کد خبر : ۳۴۴۴۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پاسخ سازمان محیط زیست به اظهارات استاد محیط زیست درباره شکار

سازمان محیط زیست در پاسخ به سخنان استاد محیط زیست مبنی بر علمی نبودن فروش پروانه شکار توسط این سازمان گفت: برای آگاهی از حقایق مرتبط با حیات وحش، باید در طبیعت زندگی کرد و در چادر خوابید!

پاسخ سازمان محیط زیست به اظهارات استاد محیط زیست درباره شکار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خبرنگار سازمان محیط زیست در پاسخ به اظهارات مجید مخدوم استاد محیط زیست دانشگاه مبنی بر آن که فروش پروانه شکار توسط این سازمان علمی نیست و محیط زیست بدون محاسبه ظرفیت برد مجوز شکار می دهد جوابیه ای برای خبرگزاری ارسال کرده است. این جوابیه پس از گذشت حدود ۴۰ روز از انتشار خبر اصلی نوشته شده و برای خبرگزاری ارسال شده و در پایان نیز ادعا کرده است که «خبرنگار خبرگزاری در پایان مصاحبه، مطالبی را به ادامه مصاحبه اضافه کرده که به واسطه نوع و نحوه نگارش، برخی خوانندگان را به اشتباه بیاندازد که این مطالب نیز بخشی از مصاحبه است». این در حالی است که در ابتدای بند یادشده در خبر به روشنی « خبرنگار » آمده و در باقی متن عنوان مصاحبه شونده یاد شده است.

متن این جوابیه که به امضای امیر عبدالرضا سپنجی مدیرکل روابط عمومی سازمان محیط زیست رسیده و پیش از انتشار در پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست آن پایگاه نقل شده است (!) بدون اصلاح و ویرایش به شرح زیر است:

با سلام و احترام     
بازگشت به مطلبی با عنوان "محیط زیست بدون محاسبه ظرفیت برد مجوز شکار می دهد" در روز یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ در سایت آن خبرگزاری محترم، خواهشمند است دستور فرمائید بر اساس قانون مطبوعات و به منظور تنویر افکار عمومی، نسبت به درج پاسخ ذیل، اقدام لازم بعمل آید.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست پیرو درج گفت وگویی با عنوان «محیط زیست بدون محاسبه ظرفیت برد مجوز شکار می دهد» با ارج نهادن به جایگاه علمی و سوابق و تجارب دکتر مجید مخدوم توضیحاتی به منظور شفاف سازی موضوع  ارائه کرد.

    ۱- محیط زیست و حیات وحش سرشار از رموز و رویدادهایی است که اگرچه با دانش و اصول علمی پیوندی تنگاتنگ دارند، اما الزاماً و همیشه منطبق با نگاشته های مکتوب نیستند. برای آگاهی از حقایق مرتبط با حیات وحش، باید در طبیعت زندگی کرد، در چادر و کیسه خواب خوابید، سرما و گرمای واقعی را درک و با آن زندگی کرد. 
پا به پای محیط بانان و کارشناسان عاشق محیط زیست و حیات وحش، روزها و هفته ها و ماه ها را در کوه و بیابان و جنگل و تالاب و کویر راه رفت و همراه با غرایز و رفتارهای حیات وحش نفس کشید و آنگاه نسخه ای از سر اطلاع برای آنان پیچید. این گونه موضع گیری قاطع در برابر صدور تعدادی پروانه شکار که بارها و بارها از سوی کارشناسان و مسئولین سازمان دلایل و توجیهات و مبانی علمی و فنی آن در رسانه های مختلف تشریح و تبیین شده (و به نظر می رسد که افکار عمومی نیز به درک درستی از آن رسیده اند) یقیناً نیازمند دانشی جامع از حیات وحش و حفاظت و بهره برداری از    گونه های جانوری و دلایل آن است.
 اطلاعاتی که از سوابق تجربی، عملی و میدانی گویندگان و نگارندگان این گفتگو در دسترس نیست، ولی امید است لااقل در حوزه علمی، نگاشته های تخصصی این استاد ارجمند در حوزه موردبحث به عموم عرضه شود تا کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست با بهره گیری از بن مایه های علمی ایشان در زمینه های تخصصی حیات وحش، رفتارشناسی حیوانات، شکار و... در مسیر تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های آتی، عالمانه تر رفتار کنند.
    ۲- اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) دستورالعمل فنون و اصول استفاده از شکار تروفه به عنوان ابزار مدیریت در  طرح های ابتکاری حفاظت را در اوت ۲۰۱۲ منتشر کرده است. این دستورالعمل به مباحثی چون پایداری بیولوژیکی، استفاده از منافع جهت بازسازی و حفاظت زیستگاه و منافع گونه ها و منافع فرهنگی اقتصادی و اجتماعی با مدیریت سازگار و تطبیقی (که اصول آن برنامه ریزی، اقدام، پایش، گزارش دهی و رفع اشکالات و اقدامات مجدد است) اشاره کرده است. در همین دستورالعمل اشاره شده، چنانچه شکار تروفه تحت نظارت و مدیریت انجام گیرد در جهت منافع زیستگاه و گونه است.
 طبق همین توصیه ها و همچنین مقالات علمی متعدد که در پایگاه اطلاعاتی اتحادیه بین المللی حفاظت وجود دارد، در علم مدیریت حیات وحش، شکار مدیریت شده به اصلاح جنسیتی حیات وحش کمک می کند، موجب سلامت گله می شود و به پویایی زیستگاه و عدم تخریب آن کمک می کند.
یکی از مأموریت های سازمان حفاظت محیط زیست در مدیریت حیات وحش، اصلاح ساختار جنسی جمعیت های وحوش بوده که از گذشته تاکنون به شکل غیر تبلیغاتی و برنامه ریزی شده انجام می شده است. بنا های سالانه ادارات کل استان ها، این کار در مناطقی که جمعیت ها نیاز به اصلاح دارند متمرکزشده و بر این اساس، مجوزهای شکار محدودی (بر اساس ضوابط و دستورالعمل معین) صادر می شود.
    ۳- در این مصاحبه بیان شده است که حتی برآورد جمعیت که یکی از ساده ترین ملزومات صدور پروانه شکار است را هم در سازمان حفاظت محیط زیست نمی توانند به صورت علمی و قابل قبول اعلام کنند. لازم به یادآوری است که در رابطه با موضوع سرشماری و آمار و اطلاعات موجود در سازمان (نه به زعم شما، برآورد جمعیت) قبلاً به دفعات از سوی سازمان محیط زیست اطلاع رسانی شده است.
برای اطلاع عرض می شود از سال ۱۳۹۴ تاکنون سرشماری حیات وحش (نه برآورد جمعیت) در خصوص قوچ و میش، کل و بز و آهو با حضور کارشناسان، محیط بانان، جوامع بومی و محلی، سمن ها، دوست داران حیات وحش و شکارچیان قانون مدار همه ساله و در همه مناطق به شیوه مشاهده مستقیم صورت می گیرد که نتایج این شیوه که متکی بر مشاهده و مستندسازی فرد فرد جمعیت است قابل اتکاترین آمارها درزمینه حیات وحش به شمار می روند.
    ۴- در مورد قرق های اختصاصی، تمام آنچه در این مصاحبه بیان شده، نشانگر بی اطلاعی کامل و مطلق نسبت به مفهوم قرق اختصاصی و ضوابط و مقررات مربوط به آن است. در قرق های اختصاصی، حتی یک مترمربع عرصه قرق به هیچ یک از قرق داران واگذار نشده و نخواهد شد. قرق های اختصاصی درواقع اعطاء امتیاز حفاظت و مدیریت حیات وحش به یک شخص حقیقی یا حقوقی با اولویت تشکل های مردمی وابسته به جوامع محلی و بومی و سمن های محیط زیستی هستند.
 عدم اطلاع از این قاعده اصلی، موجب شده تا از واژه هایی مانند کوه خواری یا زمین خواری استفاده شود که بیشتر نشانگر تلاش در زمینه تخطی این تجربه و حرکت موفق در عرصه حفاظت حیات وحش است تا دلسوزی برای منابع طبیعی. مطالعه مصوبات شورای عالی محیط زیست و کسب اندکی اطلاعات از منابع معتبر در خصوص قرق های اختصاصی، نحوه واگذاری آن ها، اهداف و برنامه های موردنظر، حمایت های صورت گرفته از سوی تقریباً همه   دستگاه های اجرایی و نظارتی و حتی مراجع ذی صلاح قضایی، می تواند اطلاعات جامع و درستی را در اختیار کارشناسان و اساتید قرار دهد تا این گونه متوسل به القائات جهت دار برخی افراد که سعی دارند با تحریک احساسات علاقه مندان به محیط زیست، جایی برای خود در رسانه ها دست وپا کنند، نشوند.
 اثرات مثبت غیرقابل انکار شکل گیری قرق های اختصاصی امروز بر هیچ کس پوشیده نیست. قرق اختصاصی به معنای اختصاص عرصه به شخص خاص نیست و البته برخلاف مندرجات متن مصاحبه، قرق ها برابر قانون هم به اشخاص حقیقی و هم به اشخاص حقوقی واگذارشده اند؛ نه فقط به اشخاص حقیقی. 
به گواهی نتایج حاصل از اجرای قانون قرق های اختصاصی که نتایج و مستندات آن هم در اختیار دستگاه های نظارتی و قضایی و هم در اختیار افکار عمومی قرارگرفته، این پهنه های حفاظتی نتایج بسیار ذی قیمتی در خصوص مشارکت جوامع بومی و محلی در امر حفاظت را سبب شده اند. اشتغال زایی قابل توجه برای جوامع محلی موجب شده تا منافع حاصل از حفاظت، متوجه این جوامع شود و مشارکت مسئولانه را در امر حفاظت تا حد چشمگیری افزایش دهد. تجارب چند سال اخیر مبین این واقعیت است که با این روش، جمعیت حیات وحش افزایش یافته است. بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست نیز، در صورت افزایش جمعیت، امتیاز برداشت ۴ تا ۶ درصد از میزان افزایش جمعیت به قرق دار اعطا می شود. لازم به یادآوری است در قرق های اختصاصی، حقوق عرفی همه افراد محفوظ و نقش قرق داران صرفاً حفاظت از حیات وحش و بهره برداری ازآن پس از رشد جمعیت در قالب مصوبات و دستورالعمل ها است.
    ۵- اولین قرق های اختصاصی از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را آغاز و در سال ۱۳۹۴ به تصویب شورای عالی محیط زیست رسیده اند از سال ۱۳۹۵ با توجه به سابقه ۵ ساله حفاظت و رشد جمعیت پروانه شکار برای قرق های اختصاصی صادر می شود اما هرگز این استاد ارجمند ایرادی به این شیوه مدیریت حیات وحش وارد نمی کردند، چرایی این موضوع نیازمند بررسی بیشتر است.
خبرنگار محترم خبرگزاری در پایان مصاحبه، مطالبی را به ادامه مصاحبه اضافه کرده که شاید به واسطه نوع و نحوه نگارش، برخی خوانندگان را به اشتباه بی اندازد که این مطالب نیز بخشی از مصاحبه است. برای اطلاع تمامی خوانندگان محترم، نظر همگان را به مصاحبه اخیر رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در خصوص قرق های اختصاصی، مبانی حقوقی و قانونی و اثرات و نتایج و بازخوردهای مثبت آن جلب می کنیم. امید آنکه همه دلسوزان واقعی محیط زیست، در بیان و در عمل، منافع ملی و پاسداشت از محیط زیست را بر منافع و اغراض شخصی خود مقدم بدانند.

در خاتمه ازآنجایی که در گفتمان های اخیر این اساتید محترم به موضوعاتی چون شفافیت موضوع برای دانشگاه ها، ارائه جزییات و مستندات و روش های مورداستفاده برای مدیریت اشاره شده است، لذا از اساتید محترم صمیمانه دعوت     می شود تا برای همکاری هر چه نزدیک تر و گفت وگوی مستقیم (و نه فقط در فضای رسانه ای) در جلسات دوجانبه ای که به زودی برپا خواهند شد، حضور به هم رسانند تا مدیران و کارشناسان این سازمان، ادله مهمی که زیربنای تصمیمات مدیریتی است را تبیین کنند و از نظرات ارزشمند اساتید محترم نیز در اقدامات بعدی بهره مند شوند.

کلید واژه :

پاسخ سازمان محیط زیست

،

اظهارات استاد محیط زیست

،

شکار

ثبت نظرات
captcha