کد خبر : ۳۴۴۳۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

لزوم تغییر الگوی مصرف

اکنون تحریم و گرانی و برخی تنگناها به مثابه یک فرصت ما را بر آن داشته تا خط بطلان بر چندین بلیه و رفتار زیانبار بکشیم و یک بار برای همیشه از شرّ آن راحت شویم.

لزوم تغییر الگوی مصرف

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه اطلاعات در بخش دوم این یادداشت که به قلم سید مسعود رضوی، نگاشته شده، آورده است: دیروز چند مورد از مشکلات و گرفتاری های مبتلابه جامعه را که موجب اسراف اموال و اتلاف سرمایه و فرصت های مردم می شود ذکر کردم. منظورم نگاهی در آینه به خودم و جامعه و رفتارهایی است که خوب یا بد، ما را احاطه کرده اند و باید بفهمیم ریشه و علت آنها چیست.

اکنون تحریم و گرانی و برخی تنگناها به مثابه یک فرصت ما را بر آن داشته تا خط بطلان بر چندین بلیه و رفتار زیانبار بکشیم و یک بار برای همیشه از شرّ آن راحت شویم. ابتدا چند پرسش پراکنده مطرح می کنم:

ـ کدام جامعه ای خیابانهایش را ماشین های گرانقیمت ساخت خارج پر کرده تا برای دور دور کردن یا گشتن همچون کارناوال، ترافیک سنگین ایجاد کنند؟

ـ کدام جامعه ای این همه نیروی تحصیل کرده و دانشگاهی بیکار دارد که بسیاری از آنها برای کارکردن جدی آمادگی ندارند ولی توقع مشاغل تخیلی و پربازده دارند؟
ـ کدام جامعه این همه مواد غذایی و البسه و لوازم خانگی مصرف می کند و دور می ریزد و تعویض می کند؟

- کدام جامعه ای جوانانش برای شروع زندگی، قبل از تهیه مسکن و تأمین نیازهای اولیه و ضروری، قرض و قوله می کنند تا جشنی اشرافی بگیرند ویا چند تکه وسیله گران قیمت خارجی بخرند؟

ـ کدام جامعه این همه برنامه و فیلم تولید می کند که هیچ مخاطب و بازار واقعی نداشته باشد؟ مثل صدا و سیما و بسیاری از فیلم های سینمایی سفارشی و امثال آن؟ آیا به غیر از رفع مسئولیت باری به هرجهت، نامی دیگر می توان بر این اسراف و تبذیر نهاد؟

این قبیل پرسش ها پایان ندارد. اما چه کسی باید از سود و زیان این رفتارها پرسش یا درباره آنها کنکاش کند و دور ریختن اموال به درد بخور را مورد محاسبه و پرسش قرار دهد؟

واضحتر بگویم و مثالی روشن تر بزنم. همه می دانیم که نوعی سبکسری و چشم هم چشمی در میان طبقات مالدار و متوسط شهری برای جایگزین کردن اموال وجود دارد. عوض کردن مبل و پرده، عوض کردن کابینت و کفپوش، عوض کردن مدل تلویزیون و موبایل، عوض کردن ماشین و مخارج عجیب و غریب و نهایتاً تظاهر به نوعی اشرافیت بی بته که شاید بتوان به آن «تازه به دوران رسیدگی» نام داد و بس!

این رفتارها که متأسفانه دارد از استثنا به قاعده تبدیل می شود و برای خودش تاریخچه ای دارد، امروز دارد به عرف و رفتار غالب بدل می شود به نحوی که ظاهراً دیگر تعجب کسی را برنمی انگیزد. همچنان که جوانی با کفش های بیست سی میلیونی و عینک مارک دار و سوار بر پورشه در کنار نوجوانی زباله گرد که در دوازده سالگی ظاهر کودکان رشد نیافته را دارد و کیسه ای چهار برابر وزن خود را به دوش می کشد، این دوخط موازی، از چشم خیلی ها دیگر شگفت انگیز نیست. بعضی از وجدان ها تکان هم نمی خورند.

اما وجدان بشری به کنار، جامعه و محیط زیست و بنیانهای مالی و تولیدی هم دیگر توان پاسخگویی به این تضاد طبقاتی و بازار مصرف زده و بی معیار را ندارد.

افزون بر تمام این مسایل، بیکاری و عدم بهره وری مناسب در اغلب مشاغل، به ویژه شغل های دیوانی و دولتی نیز گریبانگیر مردم ایران بوده و هست. ادارات نه فقط کار و خدمات مکفی به مردم و مراجعان ارائه نمی دهند، که هزینه های بیجا و بسیار نیز تحمیل می کنند. حجم انرژی مصرفی و مخارج جانبی ادارات گاهی از سرجمع حقوق کارمندان بیشتر است و اینک زمان بازبینی فرارسیده است.

در یکی از ادارات دیدم که پوسترهای بزرگی برای جشنی تدارک دیده بودند و روی کاغذ گلاسه سنگین به شکل برجسته طراحی و رنگ آمیزی شده بود، درحالی که طراحی پوستر، بسیار کودکانه بود و اصل آن کار جز اسرافی نابخردانه. حتماً شما هم مشابه آن را فراوان دیده اید.

در ذیل آن پوستر عظیم و زننده همایشی بی معنا و غیر ضروری را به همراه پذیرایی نوید داده بودند و از این نوع مجالس و سمینارها در کشور ما فراوان می توان مثال زد.
این گونه خاصه خرجی ها از جیب من و شما، و از خزانه و بیت المال صورت می گیرد.

همچنان که در مراکز دولتی، جزوات و کتب فرمایشی و بی محتوا، و مجلات بی خواننده و هیچ بار(!) مصرف با بهترین نوع کاغذ و جلد و... نیز بسیار می بینیم.

زمان پایان دادن به این بریز و به پاش ها فرارسیده است. در این دوران دشوار و در تنگناهای اقتصادی، تنها ضرورتها و آنچه عقل و نیاز طبیعی حکم می کند باید اولویت داشته باشد. بقیه را باید مثل عادت های زشت قدیمی، یک بار برای همیشه مچاله کنیم و دور بریزیم.

کلید واژه :

لزوم تغییر الگوی مصرف

،

الگوی مصرف

ثبت نظرات
captcha