کد خبر : ۳۴۴۳۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مخالفت سازمان محیط زیست با فعالیت معدن بوکسیت شاهوار

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بهره برداری از معدن بوکسیت شاهوار در شهرستان شاهرود بدون هماهنگی با سازمان حفاظت محیط زیست و فاقد مطالعات مدیریت محیط زیستی است و ما با فعالیت این معدن به شکل فعلی مخالفیم.

مخالفت سازمان محیط زیست با فعالیت معدن بوکسیت شاهوار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمید ظهرابی افزود: فعالیت معدنی شرکت بهره بردار این معدن، خارج از مناطق چهارگانه تحت حفاظت محیط زیست و در اراضی ملی استان سمنان قرار گرفته است. مجوز فعالیت آن نیز از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان صادر شده است. 

وی ادامه داد: جانمایی، واگذاری و نحوه فعالیت این معدن بدون هماهنگی با اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان بوده است که به محض اطلاع از فعالیت معدن نه تنها حفاظت محیط زیست استان مخالفت صریح خود را با فعالیت معدن اعلام کرده است بلکه به دفعات و طی مکاتبات متعدد صدمات و پیامدهای تخریبی فعالیت معدن را به دستگاه های ذیربط و نظارتی استان گزارش کرده است. 

ظهرابی خاطرنشان کرد: از آنجا که این روند به نتیجه مطلوب نرسید از طریق شورای عالی معادن در حال پیگیری هستیم تا بهره بردار این معدن مکلف به رعایت ملاحظات زیست محیطی شود. 

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: متاسفانه با اصلاح قانون معادن در مجلس، تنها درباره معادنی از سازمان حفاظت محیط زیست استعلام و تقاضای مجوز می شود که در محدوده مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند. ما در زمان تصویب این اصلاحیه قانون معادن در مجلس نیز اعتراض کردیم اما متاسفانه نمایندگان به این موضوع توجهی نشان ندادند. 

وی افزود: ماموریت کلان سازمان حفاظت محیط زیست حفظ سلامت آب، خاک، هوا و تنوع زیستی در سراسر کشور است نه فقط در مناطق چهارگانه. بی توجهی به ملاحظات زیست محیطی در هر نقطه ای از کشور می تواند باعث انتشار آلودگی و تخریب زیرساخت های مهم زندگی مانند آب، خاک و هوا شود و به همین دلیل سازمان حفاظت محیط زیست خارج از مناطق تحت مدیریت خود نیز مسئولیت نظارت دارد اما اصلاحیه قانون معادن راه را بر انجام این وظیفه مهم سازمان بسته است. 

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین تصریح کرد: از آنجا که اراضی تحت فعالیت معدن جزء منابع ملی و خارج از مناطق چهارگانه تحت مدیریت این اداره کل است، واگذاری جهت فعالیت و پیگیری، تشخیص و تعیین حدود فعالیت و میزان تخریب های صورت گرفته در این عرصه باید از سوی دستگاه های مسئول از جمله اداره کل منابع طبیعی استان صورت پذیرد. 

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کوه شاهوار با ارتفاع ۴۰۱۷ متر بلندترین قله در قسمت شرقی رشته کوه البرز است. شاهوار در شمال شهرستان شاهرود و در مرز دو استان گلستان و سمنان واقع شده است. 

این کوه علاوه بر آنکه از مهمترین تامین کنندگان آب شهرستان شاهرود و روستاهای کوهپایه آن است، یکی از رویشگاه های ارزشمند «سروکوهی» (اُرس) محسوب می شود. از سوی دیگر این قله نزد اهالی شاهرود به عنوان یکی از نمادهای طبیعی این شهرستان محسوب می شود و همواره مورد توجه است.

اخیرا تشکل های مردمی در استان سمنان نسبت به فعالیت های این معدن اعتراضاتی جدی را ابراز کرده اند همچنین برخی نمایندگان مجلس نیز نسبت به فعالیت های این معدن انتقاد کردند.

کلید واژه :

مخالفت سازمان محیط زیست

،

معدن بوکسیت شاهوار

ثبت نظرات
captcha