کد خبر : ۳۴۴۲۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نگرانی جدید محققان درباره آلودگی رودخانه ها

حشرات میکروپلاستیک ها را می بلعند

دانشمندان انگلیسی دریافته اند که میکروپلاستیک ها بیشتر از میزانی که تاکنون تصور شده است، در رودخانه ها پخش شده اند.

حشرات میکروپلاستیک ها را می بلعند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دیلی میل، محققان انگلیسی، رودخانه های جنوب شهر "ولز"(Wales) را بررسی کردند و دریافتند که میکروپلاستیک هایی که در رودخانه ها وجود دارند در سطح وسیعی بوده و حشرات آنها را می بلعند.

میکروپلاستیک ها اشیایی فوق العاده کوچک هستند که در نزدیکی سطح بستر یا بر روی ساحل دریاها و اقیانوس ها وجود دارند. در واقع آنها به عنوان اشیایی پلاستیکی که قطرشان کمتر از پنج میلی متر است شناخته می شوند.

وجود این پلاستیک ها موجب شده که نگرانی هایی در سطح جهان به وجود آید زیرا میزان این پلاستیک ها بیشتر از چیزی است که تاکنون تصور شده است.

این مطالعه توسط محققان دانشکده "علوم زیستی" دانشگاه "کاردیف"(Cardiff) صورت گرفت.

در این مطالعه، ۳ نوع مختلف از حشرات "یک روزه ها" و" بال مودارها" مورد بررسی قرار گرفتند.

"بال مودار" راسته ای از حشرات است که ۱۲ هزار گونه دارد و شبیه به شاپرک است.

"یک روزه ها" نیز نام یک راسته از زیر رده "بالداران" است و به خاطر اینکه عمر این حشرات بسیار کوتاه است و بعد از اینکه حشره کامل ظاهر می شود یک یا دو روز و بیشتر از سه روز زنده نمی مانند به آنها "یک روزه ها" می گویند.

مطالعات نشان داد که این حشرات، میکروپلاستیک ها را می بلعند.

"فرد وینزور" دانشجوی دکتری دانشگاه "کاردیف" گفت: هر ساله بین هشت تا ۱۲ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس های جهان وارد می شود ولی حدود چهار میلیون تن از این میزان به رودخانه ها وارد می شود.

وی ادامه داد، در برخی موارد بیش از نیم میلیون پلاستیک در هر متر مربع از بستر رودخانه ها وجود دارد. به همین دلیل، احتمال بلع این زباله ها توسط حشرات بسیار زیاد است.

"استیو اورمرود"(Steve Ormerod) مدیر موسسه تحقیقات آب دانشگاه "کاردیف" اظهار کرد، روخانه های شهری در انگلیس، طی دهه های گذشته آلوده به زباله های درشت بوده اند که اخیرا از وجود این آلودگی ها عاری شده اند ولی میکروپلاستیک ها تهدید جدیدی برای این رودخانه ها هستند.

میکروپلاستیک ها موجب آلودگی رودخانه های شهری و روستایی شده اند.

 

کلید واژه :

حشرات

،

میکروپلاستیک

ثبت نظرات
captcha