بوده و افراد کمتری را درگیر می کند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی به مردم توصیه کرد که نکاتی را که مسئولان بهداشتی و پزشکان و نیز رسانه ها اطلاع رسانی می کنند، رعایت کنند تا از خطرات این بیماری در امان باشند.

پرهیز یادآور شد: چون این بیماری ها فصلی هستند و اغلب در اوایل پاییز و زمستان و اوایل بهار شیوع پیدا می کنند، با بکارگیری نکات بهداشتی می توان از گسترش آن جلوگیری شود.

کلید واژه :

توصیه وزارت بهداشت

،

واکسیناسیون

،

آستانه فصل آنفلوآنزا

،

آنفلوآنزا

ثبت نظرات
captcha