کد خبر : ۳۴۴۲۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر کل محیط زیست البرز تشریح کرد؛

آخرین وضعیت طاعون زده ها در البرز

مدیر کل محیط زیست البرز گفت: گزارشی مبنی بر افزایش تعداد تلفات بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش طالقان دریافت نکرده ایم.

آخرین وضعیت طاعون زده ها در البرز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فردین حکیمی اظهار کرد: هفته گذشته شاهد تأیید شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش طالقان بودیم. متأسفانه بر اثر این بیماری 15 رأس از جمعیت کل و بز این منطقه از بین رفته است.

وی توضیح داد: از هفته پیش تاکنون گزارشی مبنی بر افزایش تعداد تلفات ارائه نشده و این نشان می دهد بیماری تا حد زیادی تحت کنترل درآمده است.

این مسئول بیان کرد: طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی است که قابلیت انتقال به انسان را ندارد و دام های کوچک مثل کل و بز را درگیر می کند. واکسیناسیون دامی، امحاء و سوزاندن لاشه دام های مبتلا شده و ضد عفونی کردن آبشخورهای نصب شده در حیات وحش از جمله اقداماتی است که محیط زیست با همکاری سایر دستگاه های ذی ربط برای جلوگیری از شیوه این بیماری انجام می دهد.

مدیرکل دامپزشکی البرز نیز گفت: تاکنون هیچ موردی مبنی بر تلف شدن دام های اهلی در طالقان به دلیل ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک گزارش نشده است.

علی اصغر شریفی در گفت وگو با خبرنگار اظهار کرد: به محض اعلام محیط زیست مبنی بر احتمال شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش طالقان نمونه گیری های لازم انجام شد. البته قبل از تأیید نهایی شیوع این بیماری در منطقه، اقدامات پیشگیرانه لازم را با واکسیناسیون بیش از 13 هزار راس دام در یک شعاع 30 کیلومتری انجام دادیم.

وی توضیح داد: به محض اعلام مثبت بودن بیماری، شعاع را به کل منطقه طالقان گسترش دادیم و در حال حاضر مشغول واکسیناسیون تمام دام های این منطقه هستیم. پیش بینی می شود در این طرح بین 35 تا 50 هزار راس دام در این شهرستان واکسینه شوند. به جز کرج پیش بینی می شود حدود 35 هزار راس دام هم در جاده چالوس در مقابل این بیماری واکسینه شوند.

شریفی در پاسخ به اینکه این بیماری تاکنون در جمعیت دام های اهلی تلفات داشته یا نه گفت: تا کنون موردی از تلف شدن دام های اهلی بر اثر ابتلا به این بیماری گزارش نشده است. این بیماری تحت کنترل قرار دارد و مردم نباید هیچ دغدغه ای در خصوص خرید گوشت از مراکز عرضه بهداشتی نداشته باشند و با خیال راحت گوشتی که می خرند را مصرف کنند.

کلید واژه :

طاعون

،

البرز

ثبت نظرات
captcha