کد خبر : ۳۴۴۳۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش تلفات زلزله اندونزی به 832 نفر

منابع خبری اندونزی اعلام کردند تعداد کشته شدگان زلزله و سونامی شهر پالو در شمال این کشور به 832 نفر افزایش یافته است.

افزایش تلفات زلزله اندونزی به 832 نفر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ،زلزله 7.5 ریشتری عصرجمعه گذشته در شمال اندونزی و امواج سونامی به ارتفاع دو متر در سواحل شهر 350 هزار نفری پالو باعث کشته شدن بیش از 830 نفر و مجروح شدن صدها تن دیگر شد.
گروههای امداد و نجات در دو روز گذشته درحال یافتن اجساد قربانیان و هزاران مجروحان این سوانح طبیعی هستند.
طبق گزارش آنتارا خبرگزاری رسمی اندونزی، بسیاری از ساختمان این شهر در اثر زلزله و سونامی توام بعد از بین رفته است.
شبکه تلویزیونی مترو اندونزی، تصاویر هتل ها، مدارس، خیابان ها، مراکز درمانی، پل ها، اسکله ها، خانه های کوچک و حتی برج های تخریب شده متعددی را به نمایش گذاشتند که حاکی از شدت خسارت های وارده به این منطقه است.
بر اساس این گزارش ،شدت تخریب در شهر پالو به دلیل قرار گرفتن در 80کیلومتری کانون زلزله در خلیج پالو افزایش یافته است.
"جوکو ویدودو" رئیس جمهوری اندونزی امروز-یکشنبه - در بازدید از این منطقه اعلام کرد تمام امکانات برای نجات بازماندگان به کار گرفته می شود.
"یوسف کالا" معاون رئیس جمهوری اندونزی با بیان اینکه شدت زلزله و سونامی بسیار زیاد بوده اعلام کرد که احتمال دارد هزاران نفر دراین منطقه جان خود را ازدست داده باشند.
خبرنگاران آسیایی مستقر در محل گزارش دادند امواج حدود 2 متری سونامی هنگام برخورد با این شهر تقریبا همه چیز اعم از تاسیسات ، ساختمان ها، خودرو ها را از بین برده است.
طبق این گزارش ها تاکنون بیش از 10 هزار نفر در سراسر خلیج پالو بی خانمان شده اند .
کارشناسان مرکز فجایع ملی و هواشناسی اندونزی اعلام کردند امواج سونامی با ارتفاع حدود 2 متر در اقیانوس آرام پس از برخورد به سواحل شهر پالو سرعتی قریب به 800 کیلومتر در ساعت داشتند.
سازمان صلیب سرخ جهانی و تعدادی از کشورهای جهان برای ارائه کمک های امدادی به اندونزی اعلام آمادگی کردند.
بیمارستان ها و مراکز امدادی در شهر پالو مالامال از مجروحان و اجساد این سوانح طبیعی شده و از این رو بسیاری از مجروحان در زیر چادرهای صحرایی و در خیابان ها درمان می شوند.
رسانه های اندونزی در گزارش های مستمر از منطقه اعلام کردند: تاکنون 17 هزار نفر از مردم محلی که درنقاط اصلی آسیب دیده قرار داشته و بی خانمان شدند از محل تخلیه شده اند.
مرکز فجایع ملی اندونزی با ارائه گزارشی با بیان اینکه زلزله 7.5 ریشتری در عمق 10 کیلومتری در جزیره سولاوسی مرکزی رخ داده و تاکنون پس لرزه های متعددی ثبت شده تاکید کرد ، قدرت این زلزله به دلیل عمیق نبودن آن در روی زمین بسیار زیاد بوده است.
جزیره لومبوک اندونزی در ماههای جولای و آگوست سال جاری شاهد وقوع زلزله هایی بود که بیش از 500 کشته برجای گذاشت.
این زلزله های مخرب با قدرت 9.1 ریشتر در سال 2004 در آبهای اقیانوس آرام در نزدیکی جزیره سوماترای اندونزی 220 هزار کشته دراین منطقه برجای گذاشت که 168 هزار نفر آن اندونزیایی بودند.
مجمع الجزایر اندونزی بر روی خط قوسی آتشفشان و زلزله در اقیانوس آرام قرار دارد و از این رو همواره شاهد سوانح گسترده طبیعی شامل آتشفشان ، زلزله و سونامی های مهیب بوده است.

کلید واژه :

زلزله اندونزی

،

زلزله

ثبت نظرات
captcha