کد خبر : ۳۴۴۴۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خطر احتمالی شکستگی استخوان با مصرف زیاد ویتامین آ

این مطالعه که بر روی موش ها انجام شده است، نشان داد که مصرف مداوم ویتامین آ و بیش از حد توصیه پزشک، به طور قابل توجهی سبب تضعیف استخوان ها می شود و بنابراین افراد می بایست نسبت به مصرف مکمل های ویتامین آ در رژیم غذایی شان محتاط باشند.

خطر احتمالی شکستگی استخوان با مصرف زیاد ویتامین آ

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله "Endocrinology"، مصرف بیش از حد "ویتامین آ"(vitamin A) ممکن است سبب تضعیف استخوان ها و درنهایت شکستگی آنها شود.

و به نقل از مدیکال اکسپرس، این مطالعه که بر روی موش ها انجام شده است، نشان داد که مصرف مداوم ویتامین آ و بیش از حد توصیه پزشک، به طور قابل توجهی سبب تضعیف استخوان ها می شود و بنابراین افراد می بایست نسبت به مصرف مکمل های ویتامین آ در رژیم غذایی شان محتاط باشند.

ویتامین آ یک ویتامین ضروری است که برای فرآیندهای بیولوژیکی متعددی از قبیل رشد، بینایی، ایمنی و عملکرد ارگان های بدن مهم و ضروری است. بدن ما قادر به تولید ویتامین آ نیست، اما یک رژیم غذایی سالم که شامل گوشت، لبنیات و سبزیجات باشد برای حفظ نیازهای تغذیه ای بدن کافی می باشد.

بعضی از شواهد نشان می دهد افرادی که مکمل های ویتامین آ مصرف می کنند در معرض خطر ابتلا به شکستگی استخوان قرار دارند. مطالعات پیشین که بر روی موش ها انجام شده بود نشان داد که مصرف بیش از حد ویتامین آ در یک بازه زمانی کوتاه منجر به کاهش ضخامت استخوان و افزایش خطر شکستگی استخوان شده است.

اکنون در این مطالعه پژوهشگران "دانشگاه یوتبری"(University of Gothenburg) سوئد برای نخستین بار به بررسی مصرف طولانی مدت دوزهای پایین ویتامین آ بر روی افراد پرداخته اند.

در این مطالعه، دکتر" اولف لرنر"(Ulf Leer) و همکارانش از "دانشگاه یوتبری" گزارش دادند موش هایی که در طول دوره زمانی طولانی دوزهای پایین ویتامین آ دریافت کرده بودند پس از 8 روز، ضخامت استخوان های آنها کاهش یافته بود.

دکتر" اولف لرنر" گفت: مصرف بیش از حد ویتامین آ ممکن است خطر بروز اختلالات تضعیف استخوان را در انسان افزایش دهد، اما باز هم تحقیقات بیشتری لازم است.

کلید واژه :

خطر احتمالی شکستگی استخوان

،

مصرف زیاد ویتامین آ

،

ویتامین آ

ثبت نظرات
captcha