کد خبر : ۳۴۴۴۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت تجهیزات ایرانی اندازه گیری تشعشعات برای اولین بار در منطقه

با اعلام نتایج نخستین سامانه اندازه گیری تشعشعات امواج الکترونیکی به نگرانی ها از سقط جنین به دلیل وجود دکل های موبایل و فاصله آنتن ها از پنجره های منازل پاسخ داده شد.

ساخت تجهیزات ایرانی اندازه گیری تشعشعات برای اولین بار در منطقه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامرضا خاکسار مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نمایشگاه تلکامپ، نتایج ارزیابی سامانه آنلاین اندازه گیری تشعشع های امواج الکترومغناطیسی را اعلام کرد و اظهار داشت: تجهیزات این سامانه در ۸۸ نقطه در تهران و شیراز برای نخستین بار نصب شده است. 

وی تصریح کرد: حد مجاز تشعشعات الکترومغناطیسی ۲۸ ولت بر متر است که در آخرین اندازه گیری ها ۹۴ درصد تشعشعات زیر ۵ ولت بر متر و ۶ درصد تشعشعات زیر ۲۸ ولت بر متر است و حتی یک مورد مقدار نزدیک به حد مجاز نداشته ایم. 

خاکسار خاطرنشان کرد: مناطق براساس آسیب پذیری افراد، نگرانی مردم، منابع انتشار امواج و تراکم جمعیت برای نصب تجهیزات اندازه گیری شده اند و در مجموع برای مثال در شهر تهران ۱۰ منطقه نصب تجهیزات، درمانی، ۴۳ منطقه آموزشی و ۴۲ منطقه پرجمعیت هستند که در مرکز تهران نگرانی بیشترین و در غرب تهران کمترین است. 

مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نمایشگاه تلکامپ، افزود: تجهیزات فنی اندازه گیری تشعشعات را تنها کشورهای محدودی توان تولید تجهیزات فنی اندازه گیری تشعشعات را دارند که برای نخستین بار در منطقه ایران توان فنی ساخت این تجهیزات را به دست آورده و این تجهیزات در مرکز تحقیقات مخابرات ساخته شده اند و در انتظار دریافت مجوز سازمان انرژی اتمی هستند. 

خاکسار درباره نگرانی های مردم از سقط جنین ناشی از آنتن های موبایل گفت: در یک مورد شکایت که فردی مدعی سقط جنین به دلیل نزدیکی آنتن تلفن همراه به محل سکونتش بود، بعد از بررسی مشخص شد علی رغم نصب دکل، آنتن مورد اشاره هنوز مجوز فعالیت نگرفته و اساسا هنوز روشن نشده است که در نتیجه این شکایت براساس تصور و تلقین بوده است. 

وی درباره نگرانی مردم از فاصله مجاز آنتن ها از پنجره ها و دیوارها گفت: فاصله نصب آنتن از پنجره و دیوار بسته به حساسیت منطقه و کاربری متفاوت است و فاصله برای یک منزل یا بیمارستان تفاوت دارد، اما در مجموع فاصله مهم نیست بلکه استاندارد بودن تشعشعات اهمیت دارد. 

مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نمایشگاه تلکامپ تأکید کرد: پارامترهای اندازه گیری توسط استانداردهای بین المللی تدوین شده و حتی یک مقاله داخلی در این زمینه وجود ندارد که مورد استناد باشد، در نتیجه مردم به استانداردهای آنتن ها اعتماد کنند و اطمینان می دهیم که نگرانی ها واقعی نیست. 

خاکسار یادآور شد: شهروندان در مذاکره با اپراتورها برای نصب آنتن در پشت بام ها حتما تأییدیه شرکت مشترک شهر درباره آنتن را مطالبه کنند که اگر آنتنی مجوز داشته باشد قطعا جای نگرانی نیست.

کلید واژه :

سامانه اندازه گیری تشعشعات الکترومغناطیسی

،

تشعشعات الکترومغناطیسی

،

تشعشعات

،

بومی شدن

،

تجهیزات اندازه گیری تشعشع

،

آنتن های مخابراتی

ثبت نظرات
captcha