کد خبر : ۳۴۴۴۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عوامل و خسارت های آلودگی هوای شهرها

این روزها که افکار عمومی درگیر نوسانات ارزی و مشکلات اقتصادی موجود در معیشت خانواده هاست، مشکلات دیگر زندگی به خصوص برای شهرنشینان دیگر به چشم نمی آید. یکی از اصلی ترین معضلات زندگی به خصوص در کلان شهرها آلودگی هواست. آسمان در خیلی از شهرهای کشور و به ویژه تهران دیگر آبی نیست. این امر به خصوص در نیمه دوم سال که پدیده وارونگی دما اتفاق می افتد، مشاهده می شود.

عوامل و خسارت های آلودگی هوای شهرها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آنچه در این گزارش می خوانید نگاهی است به اصلی ترین مقصران آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور و خسارت هایی که آلودگی هوا به جامعه وارد می کند.

** منشأ آلودگی هوا کجاست؟
از نگاه مردم اصلی ترین آلوده کنندگان هوا خودروها هستند. اگرچه این نگاه اشتباه نیست اما آلاینده های دیگری هم در شهرها هستند که با تمام توان در حال تولید آلودگی هستند. بر اساس مطالعات صورت گرفته از سوی کارشناسان، آلاینده ها را می توان به دو دسته منابع ثابت و متحرک تفکیک کرد. منابع ثابت آلاینده هوا به طور عمده شامل سیستم گرمایشی خانگی و تجاری، پایانه ها، نیروگاه ها، پالایشگاه ها و صنایع هستند. منابع متحرک هوا نیز دربرگیرنده تمام وسایل نقلیه چون خودروهای سواری شخصی و عمومی، اتوبوس های شرکت واحد، کامیون ها و... هستند.

** امان از این ذرات معلق!
ذرات معلق که به آن ها اصطلاحاً pm نیز گفته می شود ترکیبی از ذرات بسیار ریز و قطره های مایع است که شامل اجزایی چون اسیدها مانند نیترات ها و سولفات ها، مواد شیمیایی آلی، فلزات و ذرات غبار و خاک می شود. این ذرات به دو اندازه با قطر کمتر از 10 میکرون و کمتر از 2.5 میکرون تقسیم می شوند. ذرات کمتر از 10 میکرون آسیب کمتری به سلامتی می زنند چون درشت تر هستند و قبل از ورود به مجاری تنفسی به دلیل سنگینی روی زمین می نشینند. این ذرات در اطراف صنایع مولد و جاده ها وجود دارند. اما ذرات ریزتر یا همان کمتر از 2.5 میکرون خطر بیشتری برای سلامت انسان ها دارند چراکه به راحتی می توانند از مجاری تنفسی عبور کرده و به وارد ریه ها و حتی جریان خون شوند.

** ازن، آلودگی تازه وارد
اگرچه در سال های دور صحبت های بسیاری درباره سوراخ شدن لایه ازن در جو زمین و تابش اشعه های آسیب رسان خورشید به سمت زمین صحبت های بسیاری شده است اما گاز ازن در دو سه سال اخیر در هوای شهرها نیز رو به افزونی گذاشته است. گاز ازن هنگامی در سطح زمین هنگامی تشکیل می شود که گازهای حاصل از کار کردن موتور خودروها و سایر وسایل نقلیه در زیر نور خورشید واکنش نشان داده و گاز ازن که برای انسان ها سمی است به وجود می آید.

** چرا وارونگی دما؟
پدیده وارونگی دما (Inversion) که برخی به اشتباه از آن به نام وارونگی هوا یاد می کنند یکی از اثرات جوی آلودگی است. پدیده وارونگی دما اتفاق طبیعی خطرناکی است که موجب پایداری هوا و تشدید آلودگی در شهرهای بزرگ می شود. اما علت بروز چنین پدیده ای چیست؟ در شرایط عادی درجه حرارت جو مجاور زمین با توجه به ارتفاع کم می شود، یعنی وجود دما بالاتر و هوای سبک تر در ارتفاق پایین و دما کمتر و هوای سنگین تر در ارتفاع بالا چرخشی طبیعی یا همان جریان هوا را در طبقات بالا و پایین جو به وجود می آورد. این در حالی است که هنگام بروز پدیده وارونگی دما آلودگی هوا با تمام ناخالصی ها، گازها و ذرات معلق در طبقات پایینی جو و به اصطلاح روی شهرها محبوس می شود. نتیجه این امر آسمان خاکستری است که همه ما در سال های گذشته گاهی حتی تا ده ها روز آن را تجربه کرده ایم.

کلید واژه :

عوامل آلودگی هوای

،

خسارت آلودگی هوا

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha