کد خبر : ۳۴۴۲۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مایه کوبی 7500 راس دام علیه تب برفکی در بیجار آغاز شد

سنندج - - رئیس شبکه دامپزشکی بیجار از آغاز دومین مرحله مایه کوبی دام های سبک و سنگین علیه بیماری های تب برفکی و تب مالت خبر داد و گفت: هفت هزار و 500 راس دام سبک و سنگین در این طرح مایه کوبی می شوند.

مایه کوبی 7500 راس دام علیه تب برفکی در بیجار آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هادی اسکندری اظهار داشت: در این طرح چهار هزار و 500 راس انواع دام سبک و سه هزار راس دام سنگین علیه این بیماری ها واکسینه می شوند.
وی افزود: طرح مایه کوبی دام ها علیه بیماری های تب برفکی (فاز دوم) و بروسلوز (تب مالت) در جمعیت دام های سنگین شهرستان از 31 شهریور آغاز و تا سوم آبان به مدت 30 روز کاری ادامه دارد.
اسکندری تاکید کرد: به منظور تداوم و اتخاذ تدابیر کنترلی و پیشگیرانه فاز دوم واکسیناسیون دام ها علیه بیماری تب برفکی و بروسلوز در جمعیت دام سنگین شهرستان با اولویت در مناطق پر خطر، دامداری های صنعتی و نیمه صنعتی اجرا خواهد شد.
وی یادآور شد: به منظور اجرای کامل این مرحله از طرح، شبکه دامپزشکی با بسیج امکانات و نیروهای خود اقدام به ساماندهی اکیپ های عملیاتی کرده و پیش بینی می گردد چهار هزار و 500 راس دام سبک علیه بیماری تب برفکی و سه هزار راس دام سنگین علیه بیماری بروسلوز واکسینه شوند.
اسکندری اضافه کرد: اگر چه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری ها دارد ولی باید توجه داشت رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه و کنترل تردد دام توسط دامداران در کنار مایه کوبی در جلوگیری از شیوع بیماری بسیار موثر است.
رئیس شبکه دامپزشکی بیجار گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون و در راستای مهار بیماری تب برفکی در شهرستان بیش از 240 هزار نوبت راس دام سبک، پنج هزار نوبت راس دام سنگین علیه بیماری تب برفکی و 65 هزار راس دام سبک (بره و بزغاله ماده) علیه بیماری بروسلوز واکسیناسیون شده اند.
وی یادآور شد: با پوشش مناسب واکسیناسیون جمعیت دامی شهرستان و مراقبت و پایش فعال طی سال گذشته و امسال هیچ موردی از بیماری گروه 1 از جمله تب برفکی، آبله، شاربن، طاعون نشخوار کنندگان کوچک در سطح شهرستان مشاهده و گزارش نشده است.
استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپروری در کشور محسوب می شود که سالانه نزدیک به 22 هزار تن گوشت قرمز و 181 هزار تن شیر در این استان تولید و روانه بازار مصرف می شود.
جمعیت دامی استان کردستان حدود 2 میلیون راس دام سبک (گوسفند و بز) و 200 هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.

کلید واژه :

تب برفکی

،

بیجار

ثبت نظرات
captcha