کد خبر : ۳۴۴۴۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جداسازی آب شرب از آب خام در تصفیه خانه های محلی مشهد

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهردار مشهد گفت: برای اولین بار در کشور، بالغ بر65 درصد عملیات رینگ جداسازی آب شرب از آب خام را در شهر پیش برده ایم.

جداسازی آب شرب از آب خام در تصفیه خانه های محلی مشهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، خلیل الله کاظمی در نشست خبری «هم اندیشی مدیران خدمات شهری کشور» در نمایشگاه بین المللی مشهد، در خصوص اقدامات شهرداری مشهد اظهار کرد: موضوع بسیار مهمی که به آن پرداختیم این است که تمام فعالیت های داخل و خارج از کشور را رصد و تا جایی که امکان داشته این فعالیت ها را بومی سازی کرده ایم. در این راستا، دولت مصوبه ای را تنظیم کرده که براساس اجرای آن موجب کاهش 30 درصدی آب می شود. 

وی با اشاره به مصرف بی رویه آب ادامه داد: مصرف سرانه آب کشور 220 لیتر در روز بوده که مصرف استاندار آن، 150 لیتر است و حدود 70 درصد مازاد آب به دست شهروندان مصرف می شود.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهردار مشهد اضافه کرد: برای کاهش مصرف آب لایحه ای را با هماهنگی سازمان نظام مهندسی، شرکت آب و فاضلاب و آب منطقه ای برای شورا تنظیم کردیم که براساس آن کلیه گروه های ساختمانی «ج و د» را مکلف کردیم در زمان طراحی عملیات جداسازی آب خاکستری را انجام داده و از لوازم کاهنده استفاده کنند.  

کاظمی بیان کرد: تبصره ای برای کمک به شرکت آب و فاضلاب تنظیم کرده ایم تا آب های ناشی از بارندگی و آب خاکستری را جمع آوری کنند و تجهیزات لازم به ساختمان ها وصل و مجدد برای آب سیفون و آبیاری فضای سبز جلو و داخل منازل استفاده شود. برای اولین بار در کشور، بالغ بر 65 درصد عملیات رینگ جداسازی آب شرب از آب خام را در شهر پیش بردیم و سرانه مصرف آب را کاهش خواهیم داد.

وی ادامه داد: از شرکت سهامی آب منطقه ای و شرکت آب و فاضلاب در سال 95، 1200 تومان و در سال 96، 1700 تومان و امسال 2200 تومان آب به صورت مترمکعبی خریداری کرده ایم.

کاظمی در خصوص افزایش هزینه ها اضافه کرد: درسال 1395 هیات دولت مصوبه ای در یک کارگروه پنج نفره تنظیم کرد که براساس آن برای کلان شهرها مصوباتی را ابلاغ می کند. درمصوبه ای بیان شد اگر شهرداری در رابطه با تصفیه خانه ها سرمایه گذاری کند وزارت نیرو مکلف است که فاضلاب خام را رایگان در اختیاراین سازمان قرار دهد.

معاون خدمات شهری ومحیط زیست شهری شهردار مشهد خاطرنشان کرد: 13 تصفیه خانه لوکال درمناطق مختلف سطح شهر است که سرمایه گذاری آن ها به بخش خصوصی با قردادهای 15 ساله  واگذار شده است. این تصفیه خانه ها  فاضلاب را با استانداردهای لازم تصفیه می کنند و در اختیار ما قرار می دهند که حدود 50 درصد آب فضای سبز شهری ما را تامین خواهند کرد و تا پایان امسال یکی ازآن ها به بهره برداری خواهد رسید.

وی عنوان کرد: دولت برای اجرای این تصفیه خانه باید از بانک توسعه اسلامی وام دریافت کند و برای لوله کشی ها چندین هزار کیلومتر لوله بکشد که این کارهزینه های زیادی را شامل می شود که با وجود این تصفیه خانه های محلی، دیگر نیازی به این هزینه ها نیست. 

کاظمی درخصوص واگذاری این تصفیه خانه ها به بخش خصوصی بیان کرد: با واگذاری توانسته ایم وام ها را کم کرده و درهزینه ها صرفه جویی کنیم.  

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهری مشهد افزود: کاشت گونه ها و چمن های کم آب مهم ترین اقدام ما بوده است که حدود یک سوم درمصرف آب صرفه جویی خواهد داشت. ما توانسته ایم رشد و توسعه فضای سبز را به سرانه 16کیلومتر برسانیم که تا سال های آینده به 18 کیلومتر هم خواهیم رسانید. با این سیستم آب می توانیم در سال های بعد خود را در تامین منابع آبی فضای سبز خودکفا شویم.

وی تصریح کرد: واگذاری آتش نشانی به بخش خصوصی اقدام موفقیت آمیزی بود که واگذاری به این بخش با نظارت کامل شهرداری انجام می شود.

کلید واژه :

جداسازی آب شرب از آب خام

،

تصفیه خانه های محلی

،

مشهد

،

جداسازی آب شرب

،

آب خام

،

تصفیه خانه

ثبت نظرات
captcha