کد خبر : ۳۴۴۳۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فاضلاب واحدهای آلاینده چرم شهر به کشف رود/تعطیلی صنایع آلاینده

نماینده شبکه سمن های محیط زیستی خراسان رضوی گفت: واحدهای آلاینده در شهرک صنعتی چرم شهر که در جاده میامی مستقر هستند، فاضلاب های خود را به کشف رود می ریزند.

فاضلاب واحدهای آلاینده چرم شهر به کشف رود/تعطیلی صنایع آلاینده

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرشته تقی زاده، در خصوص تخلف واحدهای آلاینده در شهرک صنعتی چرم شهر اظهار کرد: واحدهای چرم که در این شهرک صنعتی مشغول به کار هستند در ابتدا که کارخانه خود را تأسیس کرده اند، قراردادی را امضا می کنند که فاضلاب های خود را تصفیه کرده و  سموم، مواد کشنده آن را بگیرند. 

وی ادامه داد: ساخت این تصفیه خانه ها هزینه بر است، اما باید در طی این سال ها که به تولید چرم می پرداختند دراین خصوص اقدام می کردند، اما متاسفانه نه تنها این کار را انجام نداده اند بلکه تصفیه خانه هایی که در درون هر واحد باید باشد هم در تمام این سال ها ساخته نشد و به مهلت هایی که کمیته سامان بخشی فاضلاب ها به آن ها داده اند نیز اقدامی صورت نگرفته است.

نماینده شبکه سمن های محیط زیستی خراسان رضوی افزود: کمیته سامان بخشی فاضلاب های استان که اعضای آن نمایندگانی ازاستانداری، دادستانی، شرکت های مختلف آب منطقه ای، آب فا، محیط زیست و...  هستند کار پیگیری سامان دهی فاضلاب  شرکت شهرک های صنعتی  را  در 29 جلسه دنبال کرده اند  بعد از اتمام مهلت و عدم انجام اقدامی از طرف شهرک صنعتی چرم شهر، کمیته موردنظر مصوب کرد که شرکت شهرک های  صنعتی  تا 12 شهریور97 اسامی واحدهای آلاینده را به محیط زیست اعلام کند. 

 

تقی زاده بیان کرد: محیط زیست، درصد این واحدهای آلاینده را شناسایی کرده است و پس از مهلت مقرر، فهرست را از شرکت شهرک های صنعتی چرمشهر دریافت کرده و کمیته فنی این فهرست را به صورت نامه به دادستانی معرفی کرده است. بر این اساس دادستانی بایستی طبق ماده 688 و قانون های دیگر محیط زیست بایستی در زمینه تهدیداتی که سلامت و بهداشت مردم را به خطر می اندازد ورود کند و واحدهای آلاینده را که سلامت بهداشت، محیط زیست و خاک مردم را به خطر می اندازند را  تعطیل کند. 

 

وی با اشاره به اینکه «قانون، در این زمینه نقش بازدارنده دارد»، گفت: اگر متخلفان طی سال های متمادی تخلف کنند و قانونی جلوی این متخلفان را نگیرد تبعات زیان باری در حوزه محیط زیست برای شهروندان رخ می دهد و ابعاد گسترده تری را دربرمی گیرد. 

نماینده شبکه سمن های محیط زیستی استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این مواد آلاینده علاوه بر بخطر انداختن سلامت و بهداشت مردم و نابودی خاک و محیط زیست،  بر روی دی. ان. ای انسان ها تاثیر گذاشته و در طی سال های آینده نسل ها را معیوب خواهد کرد. 

تقی زاده در خصوص اقدام دادستانی دراین رابطه تشریح کرد: معاون دادستانی استان خراسان رضوی همواره پشتیبان سمن ها و حفاظت از  منافع مردم و محیط زیست بوده است. یقین داریم درخصوص تامین سلامت و بهداشت مردم که همواره خط قرمز دادستانی اعلام شده برنامه توقف واحدهای آلاینده چرمشهر و اجرایی نمودن مصوبه  29 جلسه کمیته فنی فاضلاب ها را اجرایی خواهند کرد. مسلما دادستانی با پشتیبانی از تعطیلی این واحدها می تواند از مرگ های خاموش و معضلات محیط زیستی بسیاری جلوگیری کند. جلوگیری از فعالیت های این واحدها، زنگ خطری برای آن هاست تا تنها به منافع و سود  واحدهای خود نیاندیشند و از تبعات کار خود که سلامت، بهداشت و محیط زیست را بخطر می اندازد نیز جلوگیری نمایند.

تقی زاده در خصوص مطالبات سمن ها اظهار کرد: سازمان های مردم نهاد در شهر مشهد، مطالبه گری های بسیار زیادی داشتند و این مطالبات با تعامل بسیار خوب دادستانی و معاون دادستان به نتایج خوبی رسیده و این امر منجر به ایجاد اعتماد و امید در دل  مردم می شود.

کلید واژه :

واحدهای آلاینده چرم شهر

،

چرم شهر

ثبت نظرات
captcha