کد خبر : ۳۴۴۳۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چاقی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: چاقی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد؛ هر قدر وزن بیشتر باشد، مفاصل بزرگ مانند زانوها باید بار و فشار بیشتری را تحمل کنند و در نتیجه خطر ابتلا به آرتروز در آنها بیشتر می شود.

چاقی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محبوبه میرزایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت افزود: بیماری آرتروز شایعترین نوع آرتریت (برافروختگی مفصل همراه با ورم، درد و محدودیت حرکت) است، این التهاب باعث تورم و اختلال در حرکت مفاصل می شود و معمولا در ناحیه دست، زانو، لگن و ستون ه ها بیشتر است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر سه چهارم افراد در دنیا دچار دردهای ناشی از آرتروز هستند و چاقی و اضافه وزن بروز این بیماری را در بزرگسالان و جوانان تشدید کرده است.
میرزایی ادامه داد: در بیماران مبتلا به آرتروز وقتی که مفاصل آنها به مدت طولانی بی حرکت مانده باشد و پس از مدتی بخواهند فعالیت داشته باشند، دچار درد می شوند یا به سختی راه می روند.
این متخصص ارتوپدی با بیان اینکه خشکی مفاصل از مهمترین علایم آرتروز است، اضافه کرد: علت ایجاد این بیماری هنوز به طور واضح شناخته نشده است ولی برخی از عوامل مانند چاقی و اضافه وزن، سن بالای 40 سال و عدم فعالیت بدنی می تواند در بروز این بیماری موثر باشد.
به گفته میرزایی، این بیماری با گذشت زمان وخیم تر می شود و درمان قطعی ندارد اما با کمک برخی روش های درمانی می توان درد ناشی از این بیماری را کاهش داد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید.
وی افزود: درمان های فیزیکی، تغییرات رژیم غذایی، ورزش و مکمل های غذایی برای کاهش درد ناشی از آرتروز نیز تجویز می شود.
این پزشک توصیه کرد که افراد ورزش منظم روزانه به مدت حداقل ٣٠ دقیقه داشته باشند و در طول روز حرکات کششی انجام دهند.
میرزایی گفت: روغن زیتون نیز در کاهش دردها به خصوص دردهای استخوانی و کاهش درد آرتروز موثر است، این روغن حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و منبع بزرگ چربی است که ترکیب فنولیک موجود در آن سبب کاهش التهابات و درد مفاصل می شود و درست مانند داروهای ضد التهابی عمل می کند.
وی تصریح کرد: مصرف ویتامین C نیز در پیشگیری از بیماری های استخوانی به خصوص پوکی استخوان بسیار موثر است و می تواند از پوکی استخوان و ضایعات مغز استخوان جلوگیری و مانع بروز و پیشرفت آرتروز شود.
میرزایی اظهار داشت: اجتناب از حمل اشیای سنگین، استفاده از تشک طبی و استاندارد، پرهیز از نشستن طولانی مدت پشت رایانه، نوشیدن هشت لیوان آب در طول شبانه روز، خوردن صبحانه کامل، کنترل استرس و خواب کافی در پیشگیری از ابتلا به آرتروز موثر است.
دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با استناد به نتایج مطالعه جهانی «میزان شیوع و عواقب اضافه وزن و چاقی در کشورهای مختلف» گفت: 29 میلیون نفر در ایران، دارای چاقی و اضافه وزن، هستند.
به گفته وی، در سال 1359، تعداد افراد چاق در ایران، معادل 2 میلیون نفر بود که به 11 میلیون نفر در سال 1394 رسیده و 5.5 برابر افزایش یافته است. همچنین تعداد افراد دچار اضافه وزن در ایران، طی همین دوره، از 5 میلیون نفر به 18 میلیون نفر افزایش یافته و بیش از 3.5 برابر شده است.
رئیس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، همچنین اظهار داشت: در مجموع ، از کل تعداد مرگ و میرها در سال 1990 که شامل 372 هزار نفر بوده، حدود 21 هزار و 500 مرگ یعنی حدود 6 درصد مرگ ها قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی است؛ در حالی که از تعداد کل 385 هزار مرگ در ایران طی سال 2015، حدود 50 هزار مرگ یعنی معادل 13 درصد از مرگ و میرها، قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی بوده است.

کلید واژه :

چاقی

،

خطر ابتلا به آرتروز

،

آرتروز

،

پیشگیری آرتروز

ثبت نظرات
captcha