کد خبر : ۳۴۴۲۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۱۰۰ طرح حوزه آب و انتقال آب دریای خزر در مرحله مطالعه

شاهرود - وزیر نیرو بابیان اینکه احداث ۱۰۰ طرح در حوزه آب رسانی کشور در دست اقدام است، گفت: امیدواریم این طرح ها که شامل سدها نیز می شوند با مشارکت بخش خصوصی به اتمام برسد.

۱۰۰ طرح حوزه آب و انتقال آب دریای خزر در مرحله مطالعه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا اردکانیان در گفتگو با خبرنگار ، ضمن بیان اینکه در زمستان گذشته دولت کارگروهی را متشکل از چهار وزارتخانه و دو معاونت ریاست جمهوری برای مقوله آب تأسیس کرده است، بیان کرد: در این کارگروه تصمیمات خوبی گرفته شد که ازجمله آن ها اجرای ۱۰۰ طرح شامل سدها، مخازن و ... توسط وزارت نیرو است.

وی ذر پاسخ به این سؤال که چه میزان اعتبار برای اجرای این طرح ها گذاشته شده است، افزود: این طرح ها به دلیل اینکه در مراحل نخست هستند اعتبارات قابل توجهی را ندارند اما امیدواریم با امکانی که در تبصره ۱۹ قانون بودجه توسط نمایندگان مجلس فراهم شده شاهد تسریع در سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی در تکمیل این طرح ها باشیم.

ضرورت مدیریت مصرف آب

وزیر نیرو درباره مدیریت منابع آب نیز، گفت: چگونگی مصرف در بخش شرب، بهداشت، صنعت و کشاورزی برای وزارتخانه دارای اهمیت است و سعی می شود تا با همکاری نزدیک با وزارتخانه های تابعه اقدامات خوبی را در دست اجرا داشته باشیم.

اردکانیان خواستار توجه بیشتر دستگاه های مسئول به مقوله مصرف آب شد و گفت: طرح های بزرگ مانند شیرین کردن آب دریاها و یا انتقال بین حوزه ای اگر همراه با اصلاح شیوه های مصرف نباشد، جواب نخواهد داد.

سد مجن رفع کننده نیاز کشاورزی

وی درباره سد مجن نیز، توضیح داد: این طرح، پروژه مؤثری است هرچند حجم آب تنظیمی سد پنج میلیون مترمکعب بیشتر نیست اما با توجه به ظرفیت منطقه می تواند تأثیر چشم گیری در کشاورزی منطقه داشته باشد و امیدواریم نظایر این پروژه ها ایجاد شود.

اردکانیان گفت: برای سد مجن شاهرود ۳۰ میلیارد تومان برای این طرح اعتبار هزینه شده که عمدتاً از منابع استانی استفاده شده است اما نکته قابل توجه این است که تشکل خوبی برای کشاورزان خزر وجود دارد که نقش مؤثری در استفاده از منابع آبی دارد.

وی درباره پروژه آب خزر نیز، گفت: مطالعات این طرح در دست اجرا است و امیدواریم زودتر این مطالعات به اتمام برسد تا اطلاعات آن به مردم ارائه شود.

کلید واژه :

آب دریای خزر

،

خشکسالی

،

حوزه آب

،

انتقال آب

،

دریای خزر

ثبت نظرات
captcha