کد خبر : ۳۴۴۴۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آسپرین خطر بروز سرطان کبد را کاهش می دهد

نتایج یک بررسی جدید نشان داده است، مصرف آسپرین به کاهش ریسک ابتلا به سرطان کبد کمک مؤثر می کند.

آسپرین خطر بروز سرطان کبد را کاهش می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نتایج یک بررسی جدید نشان داده است، مصرف آسپرین به کاهش ریسک ابتلا به سرطان کبد کمک مؤثر می کند.

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست در ایالات متحده دریافتند، مصرف دو یا چند قرص آسپرین در طول هفته می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد اولیه، به نام کارسینوم هپاتوسلولار (HCC) منجر شود.

به گفته کارشناسان بهداشتی، علل مختلفی مانند هپاتیت C، هپاتیت مزمن، سیروز، سم قارچی آفلاتوکسین، چاقی، بیماری ذخیره ای آهن، مصرف بیش از حد الکل و تریزومی 18 می توانند زمینه بروز این سرطان را فراهم سازند.

تحقیقات گذشته پژوهشگران دانشگاه های مختلف جهان نشان داده است، آسپرین و انواع دیگر از داروهای ضد درد غیر استروئیدی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان ها کمک کند.

براساس آمار و ارقام موجود، سرطان کبد دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان است و نرخ بقا در اثر ابتلا به آن کمتر از یک سال است؛ این در حالیست که مصرف 325 میلی گرم و یا بیشتر آسپرین در هفته به مدت 5 سال می تواند نرخ ابتلا به آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

تریسی سیمون، محقق ارشد این پژوهش از دانشگاه ماساچوست می گوید: «الکل یکی از مهم ترین عوامل بروز سرطان کبد است؛ ضمن اینکه این سرطان در مردان به مراتب شایع تر از زنان است».

این مطالعه که در مجله JAMA Oncology منتشر شده اطلاعات بیش از هزار و 70 نفر را در طول سی سال گذشته تحت بررسی قرار داده است.

این بررسی در سایت «timesnownews» منتشر شده است.

کلید واژه :

آسپرین

،

خطر بروز سرطان کبد

،

سرطان کبد

ثبت نظرات
captcha