کد خبر : ۳۴۴۴۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش قابل توجه تعداد زلزله های اردل از 2007 تا 2016

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به مطالعات میدانی انجام شده در منطقه زلزله زده اردل با تاکید بر اینکه در این زلزله ریزش کوه در 5 مسیر این منطقه ایجاد شد، گفت: مطالعات ما نشان داد در سال های 2007، 2010، 2014 و 2016 تعداد رخدادهای لرزه ای به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.

افزایش قابل توجه تعداد زلزله های اردل از 2007 تا 2016

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر علی بیت اللهی با ابراز خرسندی که زلزله 4.6 اردل استان چهارمحال و بختیاری خسارت و تلفات قابل ملاحظه ای نداشته است، افزود: به منظور دریافت اطلاعات بیشتر از این زلزله مطالعات میدانی از این منطقه و همچنین بر روی لرزه خیزی و زمین لرزه های قبلی منطقه با همکاری دبیر کارگروه زلزله استان چهار محال و بختیاری و رئیس اداره راه وشهرسازی اردل انجام شد.

وی با اشاره به خسارات ناشی از این زلزله، یادآور شد: در اثر رخداد زمین لرزه 10 در اردل استان چهارمحال و بختیاری به دلیل کوهستانی بودن، در مسیر محور "شیخ محمود" به "دوازده امام" (پل ملک) ریزش کوه رخ داد. همچنین محور "سرچاه" به "لیرابی" دچار ریزش شد.

بیت اللهی ادامه داد: علاوه بر آن محور اردل به سه "راه جونقان" و تنگ "درکش ورکش" دچار ریزش شد، ضمن آنکه در محور "رستم آباد" به تنگ "بیابان دره دیناران" نیز شاهد ریزش سنگ بودیم که در همان دقایق اول با کوشش اداره راهداری شهرستان تمامی جاده ها باز شد.

این محقق حوزه مخاطرات خاطر نشان کرد: البته بعضی از مسیرها و تونل همچنان به مرحله بهره برداری نرسیده اند. 

ریزش سنگی در محورهای مواصلاتی شهرستان اردل

خسارت ساختمان های مسکونی

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به بیان خسارات ساختمان ها ناشی از زلزله 10 ماه پرداخت و یادآور شد: این خسارت ها جزئی و شامل ترک خوردن برخی از منازل خشت و گلی و بنایی روستایی بوده است.

به گفته وی ساختمان های خسارت دیده ارزش مقاوم سازی ندارد و لازم است نسبت به نوسازی آنها اقدام کرد. 

 

خسارت های منازل مسکونی در زلزله 4.6 اردل

بیت اللهی با اشاره به تلفات جانی ناشی از این زلزله یادآور شد: طبق اطلاعات دریافتی در این زلزله فروریزش ساختمان و تلفات جانی گزارش نشده است. تنها بر اساس گزارش هلال احمر دو نفر که هر دو مرد بودند، دچار جراحت مختصری شدند.

نتایج مطالعات میدانی از لرزه خیزی منطقه

وی با اشاره به سابقه لرزه خیزی این منطقه گفت: با توجه به گسترش شبکه لرزه نگاری کشور، توزیع زمین لرزه های این منطقه در 12 سال اخیر مطابق با تصویر ذیل است.

لرزه خیزی منطقه رومرکز زلزله اردل در 12 سال اخیر

به گفته وی، توزیع آماری زلزله های منطقه اردل بر حسب بزرگی در تصویر ذیل نشان داده شده است.

تعداد رخداد زلزله برحسب بزرگا

وی با اشاره به عمق زلزله هایی که در این منطقه رخ داد، یادآور شد: بر اساس مطالعات ما عمده زمین لرزه هایی که در این ناحیه رخ داده در عمق 12 کیلومتری تا عمق 25 کیلومتری بوده است. 

تعداد رخداد زلزله بر حسب عمق

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در عین حال خاطر نشان کرد: در سال های 2007، 2010، 2014 و 2016 به دلیل زلزله های با بزرگای 4.9، 5 و 5.1  تعداد رخداد به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.

تعداد زلزله های رخ داده در منطقه به ازای زمان

بیت اللهی با اشاره به تغییرات تعداد زلزله ها در بازه های یک ماهه در اردل، یادآور شد: قبل از رخداد زلزله 4.6 روز 10 ماه تغییر قابل ملاحظه ای در رژیم لرزه خیزی منطقه رومرکز مشاهده نمی شد. تصویر ذیل پریودیک و نوسان تعداد رخداد به ازای زمان را نشان می دهد که قابل توجه است.

تعداد رخداد زلزله برحسب زمان

وی اضافه کرد: علاوه بر تعداد زلزله ها به ازای پریودهای یک ماهه، انرژی زلزله ها نیز در همان بازه زمانی از سال 2006 تا سال 2018 در شکل ذیل نشان داده شده است که ریتمی همانند نمودار  بالا را دارد.

انرژی آزاد شده برحسب زمان

بیت اللهی یادآور شد: در این مطالعات مهندس نگار سودمند و مهندس معصومه سلیمانی همکاری داشتند.

 

کلید واژه :

زلزله

ثبت نظرات
captcha