کد خبر : ۳۴۴۲۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رییس کمیته میراث فرهنگی شورا در گفت وگوی تفصیلی با فارس

مظهر اصلی چشمه علی خشک شده است/ هنوز آب وارد تونل های مترو می شود

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شورای شهر تهران گفت: مقصر اصلی خشک شدن آب چشمه علی مترو است. آب این چشمه دیگر به گندم زار روستای علائین نمی رسد و کشاورزان با آب سطحی و فاضلاب محصولات خود را آبیاری می کنند.

مظهر اصلی چشمه علی خشک شده است/ هنوز آب وارد تونل های مترو می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خبرگزاری - گروه شهری:  چشمه علی یکی از نقاط باستانی، دیدنی و گردشگری شهرری است که در جنوب تهران و شمال ری، واقع شده است. این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری قرار دارد. آب چشمه علی از میان صخره ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است. نام باستانی این چشمه سورین بوده که به گمان نامبردار به دودمانی بزرگ در دوره اشکانی و ساسانی است. پیشینه چشمه علی به ۸۰۰۰ سال پیش باز می گردد.

این چشمه به دلیل تبدیل شدن به منطقه ای تفریحی و ایجاد پارک و فضای سبز و وجود چند اثر باستانی در نزدیکی آن حائز اهمیت شد.دیوار قدیمی شهرری با نام باروی ری دقیقاً در بالای چشمه قرار داشته و کتیبه فتحعلی شاه قاجار نیز بر دیواره این چشمه حک شده است.

در جریان ساخت خط شش متروی تهران و عبور از شریان های آبی این چشمه  از مرداد سال ۱۳۹۶، متاسفانه آب این چشمه به صورت متناوب قطع  شد. این مساله تا اردیبهشت سال ۹۶ ادامه داشت تا اینکه از اردیبهشت ماه به صورت کامل این چشمه خشک شد.

بعد از مدت ها کش و قوس آب کمی به چشمه بازگشت؛ ولی هنوز مظهر اصلی چشمه خشک است. با حسن خلیل آبادی رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران در این باره به گفت وگو نشستیم.

***چرا چشمه علی خشک شد؟

مترو باعث خشک شدن چشمه علی شد.کارشناسان پیش بینی کرده بودند که ادامه خط ۶ مترو سبب لطمه دیدن آثار باستانی منطقه ری می شود و کارشناسان بارها تاکید کردند که حرکت تی. بی. ام  موجب خشک شدن چشمه علی می شود اما برخی می گویند که خشکسالی شده است.قبل از شروع حفاری های مترو آب در چشمه علی  جریان داشت. پیش بینی ما این است که با این حفاری ها تقریبا چشمه علی خراب شد. در حال حاضر کارهایی را که باید مسئولین مترو برای بازگشت آب به چشمه علی انجام دهند، انجام نمی دهند و فقط نمایش اجرا می کنند. آب کم است، باید برای رفع این مشکل فکر اساسی کنند و معبرهایی که تخریب کرده اند را اصلاح کنند. باور کنید چشمه علی آنقدر آب داشت که حتی در ابتدا تصاویری منتشر شد که کارگران و دستگاه های مترو در حال غرق شدن هستند که مجبور شدند از موتور پمپ استفاده کنند. حالا با این چشمه کاری کردند که با خوشحالی عکسی آوردند که آب به چشمه برگشته است و از همه بدتر مدیر مترو مصاحبه کرده است که خشک شدن چشمه علی خیلی ربطی به مترو ندارد.

***پروژه مترو پیوست اجتماعی دارد؟

دولت ها موظفند در طراحی هر پروژه ای پیوست های آنها را رعایت کنند که در کشور ما گویا اصلا این پیوست ها مطرح نیست.من بارها به اقدامات ضد میراثی اعتراض کرده ام. شکوه و جاذبه فاخرترین اثر تاریخی شهرری که جزو مقاصد اولیه گردشگران وارد شده به ری و تهران است اکنون خدشه دار شده است.دوباره می گویم که صنعت کشاورزی زمین های پایین دست در قلعه گبری از دست رفته است و تاکید می کنم که خشک شدن چشمه علی به دلیل عبور تونل خط ۶ مترو و خسارت به گذرگاه انتقال آب این چشمه به هیچ وجه مورد پذیرش نیست.

***مترو معتقد است عایق بندی تونل به اتمام رسیده است؟

هنوز آب وارد تونل های مترو می شود. دستگاه شان خراب است و کار متوقف شده؛ اما می گویند بخشی از کار انجام شده است. البته مسئولین مترو می گویند از چشمه علی رد شده ایم؛ ولی من به حرف هایشان خیلی اعتماد ندارم. مترو به چشمه علی توجه نمی کند. قول داده بودند که تا 15 تیر امسال آب به چشمه علی بازگردد اما این امر رخ نداده است. یک کمی آب به چشمه علی بازگشته است ولی مثل گذشته نیست.

از تونل مترو بازدید کرده اید؟

بله. پارسال بازدید داشتم.

جدیداً نرفته اید؟

اخبار را پیگیری می کنم. بروم چه کار؟ شهردار منطقه می رود. این را هم بگویم که از برخوردهای مترو خوشم نیامده است. صادقانه برخورد نمی کنند. مشکل این است که نگاهشان تک بعدی و توسعه ای است و به مباحث میراثی توجه نمی کنند.

مظهرهای چشمه علی خشک شده است؟

مظهر اصلی چشمه علی خشک شده است.

مترو معتقد است مظهر اصلی خشک نشده است؟

اصلاً این طور نیست، مظهر اصلی خشک شده است. ده ها سال است که آب از بالا به داخل چشمه علی می ریخته است و بعد وارد  حوضچه میانی و پایینی شده و سپس در نهر جاری می شد در حال حاضر آب حوضچه بالایی خشک شده است.

میزان آب چقدر است؟

شهرداری می گوید 20 لیتر بر ثانیه اما به نظر من این طور نیست. حتی بعضی روزها آب چشمه خشک می شود. آبی که قبلاً در چشمه جریان داشت این آب نیست. واقعا معلوم نیست مترو با چشمه علی چه کرد؟

 

مسئولان شهری می گویند با بارش های فصل مشکل چشمه علی برطرف می شود؟

معبرها را خراب کرده اند.وقتی بارش داشته باشیم آب باید به کجا برود؟ مترو اول باید خرابی ها را برطرف کند؛ البته این را هم بگویم بارندگی ها در چشمه علی تأثیری نداشته است و یا اگر بوده بسیار کم است. آب چشمه علی از سمت سرخه حصار و شکاربانی می آید. منطقه ای به نام خُجیر در شمال شرقی تهران وجود دارد و آب چشمه از آنجا  تأمین می شود و بعد به کوه های بی بی شهربانو آمده و ادامه دار می شود.

برخی کارشناسان معتقدند که کارخانه سیمان هم در خشک شدن چشمه علی تأثیر داشته است؟

شاید بی تأثیر هم نباشد. اما کارخانه سیمان که تازه ساخته نشده است، برای 70 سال پیش است. کارخانه سیمان حفاری می کند و اگر مشکلی باشد آب بیرون می زند، اما تا کنون گزارشی داده نشده است.

امکان رفع مشکل در چشمه علی وجود دارد؟

باید پیگیری کنیم. باید مطالبه باشد. واقعاً خشک شدن چشمه علی یک فاجعه میراثی است. چشمه علی جزء اولین نقاط تمدن جهان است و ری باستان از اینجا شکل گرفته است.

قبلا آب چشمه علی به  روستای علائین می رفت اما در حال حاضر کشاورزان معترض هستند آب به روستا نمی رسد؟

قبلاً فشار آب زیاد بود؛ اما الان کم شده است و آب نمی تواند مسیر را طی کند. مثل آدم جوان با پیر می ماند. این آب نمی تواند تا روستای علائین جریان داشته باشد و در وسط راه به زمین نفوذ می کند.

مسئولین شهری معتقدند زمین ها شنی است و باعث بروز مشکل شده است؟

زمین ها تازه شنی شده است؟ تغییر ماهیت که نداده اند؟ میزان آب کم است، حجم آب به اندازه ای نیست که به روستا برسد.

گفته می شود که شهرداری می خواهد تا روستا لوله گذاری انجام دهد ولی مردم مخالفند؟

نمی خواهد شهرداری لوله گذاری انجام دهد، این کار آب و فاضلاب است. شهرداری چشمه ای را که خراب کرده آباد کند.

 

مالکیت آب چشمه علی فقط برای روستای علائین است؟

از قدیم این طور بوده چون در این محل کشاورزی می شده و در سندشان آمده است. کشاورزی که بدون آب معنی ندارد، مثلاً من به شما می گویم تمام زمین های کویر لوت برای شما وقتی آب ندارد فایده ای ندارد.

در حال حاضر مردم روستای علائین ساعتی 35 هزار تومان آب خریداری می کنند؟

 درست است، آب های سطحی و آب فاضلاب است.

یعنی با آب فاضلاب محصولات خود را آبیاری می کنند؟

بله. در این روستا گندم و جو می کارند و آبیاری این محصولات با آب فاضلاب مشکلی ندارد. اگر سبزی کاری بود مانع می شدیم.

چرا تا کنون مترو این مشکل را برطرف نکرده؟

 دو الی سه بار در صحن شورا تذکر دادم، دوباره هم تذکر می دهم. از طریق رسانه هم این موضوع را پیگیری می کنم. باید مسئولان مترو احساس مسئولیت کنند، خودشان را به عنوان یک ایرانی در نظر بگیرند و مباحث میراثی را مدنظر قرار دهند.

با شهردار تهران در این باره صحبت کرده اید؟

بله. در جریان هستند.

کاری انجام ندادند؟

به مترو تذکر می دهند و پیگیری می کنند.

نتیجه ای هم داشته است؟

نتیجه اش این بوده که رسانه ها را ببرند، فیلم نشان دهند و بگویند ما این اقدامات را انجام داده ایم و فلانی بیخودی تذکر می دهد. مترو قبلاً اصلاً پاسخگو نبود. فشارها و پیگیری هایی که کردیم باعث شد همین پاسخ ها را هم بدهند.

در جریان بازدید خبرنگاران از چشمه علی از شما دعوت نشده بود؟

خیر. دعوت نبودم.

اگر دعوت بودید می آمدید؟

بله. اگر صحن علنی شورا نبود حتماً. چرا که من بارها در مورد این معضل اساسی تذکر دادم و می خواستم ببینم پاسخ های جدید آنها چه چیزی است.

حرف پایانی

از همه مسئولان و مقامات خواهش می کنم چشمه علی را رها نکنند چشمه علی نماد هویت و فرهنگ ماست، باور کنید به راحتی می توان چشمه را درست کرد فقط باید مسئولیت پذیر باشیم.

کلید واژه :

جاری شدن آب

،

چشمه علی

،

عایق بندی تونل

،

مترو

ثبت نظرات
captcha