کد خبر : ۳۴۴۲۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تکذیب وجود انگل شیشتوزومیازیس سرطان مثانه در آبهای کارون

سخنگوی وزارت بهداشت اخباری مبنی بر وجود انگل سرطان مثانه در آب کارون را رد کرد و گفت: ۱۶ سال است که در خوزستان بیماری شیشتوزومیازیس نداریم.

تکذیب وجود انگل شیشتوزومیازیس سرطان مثانه در آبهای کارون

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر ایرج حریرچی در واکنش به اخباری مبنی بر وجود انگل سرطان مثانه در آب های کارون در خوزستان گفت: ابتدا از اساتیدی  که در موضوعات سلامت صحبت می کنند، می خواهم که مطالب را منطبق با منابع و مراجع علمی بیان کنند و به شرایط فعلی بهداشت و درمان کشور و تغییرات مثبت چند دهه اخیر توجه داشته باشند. همچنین رسانه ها هنگام انتقال مطالب، نسبت به صحت آنها دقت کافی را داشته باشند.


وی افزود: در مورد وجود انگل سرطان مثانه در آبهای کارون نیز باید بگویم که به دنبال اقدامات انجام شده، ۱۶ سال است که بیماری شیشتوزومیازیس در خوزستان نداریم. از طرفی هم این انگل در گذشته مربوط به آب های شیرین شمال خوزستان بوده است که با اقدامات وزارت بهداشت طی ۲_۳ دهه گذشته، چندین سال است که موردی از این بیماری مشاهده نشده است.

حریرچی ادامه داد: از طرفی هم هر فرد مبتلا به ادرار خونی در مناطق آلوده، فورا آزمایش و بررسی می شود و قطعا اقدامات درمانی مناسب برای وی صورت می گیرد. ضمن اینکه مجددا تاکید می کنم ۱۶ سال است که این بیماری را نداریم. این بیماری نیز بیشتر به کشاورزانی که پایشان زخمی می شد مربوط بود و انتقال این بیماری از این طریق است.

معاون کل وزارت بهداشت درباره آمار شیوع سرطان مثانه در کشور گفت: سالانه در هر ۱۰۰ هزار نفر ۸.۵ مورد جدید این بیماری را در کشور شاهدیم که این آمار در خوزستان ۷.۹۳ است که از متوسط کشوری نیز پایین تر است. در مجموع سرطان مثانه جزء بیماری های شایع کشور نیست.

کلید واژه :

انگل شیشتوزومیازیس

،

سرطان مثانه

ثبت نظرات
captcha