کد خبر : ۳۴۴۴۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بی تاثیری دستورات مدیریت بحران در بحران های اخیر

هنگام ارائه گزارش عملکرد مسئولان دستگاه های مختلف دور میزهای چند ده نفره «همه چیز خوب و عالی است»، «اقدامات خوبی انجام شده» و «ان شاءالله دیگر غافلگیر نخواهیم شد». اما همین که فاصله از دور میزها بیشتر می شود، گویا هنوز خیلی کارها انجام نشده که همچنان بجز زلزله، سیل، توفان و بارندگی هم غافلگیرمان می کند!

بی تاثیری دستورات مدیریت بحران در بحران های اخیر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زنگ ها برای که به صدا درمی آیند؟

، هنوز دو هفته از فرمان رییس سازمان مدیریت بحران کشور برای آمادگی در برابر حوادث فصل سرما نگذشته بود که بارش باران و جاری شدن سیلاب در شش استان کشور ثابت کرد که مدیریت بحران در کشور ما همچنان حداقل برای برخی مسئولان شبیه به یک شوخی است، چرا که بارش های اخیر باران نیز علی رغم آن که از سوی هواشناسی پیش بینی شده و اخطارهای لازم در موردش صادر شده بود، باز هم غافلگیرشان کرد و بر اساس آخرین آمارها تاکنون دست کم ۹ نفر جان خود را از دست داده و میلیاردها تومان خسارات به تاسیسات زیربنایی، خانه ها، راه ها، شهرها و ... وارد شده است.

بخشنامه بی اثر؟

این در حالی است که اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور در روزهای پایانی شهریور و  در آستانه آغاز فصل سرما طی نامه ای به استانداران و روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور، آنان را ملزم به رعایت و انجام اصول ۱۵گانه در برابر بحران کرده بود. او در گفت وگو با درباره این بخشنامه و اصول تاکیدشده در آن گفته بود: «با توجه به این که در آستانه فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان هستیم و در این ایام نیز وقوع حوادث طبیعی فصلی ناشی از بارندگی های باران، برف و کولاک در مناطق کوهستانی و همچنین تغییرات نابه هنگام جوی افزایش می یابد، لذا از تمامی استانداران و روسای شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور خواسته شد که در راستای ارتقاء آمادگی خود برای مقابله با هر نوع حادثه احتمالی، مواردی را رعایت کنند که نخستین مورد آن پاک سازی معابر و آبراهه های زیرگذر جاده ها و خطوط ریلی است که باید در تمام استان ها و شهرها انجام شده و گزارشی از آن ارائه شود.»

نجار با بیان این که باید تمهیدات لازم در مجموعه درون شهری به ویژه در مسیل ها و رودخانه های داخل شهرها توسط شهرداری ها انجام شده و نسبت به پاک سازی و لایروبی انهار و قنوات اقدام شود، گفته بود: »رصد و بازبینی دوره ای پل های کم ارتفاع توسط دستگاه های اجرایی ذی ربط که عمدتا به هنگام جاری شدن سیلاب سبب مسدود شدن مسیر رودخانه و انحراف آب و بروز خسارات جانی و مالی می شود نیز، جزو مواردی است که باید در دستور کار قرار بگیرد. همچنین ضرورت دارد تا اقدامات بازدارنده برای جلوگیری از ساخت وسازها در حریم و بستر رودخانه ها انجام شد و با متجاوزان به حریم و بستر رودخانه ها برابر مقررات، برخورد قانونی لازم انجام شود.»

رییس سازمان مدیریت بحران کشور «پایش و پیش بینی به هنگام بارش و اعلام هشدارهای لازم از طریق رسانه های محلی» را، از جمله دیگر تدابیر مقابله با سیلاب اعلام کرده و تاکید کرده بود: «تخلیه حاشیه نشینان رودخانه ها و سکونتگاه های پرخطر و تاکید بر جلوگیری از اسکان مردم در تفرجگاه ها و مناطق گردشگری حریم رودخانه ها و مسیل های درون شهری و برون شهری در معرض خطر سیل در مواقع اضطراری با توجه به اخطاریه های سازمان هواشناسی و هشدار های این سازمان، باید با همکاری نیروی انتظامی و راهور، شهرداری ها، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی و مراجع قضایی انجام شود.»

صدور این بخشنامه که با استناد به ماده ۹ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و تبصره ۱ ذیل آن ضروری است، اما گویا چندان از سوی مقامات استانی و مدیران کل بحران، جدی گرفته نشده است که نتیجه آن، سیلاب روزهای اخیر در شش استان کشور بوده است.

بحران بی مدیریت؟

در این میان بحث جایگاه قانونی سازمان مدیریت بحران کشور هم مطرح است، سازمانی که قانون آزمایشی آن در سال ۸۵ اجراء شده و پس از چندین دوره تمدید، از سال ۹۳ تاکنون بدون قانون مصوب ادامه فعالیت می دهد و در عین حال از همین سال ها نیز لایحه آن در مجلس شورای اسلامی در انتظار تصویب است.

به نظر می رسد عدم توجه کافی مجلس به قانون جدید مدیریت بحران، سبب بی توجهی دیگر دستگاه ها به نقش، جایگاه و دستورات و اخطارهای این سازمان شده است، به طوری که در سال های اخیر بسیاری از بخشنامه ها و دستورات این سازمان علی رغم ابلاغ بدون اثر مانده است

بحران را باور نداریم

مرتضی اکبرپور، معاون آمادگی و  مقابله سازمان مدیریت بحران کشور درباره چرایی بی تفاوتی و عمل نکردن سازمان های دیگر به دستورات و ابلاغیه های سازمان مدیریت بحران کشور، به خبرنگار می گوید: «این طور نیست که سازمان ها به دستورات مدیریت بحران بی تفاوت باشند، اما زیرساخت ها برای اجرای این دستورات فراهم نیست و متاسفانه همین امر سبب می شود تا دستگاه های دیگر نتوانند دستورات مدیریت بحران را اجراء کنند.»

اکبرپور، درگیری سازمان ها به امور «روزمره» را عاملی برای غفلت از انجام اقدامات مقابله ای و پیشگیرانه می داند و می افزاید:«متاسفانه سازمان های ما آن قدر درگیر امور روزمره خود شده اند که از اقدامات زیربنایی غفلت شده است. نمی شود ما در یک بیابان «لم یزرع» بایستیم و فرمان بدهیم «جنگل شو" و بعد این بیابان هم به جنگل تبدیل شود. برخی از سازمان های ما هم همین طورند و متاسفانه یا امکاناتش را ندارند، یا منابع مالی و اعتباری کافی در اختیارشان نیست و اگر هم هست، محدود است.»

او در ادامه حرف اصلی را می زند و درباره این که چرا تاکنون نسبت به تامین این امکانات و منابع اقدامی نشده است، می گوید: «متاسفانه باور به بحران در میان بسیاری از مسئولان وجود ندارد و البته مردم هم همین طور هستند. جایگاه سازمان مدیریت بحران جایگاه خوبی است و اتفاقا در همین قانون فعلی این سازمان نیز جایگاه مدیریت بحران متناسب با الگوهای بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیاست. اما همان بحث باور به بحران مطرح است. دیدیم که در ماجرای زمین لرزه ای که سال گذشته تهران را تحت تاثیر قرار داد، مردم چه رفتاری از خود بروز دادند. این ها به ما نشان داد که متاسفانه مردم هم نمی دانند در زمان بروز حوادث مختلف اعم از سیل و زلزله و ... چه کاری انجام دهند.»

سهم صداوسیما در آموزش؛ کمتر از انتظار!

اکبرپور در پاسخ به این پرسش که مگر صداوسیما متولی آموزش عمومی به شهروندان نیست؟، این طور توضیح می دهد: «صداوسیما خیلی می تواند به ما کمک کند، اما متاسفانه تاکنون این اتفاق رخ نداده است. نقش صداوسیما هم از اعلام اخطاریه ها و هشدارها به مردم و هم در آموزش شهروندان نقش ویژه ای است و ما انتظار داریم که با سازمان مدیریت بحران کشور همراهی کند. طبق قانون مدیریت بحران، وظایف مربوط به صداوسیما باید در شورای عالی مدیریت بحران کشور تدوین و به مجلس ارائه شود تا از طریق مجلس تصویب و برای اجراء به این سازمان ابلاغ شود. اما تاکنون این اقدام انجام نشده است. در حال حاضر همکاری ما با صداوسیما در قالب کارگروه ها انجام می شود که این همکاری کمتر از انتظار ماست و متاسفانه این دوستان نیز برای اقدامات دیگر درخواست منابع اعتباری از ما دارند که ما چنین منابعی را در اختیار نداریم.

غیبت در جلسات شورای عالی مدیریت بحران؛ از احمدی نژاد تا روحانی

بر اساس قانون، ریاست جلسات شورای عالی مدیریت بحران بر عهده رییس جمهوری است. این قانون از سال ۸۵ یعنی یک سال پس از رسیدن محمود احمدی نژاد به ریاست دولت، اجرایی شد اما تاکنون نه احمدی نژاد و نه روحانی در جلسات شورای عالی مدیریت بحران حضور نیافته اند. اکبرپور در این باره می گوید: «درست است که روسای جمهور در این جلسات حاضر نشده اند، اما طبق قانون وزیر کشور، قائم مقام رییس جمهوری در شورای عالی مدیریت بحران است و تاکنون جلسات زیادی به ریاست وزیر کشور تشکیل شده است. علاوه بر آن در سال های اخیر در چندین جلسه جناب آقای جهانگیری، معاون اول رییس جمهور به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در این جلسات حاضر شده که این نشان دهنده توجه ویژه به مدیریت بحران است.»

معاون سازمان مدیریت بحران کشور درباره سرانجام قانون جدید سازمان مدیریت بحران کشور و وضعیت فعلی این سازمان نیز، به می گوید:« از سال ۹۳ قانون قبلی سازمان مدیریت بحران کشور دیگر تمدید نشده و یک حالت مراعا درباره این قانون وجود دارد. اما رییس جمهور، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر کشور طی نامه نگاری هایی خواسته اند که این قانون زودتر در مجلس تصویب و برای اجراء ابلاغ شود و من امیدوارم قبل از بررسی قانون بودجه سال ۹۸، قانون جدید مدیریت بحران کشور از  کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی به صحن مجلس آمده و بررسی شود.»

تکرار تجربه

به نظر می رسد با رویه فعلی، پس از این هم شاهد تکرار تجربه های تلخ از حوادث طبیعی قابل پیش بینی باشیم، کما این که نجار نیز در گفت وگوی روز گذشته خود با به آن اشاره کرده و می گوید: «با فرا رسیدن فصل پاییز احتمال جاری شدن سیلاب های مخرب در سطح استان ها بسیار محتمل بوده و از طرفی با توجه به تجارب گذشته و حوادث اخیر در برخی از استان ها و وقوع خسارات جبران ناپذیر ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی و نبود آمادگی قبلی، بیم آن می رود که بار دیگر حوادث، تکرار و اموال، احشام و جان انسان ها در معرض خطر سیل، آب گرفتگی و صاعقه قرار گیرد.»

بیم رییس سازمان مدیریت بحران کشور از تکرار تجربیات تلخ گذشته، گویا در همان عاملی ریشه دارد که معاونش به آن اشاره کرده؛ «باور نکردن بحران» در میان مسئولان؛ و البته معلوم نیست بارش چند برف و باران دیگر در کشور لازم است تا این بار دیگر نه مردم و نه مسئولان غافلگیر نشوند و بالاخره بحران را باور کنند.

کلید واژه :

دستورات مدیریت بحران

،

مدیریت بحران

،

مدیریت

،

بحران

ثبت نظرات
captcha