کد خبر : ۳۴۴۴۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اعزام موجود زنده به فضا با همکاری محققان روس

رئیس مرکز ملی فضایی در رابطه با رتبه جهانی ایران در بخش هوافضا گفت: آخرین رتبه علمی ما در سال ۲۰۱۷ در زمینه هوافضا یازدهم است درحالی که این رتبه در سال ۲۰۱۶، چهاردهم بود.

اعزام موجود زنده به فضا با همکاری محققان روس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی در جمع خبرنگاران در رابطه با تأخیر چند ساله در پرتاب ماهواره شریف ست و چگونگی پرتاب آن گفت: البته این ماهواره در حال حاضر با نام ماهواره دوستی مطرح است که به دلیل تأخیر چند ساله باید بازنگری شود، زیرا آن زمان بر مبنای تراکنش های روز ساخته شده بود که مطمئناً تغییراتی پیدا کرده ولی قطعاً آماده پرتاب است اما یک تست کلی انجام می شود که به طور مثال خالی نبودن باتری و این مسائل بررسی شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در سال های گذشته از پرتابگر خارجی برای پرتاب ماهواره ها استفاده می کردیم ولی حالا مسؤولان از پرتاب با پرتابگر داخلی خبر داده اند، اظهار داشت: قبل از سال۸۷ ما پرتابگر داخلی نداشتیم و به همین دلیل برای پرتاب ماهواره ها از پرتابگر خارجی استفاده می کردیم ولی پس از آن از پرتابگر بومی استفاده شد. به طوری که ماهواره بر سفیر یک تا ۲۵ کیلوگرم را در مدار ۳۰۰ کیلومتری قرار می دهد. ماهواره بر سفیر۲ قابلیت پرتاب ۶۰ کیلوگرم را دارد و ماهواره بر سیمرغ می تواند ۳۰۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار دهد، ساخت یک پرتاب کننده ارزان قیمت نیز در دستورکار داریم.

* جزئیات اعزام موجود زنده به فضا

رئیس مرکز ملی فضایی با بیان اینکه اعزام موجود زنده به فضا نیز در دستور کار است، گفت: مسیری که برای موجود زنده ترسیم شده پیش از این در دو فاز مطرح بود، این کار با میمون شروع شد که میمون در مدار ۲۰۰ کیلومتر قرار گرفت ولی حالا برای ارتفاع بالاتر برنامه ریزی می شود، این کار ابتدا به صورت آزمایشی و بدون موجود زنده انجام می شود ولی در قسمت بعدی موجود زنده در فضا قرار می گیرد که پژوهش گاه هوافضا این کار را در دستورکار قرار داده و با کاوشگر۲ شروع کرده است.

منطقی از برنامه ریزی برای اعزام انسان به فضا با همکاری کشور روسیه خبر داد و گفت: در مورد اعزام انسان با توجه به هزینه زیادی که دارد، کشورهای مختلف از امکانات موجود یکدیگر استفاده می کنند و در حال حاضر امکانات کشور روسیه تقریباً کامل است که ما قرار است با کشور روسیه این کار را انجام دهیم، ولی پروژه زمان بر است و نمی توان به سادگی در مورد زمان آن صحبت کرد.

* در بخش هوافضا دو مشکل داریم

وی ادامه داد: هواپیماها نیز در بخش های آموزشی، نظامی و مسافری هرکدام بازار خاص خود را دارد و به میزان حمایت از پیشرفت قابل توجهی برخوردار می شود، ما در بخش هوایی و فضایی استعدادهای خوبی داریم و مشکل فناوری نداریم، اما دو مشکل ما در بخش زیرساختی و بودجه است، به میزانی که بودجه بالاتر برود پیشرفت های ما نیز بیشتر می شود.

* پیشرفت علم فضایی ایران

رئیس مرکز ملی فضایی در رابطه با رتبه جهانی ایران در بخش هوافضا گفت: آخرین رتبه علمی ما در سال ۲۰۱۷ در زمینه هوافضا یازدهم است درحالی که این رتبه در سال ۲۰۱۶، چهاردهم بود، با توجه به اینکه علم فضایی واقعاً به بودجه مرتبط است و ما در سال های اخیر با کمبود بودجه مواجه بودیم، پیشرفت چندانی نداشتیم ولی از لحاظ فناوری نیز کمبود نداریم.

منطقی افزود: ما از نظر علمی فعالیت های خوبی داریم، اما در منطقه سرمایه گذاری های بسیاری در این بخش می شود و عقب افتادگی ما به دلیل کمبود بودجه است، خوشبختانه در سال ۹۷ و ۹۸ توجه ویژه ای به هوافضا می شود.

وی ادامه داد: از نظر تولید مقاله علمی، ایران در منطقه اول است ولی ۲۸ پارامتر دیگر نیز برای رتبه بندی وجود دارد، مثلاً پارامتر دانشی، صنعتی و دارایی های فضایی که ما در پارامترهای تولید علم همیشه بالا بودیم ولی در بخش فناوری و صنعت رژیم اشغالگر قدس در منطقه اول است، زیرا حیات این رژیم به بخش فضایی بستگی دارد و سرمایه گذاری زیادی در این بخش انجام می دهد، پس از این رژیم نیز کشورهای امارات و بقیه کشورهای منطقه قرار دارند.

کلید واژه :

اعزام موجود زنده به فضا

،

محققان روس

ثبت نظرات
captcha