کد خبر : ۳۴۴۲۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ساخت میز لرزه در راستای بررسی رفتار سازه ها در برابر زلزله

ساخت میز لرزه در دانشگاه امیرکبیر با همکاری جایکا تهیه نقشه گسل های پنهان کشور

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای شناسایی رفتار سازه ها و مصالح ساختمانی پروژه تحقیقاتی را با "جایکا" آغاز کرده است که طی آن با همکاری محققان ژاپنی اقدام به ساخت "میز لرزه با 3 درجه آزادی" خواهد شد.

ساخت میز لرزه در دانشگاه امیرکبیر با همکاری جایکا تهیه نقشه گسل های پنهان کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر فرزاد حاتمی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه تعاملات میان ایران و سازمان همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) از تعریف پروژه های علمی آغاز شده است، افزود: همکاری ایران و ژاپن در حوزه هایی چون محیط زیست، آب و هوا و آسیب های ناشی از مخاطرات طبیعی چون سیل و زلزله بوده است.

وی به حمایت های جایکا از پروژه های مرتبط با حوزه زلزله در دنیا اشاره کرد و یادآور شد: از آنجایی که ژاپن در حوزه زلزله تجربیات و امکانات تحقیقاتی پیشرفته ای دارد، از این رو بستر مناسبی برای ما به منظور توسعه تعاملات فراهم شد و لذا از دو ماه قبل در این حوزه اقداماتی صورت گرفت.

حاتمی، ارائه دو پروپوزال از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به جایکا را از جمله این اقدامات معرفی کرد و یادآور شد: یکی از این پروپوزال ها مربوط به همکاری های دانشگاه صنعتی امیرکبیر با جایکا در زمینه شناسایی خطوط لرزه ای و موضوعات مرتبط با سلامت ساختمان ها در برابر زمین لرزه است.

این محقق حوزه زلزله در این باره توضیح داد: برای آنکه سازه ها دربرابر حوادثی مانند زلزله دچار تخریب و یا شکست نشوند، نیاز است تعاریفی از استانداردهایی در این حوزه داشته باشیم تا بتوانیم این استانداردها را در ساختمان ها و همچنین مصالح مورد استفاده در سازه ها اعمال کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر ضرورت انتقال تجربیات کشورهایی مانند ژاپن به ایران، خاطر نشان کرد: علاوه بر آن نیاز به یکسری ابزارآلات داریم تا صحت و سقم این استانداردها مورد بررسی قرار گیرد که بخشی از این بررسی ها شامل محاسباتی است که بر روی کاغذ انجام می شود.

وی بخش دیگر این بررسی ها را انجام آزمایشاتی در مقیاس واقعی دانست و ادامه داد: برای این منظور لازم است تا ساختمان ها در مقیاس واقعی در شرایط لرزش قرار داده شوند تا رفتار مصالح ساختمانی در برابر زلزله مورد بررسی قرار گیرد.

حاتمی با تاکید بر اینکه اجرای این آزمایش مستلزم در اختیار داشتن ابزاری به نام "میز لرزه" است، افزود: در حال حاضر دانش فنی ساخت میز لرزه با یک درجه آزادی رفت و برگشت در کشور در دسترس است، ولی ما برای اجرای پروژه مشترک با جایکا در زمینه آسیب شناسی ناشی از زلزله به میز لرزه با 3 درجه آزادی و در جهت های X، Y و Z نیاز داریم.

وی با بیان اینکه این ابزار به ما برای مدل سازی رفتار مصالح در برابر زلزله یاری خواهد کرد، یادآور شد: در همکاری ما با جایکا مقرر شد تا دانش فنی ساخت این میز با همکاری محققان ژاپنی به کشور منتقل شود.

حاتمی اجرای این پروژه را یک ساله عنوان کرد و ادامه داد: ما در گذشته نیز با "جایکا" در زمینه شناسایی گسل های منطقه 17 تهران نیز مطالعاتی اجرایی کردیم و در طی آن پروتکل هایی را در زمینه ایمنی سازه ها تهیه کردیم که به عنوان دستورالعمل های به روز مورد تایید سازمان نظام مهندسی کشور قرار گرفت.

تهیه نقشه گسل های پنهان کشور

این محقق همچنین از اجرای مطالعاتی در زمینه شناسایی گسل های پنهان خبر داد و یادآور شد: گسل ها شامل "فعال"، "نیمه فعال" و "پنهان با غیرفعال" تقسیم می شوند که در این مطالعات توانستیم نقشه گسل های پنهان کشور را تهیه کنیم و در حال حاضر این نقشه از سوی دانشگاه امیرکبیر منتشر و توزیع شده است.

به گفته وی، گسل های فعال قابل شناسایی هستند؛ ولی شناسایی گسل های غیر فعال نیاز به مطالعات و روش های مهندسی دارد.

وی به وضعیت فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با مهندسی عمران و زلزله اشاره کرد و گفت: به دلیل نبودن فرصت های شغلی امکان به ظهور رسیدن توانمندی های فارغ التحصیلان این حوزه در کشور وجود ندارد، از این رو ما پیشنهاداتی در زمینه بهره برداری از این توانمندی ها ارائه دادیم.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ارائه آموزش های ضمن خدمت برای دسترسی به علم روز دنیا، استفاده از تجربیات مهندسان در پروژه های عمرانی و ارزش گذاری مدارک دانشجویان برای نهادهای بین المللی را از جمله این پیشنهادات در این زمینه عنوان کرد و افزود: از این طریق می توانیم از توانمندی های داخلی بهره مند شویم.

کلید واژه :

ساخت میز لرزه

،

زلزله

،

جایکا

ثبت نظرات
captcha