کد خبر : ۳۴۴۳۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اجرای طرح خاموشی 60 روزه پمپ چاههای کشاورزی یزد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد بابیان اینکه اجرای طرح خاموشی 60 روزه چاه های کشاورزی استان در 2 مرحله در فصل زمستان پیش بینی شد، گفت: در اجرای این طرح ، ضمن اجرای عدالت کامل، هیچ چاهی مستثنی نخواهد بود.

اجرای طرح خاموشی 60 روزه پمپ چاههای کشاورزی یزد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از روابط شرکت آب منطقه ای یزد، محمدمهدی جوادیان زاده در سومین جلسه شورای حفاظت منابع آب مرکز استان افزود: کشاورزان و بهره برداران از اجرای این طرح در سال های گذشته استقبال کردند .
وی اضافه کرد: طرح خاموشی چاه های کشاورزی موجب کاهش افت سطح سفره آب های زیرزمینی و در بعضی مناطق بهبود کیفیت آب و آبدهی قنات ها شده است.
جوادیان زاده یادآور شد: چاه های کشاورزی دارای گلخانه هم شامل این طرح هستند به گونه ای برنامه ریزی و هماهنگی شده تا به کسی ضرر و زیانی وارد نشود و این طرح همچون سال های گذشته به نحو احسن اجرا می شود.

** تأمین آب استان شرایط مناسبی ندارد
مدیرعامل آب منطقه ای یزد در ادامه با تشریح وضعیت منابع آبی استان اظهار داشت: وضعیت تأمین آب منطقه شرایط مناسبی ندارد و باید منابع آب داخلی ، چاه های « یزدگرد» و « چرخاب» که عمده چاه های تأمین کننده آب شرب مردم هستند را به هر قیمت حفظ کنیم و حمله صورت گرفته به خط اول انتقال آب کوهرنگ به یزد این مسأله را بیش ازپیش مورد اهمیت قرار می دهد.
جوادیان زاه تأکید کرد: فاصله خدمت تا خیانت به اندازه یک تار مو است و به بهانه خدمت نباید منابع آب شرب را دستخوش تاراج افراد سودجو و منفعت طلب قرار دهیم و باید با حمایت و همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی با متخلفین قاطعانه برخورد کنیم.
همچنین در ادامه سرپرست فرمانداری یزد اظهار داشت: باید تمام اختیارات و امکانات را در حفظ منابع آب ،مدیریت مصرف ،نهادینه کردن و اعتلای فرهنگ صرفه جویی به کار گیریم.
عباس حیدری با اشاره به اهمیت اجرای طرح های مناسب در مدیریت مصرف آب و ارتقای فرهنگ صرفه جویی ، افزود: لازم است بعد تبلیغاتی اقدامات اثربخش و مثبت شرکت آب منطقه ای را تقویت کنیم، البته بسیاری از این اقدامات می توانند به صورت ملی باشد و الگوی سایر استان ها و شهرستان ها قرار گیرد.
وی ادامه داد: درزمینهٔ تبلیغات انتظار می رود با محور شورای اطلاع رسانی از طریق رسانه ها، روابط عمومی ها، دهیاری ها ، بخشداری ها، شهرداری ها و متولیان فرهنگ سازی ، به سهم خود و به صورت یکپارچه برنامه ریزی های هدفمند و اثربخش داشته باشیم و از فضای مجازی و رسانه های مکتوب و ملی برای این مهم بهره برداری شود.
رئیس شورای حفاظت منابع آب یزد بیان کرد: در این شهرستان منابع آبی با مشکلات متعددی ازجمله بحث انتقال آب مواجه هستیم که همه این ها اهمیت و جایگاه شورای حفاظت منابع آب شهرستان را دوچندان می کنند.
حیدری تأکید کرد : در این برهه و شرایط بحرانی ذخایر آبی ، اگر هر دستگاه و اداره ای، وظایف خود را به درستی انجام دهد می توانیم بهترین بهره وری را از آب اندکی که در اختیارمان هست داشته باشیم.
وی توضیح داد: باید منابع آبی را حفظ و مدیریت کنیم و در این راستا وظیفه ماست در هر جایگاه و دستگاهی هستیم، تمام اختیارات و امکانات را در حفظ منابع آب و مدیریت مصرف و نهادینه کردن و اعتلای فرهنگ صرفه جویی به کار گیریم.
هم اکنون از 6 هزار و 733 منبع آبی استان یک میلیارد و 78 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود که 833 میلیون مترمکعب آن از چاه ها، 163 میلیون مترمکعب از قنات و بقیه از چشمه ها تأمین می شود.
آب تجدیدشونده منابع زیرزمینی یزد 827 میلیون مترمکعب و کسری مخزن حدود 300 میلیون مترمکعب است، به همین دلیل سالانه 50 سانتیمتر از سطح منابع آب های زیرزمینی استان کاسته می شود.
آب استحصالی از منابع آب شیرین استان در سال 1387، سه هزار و 166 لیتر در ثانیه بود که این عدد در سال 1395 به 2 هزار و 631 لیتر در ثانیه کاهش یافت.
70 درصد آب شرب استان در فصول سال و 60 درصد در فصل تابستان از محل آب انتقالی تأمین می شود.

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

یزد

،

کشت در دشت های ممنوعه

،

دشت های ممنوعه

،

مدیریت آب یزد

،

چاه های کشاورزی یزد

ثبت نظرات
captcha