کد خبر : ۳۴۴۳۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شهر چمران در تصرف گِرزه موش ها

بندر ماهشهر - تعداد فراوان موش های درشت جثه و جولان آنها در کوچه پس کوچه های شهر چمران امان از شهروندان و ساکنان این شهر بریده است.

شهر چمران در تصرف گِرزه موش ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرشاد آل ناصر: قدم به کوچه و خیابان های شهر چمران که بگذاری محال ممکن است که حداقل یک جفت از این جانوران درشت جثه چندش آور را در حال جولان و جست و گریز نبینی. جانوران موذی و درشت قامتی به نام «گِرزه موش»

این جانور مهاجر غیر بومی که سال ها پیش از طریق اسکله و بندرگاه توسط کشتی های حامل غلات، میهمان بندر ماهشهر شدند امروز به یکی از ساکنان پرجمعیت شهرهای خوزستان به ویژه شهرهای جنوبی و از جمله شهر چمران شده اند. 

«هانی» جوان چمرانی است که شب هنگام و در میان خواب، چندین بار مورد گزش شدید این جانور موذی قرار می گیرد و از چندین ناحیه دچار مجروحیت می شود. نمونه های این موارد در شهر چمران فراوان است و علاوه بر این، خطر انتقال بیماری های واگیردارِ ناشی از وجود گرزه موش ها نیز شهروندان این شهر را تهدید می کند.

یکی از شهروندان چمرانی در این ارتباط به خبرنگار می گوید: وجود گرزه ها در کوچه و خیابان های شهر واقعاً آزار دهنده است و نمی دانم چرا چاره ای برای این وضعیت اندیشیده نمی شود.

سیدشاکر محسن نژاد ادامه می دهد: چندی پیش یکی از این گرزه موش ها از طریق مجرای فاضلاب آشپزخانه وارد منزلمان شد و به دلیل اینکه این جانور موذی به سختی گرفتار تله می شود حدود سه، چهار روز خواب و آسایش را از خانواده ما ربود.

وی اضافه می کند: امیدوارم متولیان امر و دستگاه های ذیربط برای حل این مشکل هرچه سریع تر فکر چاره ای کرده و ما را از این وضعیت نابهنجار رهایی دهند. این وضعیت واقعاً غیر قابل تحمل است و زندگی را برای ما سخت و مشکل کرده است.

گرزه موش ها، ناقل سالک و طاعون

یک کارشناس بهداشت نیز نیز در همین زمینه به خبرنگار می گوید: موش ها میزبان واسط، مخزن و ناقل بیماری هایی همچون سالک و طاعون هستند و می توانند برای سلامت انسان بسیار خطرآفرین باشند. پیش از این هنگام گزیده شدن فرد توسط گرزه موش ها واکسن هاری به شخص مورد گزش تزریق می شد اما اکنون فقط به شستشوی زخم و تزریق واکسن کزاز بسنده می شود.

ایمان محمدی می افزاید: هرچند تاکنون ابتلای به بیماری های واگیردار ناشی از وجود و گزش گرزه موش ها گزارش نشده اما طبیعتاً وجود این جانوران موذی تهدید جدی برای سلامت شهروندان است.

وظیفه مرکز بهداشت نیست

رئیس مرکز بهداشت شهرستان بندر ماهشهر نیز در این ارتباط به خبرنگار می گوید:: این مشکل مختص شهر چمران و شهرستان بندر ماهشهر نیست و تمام خوزستان با این معضل درگیر است. مبارزه با گرزه موش ها جزو وظایف مرکز بهداشت نیست بلکه شهرداری ها مسئول این موضوع هستند. 

علی نوری اظهار می کند: شهرداری باید با بهسازی محیط، ساماندهی جوی های روباز، از بین بردن لانه گرزه موش ها و دفع اصولی و بهداشتی زباله با این جانور مبارزه کنند. ما نیز وظیفه داریم با نظارت بر شهرداری این نهاد را مکلف به بهسازی محیط برای مبارزه با جانوران موذی کنیم.

وی ادامه می دهد: البته در سال های گذشته صنعت پتروشیمی اقدام به سمپاشی جوی های آب برای مبارزه با گرزه موش ها کردند اما به دلیل لزوم استفاده از سم های وسیع الطیف این موضوع با ممنوعیت از سوی اداره حفاظت از محیط زیست مواجه شده است.

ممنوعیتی برای سمپاشی وجود ندارد

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بندر ماهشهر نیز در این رابطه می گوید: هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای سمپاشی وجود ندارد اما تأکید ما بر این بود که از روش های علمی استفاده شود و باید مشخص شود نوع سموم مورد استفاده باعث تغییر ژنتیک در موش و دیگر حیوانات خواهد شد یا خیر؟

ایرج سلیمانی عنوان می کند: فقط نگرانی هایی در مورد روش های متداول وجود داشت و قرار بر این شد شهرداری ها اقدام به گرفتن مشاور کرده و از روش های مورد استفاده در دیگر مناطق کشور الگوبرداری شود. تأکید ما بر این است که از روش های علمی مورد تأیید بهره گیری تا از ایجاد مشکلات بعدی و ثانوی جلوگیری شود.

خبرنگار ، مبارزه با جانوران موذی از جمله گرزه موش ها نیازمند همکاری و مشارکت دستگاه ها و نهادهای متولی از جمله شهرداری، مرکز بهداشت و اداره محیط زیست است. انتظار می رود این سه دستگاه در بندر ماهشهر دست به دست یکدیگر داده و معضل شهروندان چمرانی را هرچه سریع تر حل کنند.

کلید واژه :

شهر چمران

،

گِرزه موش ها

،

بندر ماهشهر

ثبت نظرات
captcha