کد خبر : ۳۴۴۴۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

متخصص آسم و آلرژی در گفت وگو با فارس مطرح کرد

کمبود ویتامین D و شیوع ۲۵درصدی آسم در کودکان

متخصص آسم و آلرژی با بیان اینکه 20 تا 25 درصد کودکان از بیماری آسم رنج می برند، توضیح داد: متأسفانه این بیماری در بین کودکان زیر یک سال نیز دیده می شود.

کمبود ویتامین D و شیوع ۲۵درصدی آسم در کودکان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منصوره شریعت متخصص آسم و آلرژی درباره بیماری های فصل پاییز اظهار داشت: آسم به عنوان یکی از بیماری های آلرژیک فصل پاییز شناخته می شود که شیوع آن در کودکان بیش از بزرگسالان است.

وی افزود: در فصل پاییز و با آ غاز حضور دانش آموزان در مدارس و همچنین سرد شدن هوا شیوع بیماری های تنفسی مثل سرماخوردگی افزایش پیدا می کند که لازم است خانواده ها توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

شریعت افزود: به طور کلی فصل پاییز را فصل آتش نشان آسم نامیده اند و در بیمارستان ها با بیمارانی مواجه می شویم که به دلیل حملات آسم به مراکز اورژانس مراجعه کرده اند.

این متخصص آسم و آلرژی ادامه داد: فردی که زمینه آسم داشته باشد در تابستان عموماً با مشکل مواجه نخواهند شد اما در این فصل ممکن است فرد برای اولین بار به حملات آسمی دچار شوند.

وی خاطرنشان کرد: شایع ترین علت حملات آسمی در کودکان ویروس ها هستند که معمولاً با سرماخوردگی به سراغ فرد می آیند. این ویروس باعث تشدید آبریزش بینی و عطسه خواهد شد و در افرادی که زمینه آسمی دارند ویروس از قسمت فوقانی تنفسی به قسمت های تحتانی انتقال یافته و علایم سرماخوردگی مثل تنگی نفس، خس خس قفسه سینه و افزایش تعداد تنفس در فرد بیمار مشاهده می شود.

شریعت با بیان اینکه خشکی و کاهش رطوبت هوا در این فصل نیز باعث تشدید بیماری آسم می شود، گفت: عموماً برای این افراد اسپری های پیشگیری کننده توسط پزشک تجویز می شود که در صورت نیاز بیمار می تواند با استفاده از آنها از وقوع حملات آسمی پیشگیری کند.

وی آلودگی را یکی دیگر از عوامل تشدید حملات آسمی دانست و عنوان کرد: اگر فردی در گذشته به بیماری آسم مبتلا بوده است لازم است از واکسن آنفولانزا استفاده کند اما باید توجه داشته باشیم که افرادی که از علایم بیماری سرماخوردگی برخوردار هستند نباید از این واکسن استفاده کنند. 

وی توصیه کرد: با حضور در تجمع ها و همچنین بعد از ساعات کاری بهتر است دست ها شسته شود تا از انتقال بیماری جلوگیری به عمل آید. 

شریعت با بیان اینکه کاهش رطوبت هوا بسیار مهم است، توضیح داد: در منازلی که از بخاری گازسوز استفاده می شود هوای خشک می تواند برای افرادی که زمینه آسم دارند به صورت محرک عمل کند اما باید توجه داشته باشیم که بالا رفتن میزان رطوبت در منزل نیز باعث فراهم شدن حضور مایک و قارچ می شود که این اتفاق نیز باعث تشدید بیماری خواهد شد.

این متخصص آسم و آلرژی با بیان اینکه استفاده از سیگار در محیط های بسته باعث تشدید حملات آسمی می شود، توضیح داد: بیمارانی که آسم شناخته شده دارند معمولاً تحت درمان پیشگیرانه قرار می گیرند که هدف این کار این است که بیمار بتواند بیماری خود را به درستی کنترل کند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از اسپری ها تحت عنوان عوامل پیشگیری استفاده می شود و در این زمان نیز برای افرادی که سابقه بیماری دارند داروهایی نیز تجویز می شود. 

شریعت با بیان اینکه 20 تا 25 درصد کودکان از بیماری آسم رنج می برند، توضیح داد: متأسفانه این بیماری در بین کودکان زیر یک سال نیز دیده می شود که علت آن تغییر سبک زندگی، کمبود ویتامین D و همچنین آلودگی هوا است. 

این متخصص آسم و آلرژی توضیح کرد: افراد مبتلا به آسم بهتر است از مصرف غذاهای محرک مانند شکلات و غذاهای ترش که باعث تشدید آسم می شود پرهیز کنند.

وی در پایان با اشاره به بیماری سینوزیت توضیح داد: پس از هر بیماری احتمال بروز سینوزیت وجود دارد که با علایمی نظیر ترشحات پشت حلق و همچنین بسته شدن سینوس ها خود را نشان می دهد. این بیماری را نیز می توان با مصرف آنتی بیوتیک ها و اسپری ها درمان کرد.

کلید واژه :

آسم

،

کمبود ویتامین

،

شیوع آسم

،

آسم در کودکان

،

کودکان

ثبت نظرات
captcha