کد خبر : ۳۴۴۴۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها عنوان کرد

بیش از ۷۰ درصد از نقاط سیل خیز کشور ایمن سازی نشده

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه از ۴۵ میلیون هکتار از حوزه های آبخیز کشور، ۱۱ میلیون هکتار تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار گرفته است گفت: طی سال های ۹۰ تا ۹۶، ۱۱۳۹ مورد سیل در کشور اتفاق افتاده است.

بیش از ۷۰ درصد از نقاط سیل خیز کشور ایمن سازی نشده

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ابوالقاسم حسین پور با بیان اینکه کشور ما کشور خشک و نیمه خشکی است و دارای بارندگی های نامنظم و با شدت بالا در مدت زمان کوتاه است که منجر به وقوع سیلاب می شود، اظهار کرد: از این رو در زمره کشورهای سیل خیز دنیا هستیم. در سال های اخیر بر اثر تغییرات اقلیمی و مسائلی که در کشور ما از جمله تغییر کاربری اراضی وجود دارد شاهد تشدید سیلاب ها بوده ایم و به همین دلیل ضرورت پرداختن به مدیریت سیلاب و راهکارهای کاهش آن در کشور روز به روز مهم تر می شود.

  طرح های آبخیز و آبخوان داری از جمله راهکارهای کاهش ریسک و خطرپذیری سیل در کشور

وی با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای کاهش ریسک و خطرپذیری سیل در کشور طرح های آبخیز و آبخوان داری است، تصریح کرد: طرح های آبخیزداری از بالا دست حوزه های آبخیز که عرصه ایجاد سیل هستند آب را مدیریت و کنترل می کنند. درباره موضوع سیل نباید فقط به فکر مقابله و مواجهه با آن در پایین دست و در کنار مراکز جمعیتی، شهرها و روستاها، تاسیسات زیربنایی و اراضی کشاورزی باشیم بلکه باید در سطوح حوزه های آبخیز آب را مدیریت کنیم.

۴۵ میلیون هکتار از حوزه های آبخیز کشور شناسایی و مطالعه شده است

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه با تاکید بر اینکه آبخیزداری و آبخوان داری اقدامی پیشگیرانه در جهت مدیریت سیلاب در کشور است، گفت: یکی از وظایف اصلی سازمان جنگل ها مدیریت سیلاب است. در حال حاضر تاکنون در مطالعات فاز شناختی و توجیهی  ۴۵ میلیون هکتار از حوزه های آبخیز کشور را تحت مطالعه آبخیزداری قرار داده ایم که از این ۴۵ میلیون هکتار ۲۶ میلیون هکتار را در فاز دوم مطالعات تفصیلی آبخیزداری به اتمام رسانده ایم.

۱۱ میلیون هکتار از عرصه های حوزه های آبخیز کشور تحت پوشش عملیات آبخیزداری

حسین پور ادامه داد: بر اساس منابع مالی که تاکنون به عملیات آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص داده شده است و با کمک مردم و خیران توانسته ایم که ۱۱ میلیون هکتار از عرصه های حوزه های آبخیز کشور را تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار دهیم ولی وسعت کشور، تغییرات اقلیمی و تشدید سیل و به دنبال آن خسارت های مالی و جانی می طلبد که با نگاهی ویژه سرمایه گذاری بیشتری در حوزه های آبخیزداری در جهت پیشگیری از سیل انجام دهیم.

وقوع بیش از ۱۰۰۰ سیل طی شش سال

به گفته مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بر اساس آمار و اطلاعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری طی سال های ۹۰ تا ۹۶، ۱۱۳۹ مورد سیل در کشور اتفاق افتاده است، همچنین طی شش ماه نخست امسال ۱۰۶ مورد سیل در ۱۶ استان داشتیم. این سیل ها در استان های سمنان، اصفهان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، قزوین، تهران، اردبیل، البرز، خراسان شمالی، کردستان، چهار محال و بختیاری، خراسان رضوی، همدان، هرمزگان و گیلان به وقوع پیوسته و بیشترین فراوانی سیل در ۶ ماهه اخیر در استان های سمنان، اصفهان و گلستان بوده است.

گلستان، هرمزگان و خراسان جنوبی بیشترین میزان سیل در ۱۰ سال اخیر را داشته اند

وی با بیان اینکه آمار سیل های دهه اخیر نشان می دهد که استان های گلستان، هرمزگان و خراسان جنوبی بیشترین میزان سیل را داشتند، تصریح کرد: اما شدت سیل یعنی بارش های بیش از ۱۰۰ میلی متر در استان های شمالی کشور اتفاق افتاده است که شامل گلستان، مازندران و گیلان می شود. شدت سیلاب در این استان ها در سال های اخیر بیشتر از سایر مناطق کشور بوده است.

کاهش خسارت سیل در نقاطی که عملیات آبخیزداری اجرایی شده است

حسین پور با اشاره به اینکه متاسفانه این سیلاب ها سبب تلفات انسانی و آسیب به تاسیسات زیربنایی و اراضی کشاورزی شده است، گفت: در مناطقی که مشخصا در سطح پوشش عملیات آبخیزداری قرار گرفته اند این خسارت ها به شدت کاهش پیدا کرده است.

 مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: در اقلیم های مختلف کشور ایستگاه های آبخیزداری، داده های شاخص آبخیزداری از جمله سیل را پایش و رصد می کنند. بررسی این ایستگاه ها نشان می دهد که آبخیزداری و آبخوان داری باعث کنترل حجم سیلاب شده و دبی اوج سیل را که در لحظه بیشترین خسارت را وارد می کند تا هفت برابر کاهش داده است.

وی با بیان اینکه زمان تمرکز سیل یکی از عواملی است که باعث ایجاد و تشدید سیل می شود، اظهار کرد: گاهی به علت کمبود پوشش گیاهی، شیب زیاد اراضی و تغییر کاربری روان آب ها به سرعت جریان پیدا  می کنند، تجمیع و تبدیل به سیلاب می شوند. اقدامات آبخیزداری سبب می شود که زمان تمرکز یک آبراهه در یک مسیل افزایش داده و سیلاب مدیریت شود و بیش از ۱۸ دقیقه زمان تمرکز افزایش پیدا کند.

آبخیزداری و آبخوان داری راهکاری برای حل معضلات کم آبی

حسین پور در ادامه با اشاره به فواید آبخیزداری توضیح داد: آبخیزداری و آبخوان داری راهکاری است که علاوه بر پیشگیری از سیل و کاهش خسارات در اقلیم خشک و نیمه خشک ایران می تواند به رفع معضلات کم آبی کمک کند. در واقع آبخیزداری و آبخوان داری فرصتی است که می تواند تهدید سیلاب را به فرصت تبدیل کند. در عملیات آبخیزداری سیلاب ها به سدهای طبیعی از جمله زمین و خاک منتقل می شود که این کار باعث تغذیه سفره های آب زیرزمینی می شود، همچنین آبخوان ها سبب جلوگیری از فرونشست زمین و آبگیری چشمه ها، چاه ها و قنات ها می شوند.

 مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه گفت: با توجه به اینکه حوزه آبخیز گلستان یکی از سیل خیزترین آبخیزهای کشور است، طرح مشخصی را تحت عنوان طرح آبخیزداری و کنترل سیل گلستان داریم . سه استان سیل خیز کشور در محدوده این حوزه آبخیز قرار گرفته اند. آبخیزداری و کنترل سیل هر ساله با ردیف اعتباری ویژه در این حوزه انجام می شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال طرح های آبخیزداری و آبخوان داری با جدیت در همه استان ها و اغلب شهرستان های کشور انجام می شود، تصریح کرد: در حال حاضر ۲۸۷ حوزه آبخیز در کشور تحت پوشش برنامه های ویژه کنترل سیلاب و آبخوان داری قرار گرفته اند. درخواست من این است که در پیشگیری از سیل و بهره برداری از فرصت سیلاب مردم نیز مشارکت کنند. برای مثال در حوزه آبخیز کندر «در استان البرز که سال ۹۴ سیل خسارت سنگینی به آن وارد کرد»، در سال جاری برنامه آبخیزداری و آبخوان داری با مشارکت مردم انجام می شود.

حسین پور در پایان با اشاره به اینکه منفعت عملیات آبخیزداری مستقیم برای خود مردم است و از خسارت ها مصون می مانند، گفت: امیدوارم روز به روز با مشارکت گسترده مردم عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در همه نقاط کشور انجام شود. سیل های شش ماهه نخست سال ۲۴۶۰ میلیارد ریال خسارت به تاسیسات زیربنایی، اراضی کشاورزی، عرصه های منابع طبیعی و حوزه های آبخیز وارد کرده است.

کلید واژه :

نقاط سیل خیز

،

ایمن سازی

،

سیل

ثبت نظرات
captcha