کد خبر : ۳۴۴۴۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس کنگره جراحان گوش و گلو

ارتباط گرفتگی صدا با سیگار و سرطان حنجره

رئیس شانزدهمین کنگره بین المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن ایران گفت: همه افراد به ویژه کسانی که سن بالا داشته و استعمال سیگار دارند باید حتماً گرفتگی صدا را جدی بگیرند.

ارتباط گرفتگی صدا با سیگار و سرطان حنجره

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خبرگزاری در آستانه برگزاری شانزدهمین کنگره بین المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن ایران اظهار داشت: این کنگره هر دو سال یکبار به صورت بین المللی برگزار می شود و شامل قسمت های مختلف این رشته اعم از جراحی گوش، راینولوژی، جراحی قاعده جمجمه قدامی، جراحی حنجره و...، است که با حضور اساتید صاحب نام خارجی و داخلی برگزار می شود و جدیدترین دستاوردهای علمی مورد بحث قرار گرفته و آموزش های لازم نیز ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه این کنگره ۶ تا ۹ آذر ۹۷ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود، افزود: کارگاه های آموزش روش جراحی نیز در این کنگره برگزار خواهد شد چرا که هر روز شاهد روش های جدید دسترسی به گوش، قاعده جمجمه، بینی، حنجره و...، هستیم.

رئیس انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن ایران در مورد سرطان حنجره، گفت: در گذشته زمانی که بیماری مبتلا به سرطان حنجره می شد جهت درمان و پیشگیری از پیشرفت بیماری حنجره به طور کامل برداشته می شد و فرد صدای خود را از دست می داد در حالی که امروزه از روش های محافظه کارانه استفاده می شود و حتی اگر مجبور شویم به طور کامل حنجره را برداریم می توانیم صدای فرد را از طریق کاشت پروتز برگردانیم.

خواجوی عنوان کرد: یکی از شایع ترین نشانه های سرطان حنجره گرفتگی صدا است به ویژه زمانی که سرطان روی طناب های صوتی باشد، بنابر این افرادی که سن بالا داشته و استعمال سیگار دارند باید حتماً گرفتگی صدا را جدی بگیرند.

وی عنوان کرد: امروزه با کمک لیزر می توان در صورتی که سرطان در مراحل اولیه باشد آن را به خوبی از حنجره برداریم بدون اینکه ساختمان حنجره باز شود ولی باید توجه داشت که تشخیص این بیماری هر چه سریع تر باشد درمان با موفقیت بهتری همراه خواهد بود و نیازی به برداشت حنجره نداریم.

کلید واژه :

گرفتگی صدا

،

سیگار

،

سرطان حنجره

ثبت نظرات
captcha