کد خبر : ۳۴۴۳۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حفظ محیط زیست، کاهش آلودگی هوا و مصرف انرژی در شهر هوشمند

شهر هوشمند به معنای بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در زیرساخت های شهری به منظور افزایش بهره وری عملیاتی، اشتراک گذاری داده به عموم شهروندان و بهبود بخش کیفی خدمات دولت و رشد رفاه اجتماعی است.

حفظ محیط زیست، کاهش آلودگی هوا و مصرف انرژی در شهر هوشمند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، به نقل از وب سایت techtarget، معنای دقیق شهر هوشمند به شرایط و محیطی که در آن تعریف می شود، بستگی فراوانی دارد اما به طور کلی می توان گفت که شهرهای هوشمند به منظور افزایش بهره وری در امور شهری و تسریع روند رشد اقتصادی و افزایش کیفیت زندگی شهروندان از طریق تکنولوژی ایجاد و توسعه داده خواهند شد.

فناوری های نوین متعددی همچون اینترنت اشیاء، یادگیری ماشینی و اتوماسیون نیز از جمله چرخ های اصلی حرکت به سمت و سوی شهرهای هوشمند به شمار می رود. از لحاظ تئوری، هر شهری در جهان قابلیت تبدیل شدن به یک شهر هوشمند را داراست و تنها چیزی که برای این تغییر لازم است، ایجاد و توسعه تمامی زیرساخت های لازم برای برقراری شهر هوشمند خواهد بود که لازمه اصلی آن نیز همت و اراده دولت، شهرداری و تمامی نهادهای مسئول شهری است.

اینترنت اشیاء و شهرهای هوشمند دو واژه بهم وابسته ای است که این روزها زیاد به گوش می خورد چرا که امروزه شرکت های فعال در زمینه علم و تکنولوژی با همکاری اپراتورهای مخابراتی می خواهند، رویای شهر هوشمندی را که تمامی اشیاء و وسایل آن به اینترنت مجهزند و کارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهد بود، محقق کنند.

غول های تکنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوکیا، هواوی، ورایزن و سیسکو، مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده و رقابت تنگاتنگی را با یکدیگر آغاز کرده اند، به گونه ای که موسسه IDC برآورد کرده است این پیشگامان تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه خواهند کرد.

تازه ترین تحقیقات و نظرسنجی های منتشر شده نیز برآورد کرده است سال جاری ۲۰۱۸ میلادی سال توسعه شهرهای هوشمند است. هم چنین باید گفت که توسعه پایدار دولت کشورهای مختلف جهان مستلزم توسعه و پیشرفت شهرها و زیرساخت های شهری آن کشور است که این امر به وضوح نشان می دهد در جهانی که کشورهای بزرگ و توسعه یافته آن درصدد گسترش زیربناهای لازم برای شهرهای هوشمند و ارائه خدمات آن هستند، هر کشوری که بخواهد از قافله تکنولوژی سایر کشورها جای نماند، مجبور خواهد بود همگام با آن ها در راستای هوشمندسازی شهرها حرکت کند چرا که تاکنون شهرهای بسیار زیادی در جهان در راستای هوشمندسازی تمامی زیرساخت های موردنیاز برای این طرح اقدام کرده اند و شهرهای سنگاپور، لندن، نیویورک، سانفرانسیسکو و شیکاگو نیز از جمله هوشمندترین شهرهای جهان شناخته و معرفی شده اند.

از جمله شاخص های مهم، خدمات و زیرساخت هایی که با هوشمندسازی شهر نیز هوشمند می شوند، می توان به ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و کارهای اداری، دسترسی کامل، راحت و همگانی به اینترنت ۴G و  LTE، فراوانی دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای، استفاده همه گیر از گوشی های هوشمند و دستگاه های الکترونیکی، استانداردهای زندگی، چگونگی توسعه فرآیند هوشمند شدن شهرها، سرویس به اشتراک گذاری خودرو و تاکسی آنلاین، هوشمندسازی سیستم ترافیک، برنامه ریزی شهری، آموزش، مشارکت شهروندان، اکوسیستم اقتصادی، پارکینگ هوشمند، انرژی پاک، بهینه سازی در مصرف برق، آب و انرژی، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الکتریکی، کنتزل و مدیریت کیفیت هوا و کاهش آلودگی هوا، سرعت بالای اینترنت و حمل و نقل عمومی هوشمند اشاره کرد.

همچنین تازه ترین تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که زندگی در شهرهای هوشمند ۱۲۵ ساعت وقت شهروندان را در سال صرفه جویی خواهد کرد. این بدان معناست که شهروندانی که در شهرهای هوشمند زندگی می کنند، به دلیل آنکه نیازی به انجام کارهای اداری و بانکی حضوری و ماندن در صفوف طولانی انتظار ندارند، سالانه حجم زیادی از زمان خود را بهینه سازی و صرفه جویی می کنند.

کلید واژه :

حفظ محیط زیست

،

کاهش آلودگی هوا

،

مصرف انرژی

،

شهر هوشمند

،

مدیریت زباله

ثبت نظرات
captcha