کد خبر : ۳۴۴۴۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انتقال پایتخت پایان بحران یا آغاز مشکلات خشکسالی و شیرین سازی آب

طرح جابه جایی پایتخت از دهه 70 به عنوان یکی از راهکارهای حل بحرانهای تهران مطرح شده و محل بحث های متفاوت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی قرارگرفته، اما باید دید اجرای ین طرح به کلی بحران های امروزین کلانشهر تهران را حل می کند یا خود زمینه مشکلاتی تازه است.

انتقال پایتخت پایان بحران یا آغاز مشکلات خشکسالی و شیرین سازی آب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طبعا اجرای این طرح به بررسی های همه جانبه نیاز دارد و نمی توان برای پاسخ به یک معضل مثل ترافیک، زلزله یا موارد دیگر، حکم به اجرای این طرح داد. اما چه مواردی باعث شده این طرح در دستور کار قرار گیرد؟

**ایران مستعد زلزله های 8 ریشتری است

یکی از دلایلی که در موافقت این طرح بیان می شود، قرارگیری شهر تهران در معرض گسل ها و احتمال آسیب فراوان در اثر زلزله است. پدر علم زلزله شناسی ایران (دکتر بهرام عکاشه) بهمن ماه سال گذشته در همایش تخصصی پیشگیری از مخاطرات زلزله و لغزش لایه های زمین در اهواز اشاره کرد که سرزمین ایران مستعد زلزله هایی به بزرگی 8 ریشتر است و هم چنین 85 درصد مساحت کشور ایران به میزان زیاد و خیلی زیاد، زلزله خیز است. نیمی از مردم کشور در 25 شهر زلزله خیز زندگی می کنند. خطر زلزله در 83 درصد از شهرهای ایران زیاد و خیلی زیاد و در 16 درصد از شهرها متوسط است. تنها یک درصد از شهرهای ایران در معرض خطر زلزله نیستند.

**در اکثر کشورهای درحال توسعه، پایتخت ها به شدت آلوده و شلوغ اند

معضل بعدی که باعث می شود این طرح جذابیت پیدا کند، شلوغی، ازدحام جمعیت و آلودگی پایتخت است. اما باید توجه شود در شرایطی که همچنان تبعیض به نفع پایتخت و توسعه نامتوازن شهرها وجود دارد، افراد برای دست یابی به خدمات بیشتر و بهتر، ناچار به زندگی در پایتخت یا نزدیکی به آن می شوند. حتی در صورت انتقال پایتخت به شهر دیگر، بدون رفع تبعیض ها، مردم در پایتخت جدید تجمع خواهند کرد و معضلات محیط زیستی، ترافیک و مشکلات مسکن هم چنان ادامه خواهد داشت. به جای تمرکز بر انتقال می توان با ساماندهی حمل ونقل عمومی ازجمله مترو و اتوبوس از ترافیک شهر کاست و یا با ایجاد کمربند سبز در اطراف شهر و ممانعت از ساخت وساز از رشد بی رویه آن جلوگیری کرد و یا به توسعه شهرهای اطراف تهران دقت و توجه بیشتری کرد تا از جذابیت زندگی در تهران در مقایسه با شهرهای اطراف کاسته شود.

در حال حاضر نرخ عوارض شهری (اعم از اخذ مجوزهای ساخت، خدمات عمومی نظیر آب رسانی، گازرسانی و برق کشی) برای ساخت مسکن در دورترین نقطه ی تهران با مرکزی ترین قسمت آن تقریباً یکسان است که این امر خود یکی از انگیزه های رشد بی رویه ی شهر تهران است و دولت و شهرداری را مجبور به خدمات رسانی با کمترین هزینه برای دورترین نقاط شهر می کند که در عمل کاری بسیار سخت و هزینه بر است و از کیفیت خدمات به شدت می کاهد.

**الزامات و مقدمات جابه جایی پایتخت وجود ندارد

جابه جایی پایتخت چه به صورت کامل و چه فقط انتقال پایتخت اداری –سیاسی و دستگاه های اجرایی نیازمند صرف هزینه های هنگفت برای زیرساخت است. برای مثال در یک مورد انتقال وزارتخانه نیاز به ساخت ساختمان های متعدد برای سازمان ها، ادارات مربوطه، شرکت ها و مؤسسات پیوسته در شهر مقصد دارد که تنها برآورد هزینه زیرساخت های خود بخش نیاز به تحقیقات دقیق و برنامه ی مشخص دارد. حال آن که علاوه بر زیرساخت های مستقیم قطعاً در شهر مقصد، نیاز به ساخت مسکن خدمات بخش عمومی برای ترافیک و حمل ونقل نیز ضروری خواهد بود و انتقال ادارات، شرکت ها و سازمان های خصوصی و جمعیت نیز به صورت زنجیره وار و باانگیزه نزدیکی به مراکز تصمیم گیری و سهولت در انجام کار صورت خواهد گرفت.

**مشکلات خشکسالی و تغییرات اقلیمی

ازآنجا که کشور ایران با خشک سالی و کمبود منابع آب زیرزمینی مواجه است، قطعاً انتقال پایتخت و جمعیت زیاد آن به شهرهای مرکزی ایران نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه به مشکلات کشور افزوده خواهد شد و درهمان ابتدای طرح، برای تأمین آب آشامیدنی و یا شیرین سازی آب، هزینه و بار مجددی بر دوش کشور و اقتصاد ایران تحمیل می شود.

**تجربه کشورهای مختلف در انتقال پایتخت

با توجه به وضعیت تهران شاید شبیه ترین گزینه در بین پایتخت های جهان وضعیت «ریو دوژانیرو» باشد. انتقال پایتخت برزیل از ریودوژانیرو به برازیلیا اگرچه باانگیزه اقتصادی نزدیک کردن پایتخت به مرکز کشور و پس از یک دهه مطالعه و بررسی در سال 1960 با اتمام ساخت وسازهای موردنیاز و صرف هزینه و نیروی کار فراوان صورت گرفت، اما با گذشت بیش از 56 سال همچنان از آن به عنوان یک شکست یاد می شود، چراکه باعث شد شهری به وسعت و جمعیت 6.3 میلیون نفر به یک باره از کانون نظارت، توجه و خدمات دولت خارج شود و اکنون با انواع مشکلات اجتماعی نظیر زاغه نشینی بزهکاری و پایین بودن سطح بهداشت و خدمات عمومی مواجه است. از طرف دیگر، پایتخت جدید، شهری ماشینی است که طبق الگوهای غربی ساخته شده و مشهور است که پیاده روهای کوچک و نامناسبی دارد و خودرو بهترین وسیله حمل ونقل در این شهر است.

مثال های دیگر همچون بانکوک و کوالالامپور نیز به دلیل ازدحام و بلایای طبیعی وجود دارد که وضعیتی مشابه تهران دارند و در حال تصمیم گیری برای انتقال پایتخت هستند. گرچه مالزی موفق به انتقال برخی ادارات به شهر پوتراجایا شده، اما همچنان کوالالامپور به عنوان پایتخت ملی و قانونی مالزی به شمار می رود.

**هزینه انتقال پایتخت چقدر است؟

در دهه 70 مبلغی در حدود 30 هزار میلیارد تومان برای این طرح برآورد شده بود که در شرایط فعلی رقمی معادل 78 هزار میلیارد تومان است؛ هرچند سازوکار این آمارها و نوع برآورد هزینه ها هنوز محل مناقشه است. در ابتدای دولت یازدهم، حسینعلی امیری، سخنگوی وقت وزارت کشور هزینه این انتقال را رقمی معادل 100 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

**دولت ها، تصمیم گیران مختلف و نظرات متفاوت از یکدیگر

در طول این سه دهه دولت های مختلف با گرایش های متفاوت روی کار آمده اند که هرکدام در نحوه اجرای این طرح نظر منحصربه فردی داشته اند. برای نمونه در دولت سازندگی در دهه 60 و 70 شهرهایی نیز برای این طرح برگزیده شدند و تحقیقات و برآوردی از هزینه این انتقال هم به عمل آمد، اما عملاً طرح به نتیجه ای نرسید. در دولت های بعد هم طرح های مشابهی دنبال شد از جمله تحویل زمین به کارکنان دولت و دستگاه های مختلف برای ایجاد انگیزه ی مهاجرت که عملاً این طرح ها نیز با شکست مواجه شد. به نظر می رسد برای اجرای این طرح، مطالعه بیشتر و دقیق تر و طراحی یک برنامه جامع و نقشه راه، مانند اسناد بالادستی توسعه و افق های بیست ساله نیاز است. هرچند گاهی دولت های مختلف به همین برنامه های توسعه و اسناد بالادستی کشور نیز پایبند نیستد.
گزارش از امیرحسین گنجی مراد

کلید واژه :

انتقال پایتخت

،

پایان بحران

ثبت نظرات
captcha