کد خبر : ۳۴۴۳۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مافیای بازیافت زباله روند احداث نیروگاه زباله سوز را کُند کرده اند

مدیر موسسه بازیافت مازندران در ارتباط با نقش مافیای زباله در جلوگیری از تکمیل پروژه های ساماندهی زباله در استان به ویژه احداث کارخانه های زباله سوز،گفت: هر چه تلاش می کنیم که این موضوع ساماندهی شود مافیای زباله اجازه نمی دهند و به دنبال خرید زمان در ساماندهی زباله هستند.

مافیای بازیافت زباله روند احداث نیروگاه زباله سوز را کُند کرده اند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ساماندهی زباله یکی از معضلات جدی استان مازندران است به طوری که تولید روزانه بیش از 3 هزار تن زباله و انتقال آن به محیط زیست شکننده استان مازندران موضوعی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت و اگر رسانه های استان مازندران هر روز درباره معضلات زباله خبر، گزارش و مصاحبه منتشر کنند بسیار کم است.

حجم زباله های تولیدی استان در ایام پیک مسافر به دو تا سه برابر شرایط عادی هم می رسد. دقیق ترین اطلاعات در ارتباط با وضعیت پسماند استان مازندران و مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، در اختیار شیدالله مهدوی مدیر بازیافت استان مازندران است.

 

طرح تفکیک زباله از مبدا مدتی است که با آمدن اسلامی استاندار مازندران رونق گرفت و در مصاحبه با شیدالله مهدوی آخرین اقدامات برای ساماندهی پسماند در مازندران را از وی پیگیری کردیم.

مهدوی با اعلام اینکه در حال حاضر در حوزه پسماند در سه حوزه مشغول فعالیت هستیم، گفت: طرح تفکیک زباله از مبدا، ساماندهی مراکز دفن زباله و در نهایت هم سایت های زباله سوز و واحدهای تولید کمپوست در برنامه کاری قرار دارد.

 

وی خاطر نشان کرد: از سه هزار تن زباله تولیدی استان در روز حدود 68 تا 75 درصد زباله تر هست  و بستگی به شهرها دارد، در ایام تابستان میزان زباله به دو برابر شرایط فعلی می رسد، با توجه به اینکه تناژ زباله استان بالا هست، برای طرح هدف جامع پسماند استان 9 شهر تعریف شده است.

مدیر موسسه بازیافت استان مازندران ادامه داد: براساس برنامه چهار کارخانه زباله سوز و پنج کارخانه کمپوست در استان باید به بهره برداری برسد تا زباله های استان به سامان برسد که براساس برنامه غیر از ساری و نوشهر دو کارخانه دیگر در قائم شهر و آمل هم باید ایجاد شود.

وی درباره جزئیات ساماندهی زباله در استان از شرق مازندران، گفت: تکمیل و بهره برداری از کارخانه کمپوست در شرق استان در دستور کار است، کارخانه کمپوست شرق استان با 250 هزار تن باید فعالیتش را ادامه بدهد که در حال حاضر با 100 هزار تن در حال بهره برداری است و بنا داریم که از همه ظرفیت آن استفاده شود.

 

مهدوی ادامه داد: احداث کارخانه زباله سوز ساری هم در دستور کار است که کارفرما آن شهرداری ساری است و در حال حاضر از روند احداث کارخانه زباله سوز ساری راضی نیستم این موضوع را در جلسات هم مطرح کردم، در حال حاضر پروژه تا حدودی سرعت گرفته اما در گذشته این روند مناسب نبوده است.

وی با اعلام اینکه در شهرداری باید اراده قوی در ایجاد کارخانه زباله سوز ساری انجام شود، گفت: در حال حاضر پیشرفت تا حدودی رضایت بخش است.

مدیر موسسه  بازیافت مازندران در ارتباط با وضعیت پسماند در قائم شهر بیان کرد: یک کارخانه کمپوست قرار بود که احداث شود ولی به سرانجام نرسید، در حال حاضر بحث ایجاد نیروگاه زباله سوز در قائم شهر مطرح است و در مرحله شناسایی سرمایه گذار هستیم.

وی درباره وضعیت کارخانه زباله سوز شهرستان بابل،گفت: ظرفیت تولید کمپوست این شهر حدود 100 تن است که تا 70 تن در حال فعالیت بوده و برنامه داریم که تا 250 تن ظرفیت آن را ارتقاء دهیم، خط پردازش این مجموعه آماده شده است و تا یک ماه آینده فعالیت کارخانه کمپوست با ظرفیت 250 تن از سر گرفته می شود.

مهدوی با اعلام اینکه ساماندهی شیرابه بابل هم راه اندازی شده است، افزود: هزینه تصفیه شیرابه بسیار سنگین است و این دستگاه با ظرفیت 50 متر معکب در حال تصفیه شیرابه است.

وی خاطر نشان کرد: هزینه تصفیه شیرابه زباله در بابل حدود 100 میلیون تومان است و از طرفی برای ساماندهی شیرابه زباله قائم شهر قرار است که تا هفته آینده یکی از شرکت های دانش بنیان ورود پیدا کند و به صورت رسمی افتتاح شود.

 

مدیر موسسه بازیافت زباله مازندران در پاسخ به این سؤوال که در حال حاضر شیرابه زباله قائم شهر وارد رودخانه تلار می شود، افزود: در حال حاضر یک لاگُن در این منطقه ایجاد شده است و به صورت غیرملموس پخش می شود و بنا داریم که شرکت دانش بنیان طی دو هفته آینده پروژه تصفیه خانه شیرابه زباله قائم شهر را به بهره برداری برساند.

 

وی درباره وضعیت کارخانه زباله سوز آمل، یادآور شد: در گذشته یک شرکت ژاپنی ورود پیدا کرده  و حدود دو سال مطالعات امکان سنجی را انجام داده اما پس از دو سال قیمت برقی که برای فروش تعیین کردند را حدود کیلو واتی هزار تومان اعلام کردند که توافق حاصل نشده است.

مهدوی با اعلام اینکه در حال حاضر شناسایی سرمایه گذار برای ورود به کارخانه زباله سوز در آمل هستند، افزود: آخرین مرحله مناقصه قرار است انجام شود.

وی با اعلام اینکه میزان پیشرفت فیزیکی زباله سوز نوشهر بسیار راضی کننده است، گفت: به احتمال بسیار زیاد تا پایان سال جاری این مجموعه به بهره برداری می رسد.

مدیر بازیافت  استان مازندران درباره وضعیت زباله محمودآباد گفت: در حال حاضر به منطقه آمل ارسال می شود.

وی با اعلام اینکه کارخانه کمپوست تنکابن هم در آستانه بهره برداری قرار دارد، گفت: این مجموعه تا یک ماه دیگر به بهره برداری می رسد.

 

مهدوی در ارتباط با نقش مافیای زباله در جلوگیری از تکمیل پروژه های ساماندهی زباله در استان به ویژه احداث کارخانه های زباله سوز، افزود: یکی از مشکلات مافیای زباله هستند و هر چه تلاش می کنیم که این موضوع ساماندهی شود مافیای زباله اجازه نمی دهند و به دنبال خرید زمان در ساماندهی زباله هستند.

وی در پاسخ به این سؤوال که آیا مافیای زباله را می شناسید، گفت: این افراد قابل شناسایی نیستند به صورت کلی متولی ساماندهی زباله در شهر با شهرداری، در روستا با دهیاری و بین راهی با بخشداری ها هست و ما در حال مدیریت این مجموعه هستیم، نقش این ارگان ها باید برجسته شود.

مدیر بازیافت زباله استان مازندران خاطر نشان کرد: بر اساس قانون تا پایان سال 92 طرح های پسماند باید انجام شود اما در استان مازندران سال 96 استارت این پروژه زده شد.

وی در پایان مهم ترین بحث را آموزش و فرهنگ سازی عنوان کرد و گفت: طرح تفکیک زباله از مبدا نیاز به زمان دارد و بسیاری از کشورهای پیشرفته برای اجرای این طرح چندین سال زمان صرف کردند.

، آنچه که در حال حاضر در استان مازندران ضرورت دارد بحث احداث نیروگاه زباله سوز در ساری و نوشهر است، وضعیت نامناسب شیرابه و ریزش آن به رودخانه های تلار و اطراف آن امری غیرقابل انکار است، انتظار هست که متولیان امر زمینه بهره برداری از نیروگاه زباله سوز نوشهر و ساری را فراهم کرده و دست کم طی برنامه زمان بندی شده تکلیف پرونده دپو غیربهداشتی زباله در مازندران را روشن کنند.

کلید واژه :

نیروگاه زباله سوز

،

نیروگاه

،

زباله سوز

ثبت نظرات
captcha