کد خبر : ۳۴۴۴۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

واکنش مدیرعامل آلومینا به خطرات زیست محیطی معدن بوکسیت شاهوار

در روزهای گذشته فعالان محیط زیستی نسبت به فعالیت معدن روباز بوکسیت شاهوار در شاهرود هشدار دادند که با واکنش مدیر عامل شرکت آلومینای ایران روبرو شد. وی می گوید این معدن بخش کوچکی از شهرستان شاهرود محسوب می شود و قابلیت آسیب رسانی به محیط زیست را ندارد.

واکنش مدیرعامل آلومینا به خطرات زیست محیطی معدن بوکسیت شاهوار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، معدن بوکسیت شاهوار که در محدوده شهرستان شاهرود واقع شده، بخشی از بوکسیت (سنگ معدن فلز آلومینیوم) مورد نیاز تولید آلومینا را تامین می کند. صدور مجوز اکتشافات در این معدن که حاشیه پناهگاه حیات وحش دره انجیر یزد به عنوان یکی از مهم ترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی است، به تازگی خبرساز شده است. فعالان محیط زیست می گویند این معدن روباز، کوه های شاهوار را تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری زیر چرخ لودرها برده که به گفته آنان این کار اثرات مخربی بر محیط زیست دارد.

پیش تر رضا اقتدار - معاون دفتر زیستگاه های سازمان حفاظت محیط زیست - اعلام کرده بود که معادن روباز با توجه به این که ماهیت اکوسیستم را دچار تغییر و تحول می کنند، اثرات غیر قابل جبرانی بر اکوسیستم می گذارند.

این اظهارات اما با واکنش مدیر عامل شرکت آلومینای ایران روبرو شد. تورج زارع با تاکید بر رعایت تمام ملاحظات زیست محیطی از سوی معدن بوکسیت شاهوار به  گفت: مقیاس فعالیت این معدن به اندازه ای است که تاثیری بر آب، پوشش گیاهی و آلودگی هوا ندارد.

 وی افزود: با توجه به این که این معدن بخش کوچکی از شهرستان شاهرود محسوب می شود، قابلیت آسیب رسانی به محیط زیست را ندارد.

به گفته زارع، با توجه به این که موقعیت جغرافیایی معدن شاهوار جزو مناطق چهارگانه نبوده است، لذا فعالیت این معدن نیازی به اخذ مجوز از سازمان محیط زیست ندارد و به همین دلیل با موافقت اداره منابع طبیعی، در سال ۱۳۹۱ مجوز فعالیت در این معدن صادر شده است.

زارع با اشاره به کاشت ۳۰۰۰ درخت شامل اورس، کاج و زبان گنجشک و مالچ پاشی با هدف حمایت از منابع طبیعی در محدوده معدن، اظهار کرد: خاک بوکسیت به گونه ای است که رویش گیاه روی آن شکل نمی گیرد؛ بنابراین این ادعا که معدن کاری در این معدن به درختان بومی آسیب زده، صحت ندارد.

مدیر عامل شرکت آلومینای ایران با بیان این که پایش مستمر آب محدوده معدن کاری جزو برنامه های همیشگی این شرکت است، گفت: مساحت معدن کاری در محدوده شاهوار ۲۰۰ هکتار است که این حجم پایین، تاثیری بر آب منطقه ندارد.

به گفته وی، فقط سه لودر در این معدن مشغول به کار هستند که این امر مشخص می کند، ایجاد آلودگی هوا مبنای منطقی و علمی ندارد.

زارع با اشاره به این که شرکت آلومینای ایران بخشی از نیاز خود به بوکسیت را از این معدن تامین می کند، اظهار کرد: هدف از تامین بوکسیت از معادن مختلف، خوراک رسانی به کارخانه آلومینا و در نهایت تغذیه صنعت آلومینیوم در ایران است که با توجه به شرایط بین المللی کشور، تولید آلومینا در این شرکت از حساسیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: این شرکت در عین حال همواره در راستای مسئولیت اجتماعی خود، اقداماتی همچون علوفه رسانی به حیات وحش مناطق معدن کاری را انجام داده است.

کلید واژه :

مدیرعامل آلومینا

،

خطرات زیست محیطی

،

معدن بوکسیت شاهوار

،

بوکسیت

،

شاهوار

ثبت نظرات
captcha