کد خبر : ۳۴۴۴۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شناسایی بیماری های عفونی تنها با آزمایش تشخیصی مبتنی بر کاغذ

پژوهشگران "دانشگاه صنعتی آیندهوون"(Eindhoven University of Technology) هلند با همکاری پژوهشگران "دانشگاه کیئو "(Keio University) ژاپن یک آزمایش تشخیصی مبتنی بر کاغذ توسعه داده اند.

شناسایی بیماری های عفونی تنها با آزمایش تشخیصی مبتنی بر کاغذ

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، وبه نقل از مدگجت، پژوهشگران هلندی و ژاپنی با همکاری یکدیگر موفق به توسعه یک آزمایش تشخیصی مبتنی بر کاغذ شده اند که می توان توسط آن انواع بیماری های عفونی را شناسایی کرد.

پزشکان می توانند یک قطره خون را بر روی نوار کاغذی قرار داده و سپس از دوربین یک گوشی هوشمند، برای اندازه گیری تغییر رنگ استفاده کرده و تشخیص دهند که بیمار مبتلا به عفونت خاصی مانند بیماری آنفلوآنزا، ایدز یا تب دنگ است یا خیر.

تب دِنگی(Dengue fever) نام یک بیماری ویروسی است. به آن تب دنگ، تب دانگ و تب استخوان شکن هم گفته اند.

این بیماری از طریق پشه ای به نام "آئدس" به انسان منتقل می شود. این پشه که به ببر آسیایی مشهور شده است در مناطق استوایی جهان به ویژه آسیای جنوب شرقی از جمله مالزی وجود دارد. پشه ها عوامل منتقل کننده(یا پخش کننده) این ویروس هستند. تب دنگی به عنوان «تب استخوان شکن» نیز شناخته می شود، چرا که به دلیل درد شدید حاصل از آن بیمار تصور می کند استخوان هایش در حال شکستن هستند.

در مناطق دور افتاده کشورهای در حال توسعه، کارکنان مراکز بهداشتی از ارائه مراقبت های بهداشتی راضی نیستند. آنها معتقدند هنگامیکه فردی مبتلا به بیماری عفونی می شود، تنها راه تشخیص بیماری، گرفتن نمونه خون فرد و انتقال آن به نزدیکترین آزمایشگاه بیمارستان است که این عملی هزینه بر است.

اکنون پژوهشگران این مطالعه تلاش های قابل توجهی را در راستای توسعه این آزمایش ویژه انجام داده اند که به سرعت و ارزان می توان نتایج آزمایش را مشاهده کرد.

"مارتن مرکس"(Maarten Merkx) یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: یک واکنش بیوشیمیایی سبب انتشار نور آبی در قسمت زیرین کاغذ می شود و هرچه این رنگ، پررنگ تر باشد، میزان غلظت آنتی بادی بدن بالاتر است.

این کاغذ دارای یک پروتئین حسگر درخشان است که هنگام خون رسانی نور آبی را منتشر می کند، اما در مرحله دوم این رنگ به سبز تبدیل می شود. با این حال، اگر خون حاوی یک آنتی بادی خاص مانند یک آنتی بادی علیه آنفولانزا باشد که ممکن است طی عفونت آنفلوانزا وجود داشته باشد، به پروتئین حساس متصل می شود و این مانع از تبدیل نور آبی به سبز می شود. بنابراین، اگر تعداد آنتی بادی های خون کم باشد، نور سبز ظاهر می شود و اگر زیاد باشد نور آبی.

دوربین گوشی هوشمند می تواند نسبت میان نور آبی و سبز را محاسبه کرده و به یک متخصص بالینی کمک کند تا میزان غلظت آنتی بادی در خون فرد را متوجه شود. بنابر گفته پژوهشگران این آزمایش ظرف چند سال آینده در دسترس افراد قرار خواهد گرفت.

کلید واژه :

شناسایی بیماری های عفونی

،

آزمایش تشخیصی مبتنی بر کاغذ

،

بیماری های عفونی

ثبت نظرات
captcha