کد خبر : ۳۴۴۲۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استاد عمران دانشگاه صنعتی اصفهان

با توهم فراوانی منابع آبی را از بین بردیم

استاد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه امروز با توهم فراوانی آب باعث از بین رفتن بخش زیادی این منابع شده ایم، گفت: سیاست های اشتباه در مدیریت تامین آب باعث شده حتی آب های انتقالی از حوضه های اطراف نتواند کمبود منابع آب فلات مرکزی ایران را رفع کند، به نحوی که با خشکی زاینده رود، تالاب گاوخونی و افت شدید آب های زیرزمینی مواجه شدیم.

با توهم فراوانی منابع آبی را از بین بردیم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمیدرضا صفوی در گفت وگو با خبرنگار ، با بیان اینکه فلات مرکزی ایران و به ویژه استان اصفهان در شرایط فوق بحرانی به لحاظ منابع آب است، اظهار کرد: بحران کم آبی یک روزه به وجود نیامده و حاصل سیاست گذاری های اشتباه طی چند دهه اخیر است. بارگذاری های مختلفی همچون افزایش مهاجرت، گسترش صنایع آب بر و کشاورزی در فلات مرکزی ایران، فشار فراوانی بر منابع آب این منطقه وارد کرده است.

وی ادامه داد: سیاست اشتباه در مدیریت تامین آب و عدم توجه به مدیریت تقاضا باعث شد حتی آب های انتقالی از حوضه های اطراف و استفاده بیش از ظرفیت آب های زیرزمینی نتواند کمبود منابع آب فلات مرکزی ایران را رفع کند و به مرور با خشکی زاینده رود، تالاب گاوخونی و افت شدید آب های زیرزمینی مواجه شدیم که تقریبا بازگشت ناپذیر است.

این استاد دانشگاه گفت: در این سال ها، برداشت بی رویه صنایع بزرگ در بالادست حوضه زاینده رود، کشت های نیازمند به آب زیاد و پمپاژهای غیرمجاز آب در مناطق بالادست عوامل موثر در تشدید بحران آب است.

وی خاطرنشان کرد: شرایط جغرافیایی و محیطی اقلیم اصفهان خشک و نیمه خشک است و گذشتگان نیز همواره با کمبود آب موجه بوده اند، اما امروز با توهم فراوانی آب باعث از بین رفتن بخش زیادی این منابع شده ایم. در چنین شرایطی باید از شیوه هایی استفاده شود که بیشترین راندمان و کمترین مصرف را در تمام  بخش های مختلف به وجود آوریم.

صفوی با اشاره به طرح انتقال آب از طریق تونل سوم کوهرنگ به حوضه آبریز زاینده رود، گفت: در این طرح مقرر است از 250 میلیون مترمکعب آب انتقالی، حدود 90 میلیون مترمکعب برای مصارف شرب و بهداشت به یزد، 25 میلیون مترمکعب به کاشان و حدود 15 میلیون مترمکعب به دیگر مناطق خارج از حوضه منتقل شود، اما متاسفانه تاکنون آبی به حوضه وارد نشده و طی چند سال گذشته مقادیری به خارج از حوضه منتقل شده است.

لزوم اجرای تعهدات طرح انتقال آب

وی با تاکید بر لزوم اجرای تعهدات طرح انتقال آب، خاطرنشان کرد: اصفهان بدون اینکه آبی دریافت کند، از منابع خود، آب را به مناطق دیگر منتقل کرده است، بنابراین باید در وهله نخست تعهداتی که در خصوص طرح انتقال آب داده شده، باید انجام شود.

استاد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان به موقعیت تصفیه خانه آب اصفهان اشاره کرد و گفت: متاسفانه وضعیت به گونه ای است که فاصله تصفیه خانه با سد زاینده رود بسیار زیاد است وهمین فاصله، فرصت سوءاستفاده و برداشت های بی رویه را در این مسیر ایجاد می کند.

وی ادامه داد: این برداشت ها شامل پمپاژهای دارای مجوز از وزارت نیرو است که به صورت اشتباه و مازاد بر ظرفیت پایدار حوضه صادر شده است. علاوه بر اینکه برداشت های غیرمجاز دیگری بدون مدیریت صحیح اعمال شده است.

صفوی با تاکید بر اینکه تامین نیاز زیست محیطی رودخانه و تالاب گاوخونی نخستین مسئله ضروری در حفظ اکوسیستم آبی و محیط زیست است، اظهار کرد: حتی اگر قرار باشد هیچ برداشتی از آب انجام نشود، باید رودخانه جاری باشد و آب به تالاب برسد. هرچند که این موضوع نه به صورت کامل، اما تا حدی در مصوبه 9 ماده ای شورای عالی آب ذکر شده، که متاسفانه به اجرا در نیامده است. 

منابع استراتژیک آب دیگر قابل احیا نیست  

وی با تاکید بر ضرورت مدیریت صحیح بر بارگذاری های جدید بر حوضه زاینده رود، اظهار کرد: امروز در پایین دست به طور فزاینده ای از منابع آب های زیرزمینی استفاده می شود، شاید بتوان برای مدتی از این منابع استفاده کرد، اما این منابع استراتژیک و غیرقابل تجدید محسوب می شود و بعد از مدت کوتاهی از بین رفته و دیگر قابل احیا نیست.

استاد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: باید توجه داشت که برداشت بیش از ظرفیت دینامیکی از آب های زیرزمینی نتایج نامطلوبی دارد، زیرا این آب ها با اضافه برداشت به آب های شور و بی کیفیت تبدیل می شوند، هم چنین برداشت بی رویه از این منابع موجب پایین رفتن سطح آب و فرونشست زمین می شود که این وضعیت به خصوص در مناطق شهری فجایع بسیاری را برای تاسیسات زیربنایی، منازل مسکونی و آثار تاریخی ایجاد می کند. 

وی با تاکید بر اینکه اعمال سیاست گذاری های موضعی و موقتی موجب بدتر شدن شرایط خواهد شد، اظهار کرد: نخستین پیامد چنین وضعیتی مهاجرت مردم و از بین رفتن مشاغل به ویژه در بخش کشاورزی، پیشروی کویر از سمت شرق اصفهان و  آلودگی های ناشی از ریزگردها است که شرایط زیست در منطقه فلات مرکزی را مشکل تر خواهد کرد.

صفوی در پاسخ به این پرسش که راهکار برون رفت از این بحران چیست؟ اظهار کرد: علاوه بر انتقال آب به عنوان شرط لازم، مدیریت مصرف و کاهش میزان آب مصرفی یکی از راهکارهای موجود برای کنترل کمبود آب است، زیرا در چند دهه اخیر در بخش های مختلف شرب، صنعت و کشاورزی توهم فراوانی آب داشتیم و نحوه استفاده از آب اشتباه است که باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: امروز باید علاوه بر اقدامات فنی و مهندسی در کنترل میزان مصرف و هدر رفت آب، اقدامات فرهنگی در زمینه مدیریت مصرف در انواع مصارف صنعتی، شرب و کشاورزی صورت گرفته و به ویژه بازچرخانی آب انجام شود. در این زمینه توجه به آبی که در منازل استفاده می شود، بسیار ضروری است.

ضرورت ممیزی میزان آب مصرفی در بخش صنعت 

استاد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان ممیزی و رسیدگی به میزان آب مصرفی در بخش صنعت را از دیگر راهکارهای مهم حل بحران آبی اصفهان عنوان کرد و گفت: امروزه صنایع بزرگ در حال افزایش ظرفیت های تولید خود هستند و این یک اشتباه بزرگ در فلات مرکزی ایران است.

وی با بیان اینکه چرا صنایع ملی که 60 تا 70 درصد آن ها در استان اصفهان مستقر هستند باید از آب استانی استفاده کنند، اظهار کرد: صنایع فولاد، سیمان، پتروشیمی، فرآورده های نفتی و پالایشگاهی در استان اصفهان مستقر بوده و از منابع آب این استان بهره مند می شوند، درحالی که مردم مناطق مجاور تبعات منفی این صنایع همچون آلودگی های زیست محیطی را تحمل می کنند.

کلید واژه :

با توهم فراوانی

،

منابع آبی را از بین بردیم

،

ثبت نظرات
captcha