کد خبر : ۳۴۴۳۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهبود تولید بیوگاز از ضایعات کشاورزی

محققان در صدد هستند پروژه بهبود تولید بیوگاز از ضایعات کشاورزی را اجرایی کنند.

بهبود تولید بیوگاز از ضایعات کشاورزی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید بیوگاز از ضایعات کشاورزی علاوه بر تأمین انرژی تجدیدپذیر پایدار، مزایای زیست محیطی بسیاری نیز به همراه دارد. اما مشکلی که بر سر راه استفاده از این ضایعات لیگنوسلولزی وجود دارد، ساختار مستحکم آنها در مقابل تخریب و تبدیل به متان و راندمان بسیار کم تولید بیوگاز است.

پیش فرآوری شیمیایی مواد لیگنوسلولزی روش مؤثری برای افزایش قابلیت تجزیه پذیری است که از طریق باز کردن پیوندهای محکم هیدروژنی بین زنجیره های پلیمری و در نتیجه افزایش دسترسی میکروارگانیسم های تجزیه کننده به سلولز و همی سلولز عمل می کند. فرآیند بیوشیمی تولید بی هوازی متان بسیار پیچیده است. بر اساس مطالعات انجام شده عدم وجود روشی مؤثر و اقتصادی، مشکل اصلی بر سر راه توسعه این منبع پاک و تجدیدپذیر است. 

پیش فرآوری برای بهبود تولید بیوگاز از ضایعات کشاورزی

در این راستا محققان دانشگاه صنعتی اصفهان در طرح پسا دکتری تفاهم نامه ای با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی پژوهشی در این راستا انجام دادند. «پیش فرآوری برای بهبود تولید بیوگاز از ضایعات کشاورزی » عنوان این طرح است.  هدف از انجام این پروژه بدست آوردن روش پیش فرآوری شیمیایی مؤثر برای افزایش راندمان و پتانسیل بیوگاز از ضایعات کشاورزی است.

تولید دانش فنی و جمع آوری اطلاعات جامع برای روشهای موجود برای بهبود تولید بیوگاز از ضایعات کشاورزی و بهبود تولید بیوگاز (متان) از ضایعات کشاورزی در مقیاس آزمایشگاهی به روش ناپیوسته از جمله کاربردهای این پژوهش است. همچنین نتایج حاصل از این طرح قابلیت استفاده در فرآیندهای تولید بیوگاز را خواهد داشت.

استفاده از این سوخت تجدیدپذیر مزایای زیست محیطی زیادی را به همراه دارد. گاز متان تولید شده به روش بیولوژیکی با اندکی اصلاحات قابلیت تزریق به شبکه سراسری گاز شهری را دارد. تصفیه خانه های فاضلاب شهری و شرکت گاز مهمترین استفاده کنندگان از این طرح می توانند باشند. همچنین شهرداری ها با استفاده از ضایعات فضای سبز خود می توانند به درآمدهای خود بیافزایند.

مزیت های انرژی های تجدیدپذیر و همچنین جهت گیری ایران در حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت، اولویت بخشی به توسعه انرژی های تجدید پذیر را ضروری می سازد. ظرفیت ویژه برای توسعه اقتصادی، ارتقا عرضه و امنیت انرژی و حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا سه مزیت مهم انرژی های تجدیدپذیر هستند.

اولین ضرورت برای ارجحیت یافتن انرژی تجدید پذیر پتانسیل قابل توجه این نوع انرژی برای توسعه اقتصادی به ویژه در حوزه کسب و کار و اشتغال زایی است. دلیل دیگر توجه به توسعه انرژی های تجدید پذیر ضرورت تنوع بخشی به سبد انرژی کشور در راستای ارتقای امنیت انرژی است. موضوعی که با توجه به پیش بینی افزایش چشمگیر تقاضای انرژی در سال های آتی یکی از اولیت های بخش انرژی کشور قلمداد می شود.

برآورد می شود در سال ۲۰۳۵، تقاضای نهایی انرژی در ایران به میزان ۳۰۱ میلیون تن معادل نفت برسد که این رقم دوبرابر تقاضای فعلی انرژی خواهد بود. با این وصف، طبیعی است اتکای صرف به منابع نفت و گاز طبیعی یک خطای راهبردی است و لازم است تنوع بخشی به منابع انرژی در زمره اصلی ترین راهبردهای کشور قرار گیرد .

جایگاه ویژه انرژی های نو در کاهش آلودگی هوا و مقابله با تغیرات اقلیمی از دیگر مواردی است که ورود به مباحث انرژی های پاک را ضروری می سازد. بررسی گزارش انستیتوی اقتصاد انرژی ژاپن (IEEJ) نشان می دهد، انتشار دی اکسید کربن (اصلی ترین گاز گلخانه ای) در خاورمیانه از ۱.۴۴۴میلیون تن در سال ۲۰۰۸ به رقم ۲.۸۱۲ میلیون تن در سال ۲۰۳۵ خواهد رسید که پیش از نیمی از این رشد ۱۰۰ درصدی به دلیل افزایش انتشار دی اکسیدکربن در ایران و عربستان است. معضل آلودگی هوا در کشور نیز که در سالیان اخیر در صدر اخبار و نگرانی های شهروندان بوده است با توسعه انرژی های پاک قابل کنترل خواهد بود.

نقش انرژی های تجدید پذیر در رفع خطرات زیست محیطی کشور به ویژه آلودگی هوا مورد اشاره رئیس بنیاد جهانی انرژی نیز قرارگرفته است.

کلید واژه :

بیوگاز

،

تولید بیوگاز

،

ضایعات کشاورزی

ثبت نظرات
captcha