کد خبر : ۳۴۴۲۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شنا در فاضلابی بزرگ به نام دریای خزر

همه مسافران دوست دارند با رفتن به شمال، تنی هم به آب بزنند، ولی وضعیت آلودگی دریای خزر اخیرا بدتر شده و کارشناسان معتقدند رفع آلودگی آن تا مدت ها زمان می برد.

شنا در فاضلابی بزرگ به نام دریای خزر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یک سو دریاست با جمعیتی که می خواهند از واپسین روزهای تابستان بهره ببرند و سوی دیگر شهر. فریدونکنار در بعدازظهر تابستانی رو به پاییز حضور آخرین مسافران تابستانی را نظاره می کند. شهری با مشخصه دیگر شهرهای مازندران؛ همان کمربندی و ترافیک میدانگاهی اش و همان قیل و قال بازار محلی با بوی ماهی و سبزی تازه و سیر و ترشی. چادرهای مسافری در فاصله هایی نزدیک به ساحل دیده می شوند. و اوایل آبان هم البته همچنان بساط سفر به مازندران گسترده است. پشت تمام این تصاویر اما آن روی دیگر شمال است که ما هیچ وقت نمی بینیم.

باید از ازدحام مسافران و صدای امواج فاصله گرفت تا صداهای دیگری را هم شنید. آن سوی ساحل شهر توریستی مازندران، درست جایی که از زیرگذر عبور می کنم، سیمای شهر در کنار کانال قطور پیدا می شود؛ منظره آب راکد و قایق هایی که گوشه و کنار پارک شده اند و خبری از کسی نیست. دیواره کانال مجراهای کوچک و بزرگی دیده می شود که آب از آنها توی کانال می ریزد و کانال هم خودش به دریا. سطح آب، جابه جا با زباله پوشیده شده. این آب از کجا به کانال می ریزد؟

یکی از اهالی محل این طور جواب می دهد: «آبی است که از کوچه ها جمع می شود، آب های سطحی است.» و بعد به کوچه های شیبدار عمود به کانال اشاره می کند. می پرسم یعنی فاضلاب خانه هاست؟ جواب می دهد: «خانه ها برای خودشان فاضلاب دارند. گمان نمی کنم مال خانه ها باشد اما آب های سطحی از خیابان جمع می شود و به رودخانه می ریزد. من تازه آمده ام این شهر. می خواهید از کس دیگری بپرسید.»

خیابان تقریباً خلوت است. مردی پاچه های شلوار را تا زانو بالا زده و مشغول تمیز کردن قایقی است که به نظر می آید مدت ها از آن استفاده نشده. علی ماهیگیر است. البته که حالا فصل ماهی نیست و اگر باشد هم آن طور که می گوید ماهی آنقدر کم شده که ارزش تور انداختن ندارد: «تو را به خدا توی این آب نروید، همه اش فاضلاب است. آدم دلش برای این مسافرها می سوزد که دل شان خوش است آمده اند دریا. ما که بچه شمالیم دیگر توی آب نمی رویم. تمام فاضلاب می رود توی دریا.»

این تنها نمونه ای است از واقعیتی که در شمال کشور وجود دارد. بارها و بارها نسبت به ورود پساب صنعتی و فاضلاب های خانگی به دریای خزر هشدار داده شده و این درحالی است که مسافران سواحل شمالی معمولاً بدون آنکه تصوری از آلودگی آب داشته باشند، به رسم همیشه تنی به آب می زنند و از آب تنی در خزر لذت می برند در حالی که آب آلوده براحتی می تواند میکروارگانیسم های بیماری زا را به انسان انتقال دهد. آلودگی ناشی از نشت نفت، آلودگی فاضلاب ها و باکتری های آبزی همچنین این قابلیت را دارد که از یک فرد به فردی دیگر منتقل شود. بر اساس اعلام دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، زباله به طور غیراصولی در شهرهای شمالی کشور دفن می شود و ورود فاضلاب ها، شیرابه پسماندها و بخشی از سموم کشاورزی باعث آلودگی دریای خزر شده است.

زن دست بچه اش را گرفته و با خودش توی آب می برد. بچه حدوداً دو ساله است. می گویم آب آلوده است. بچه مریض نشود! زن با تعجب نگاه می کند و دوباره با بچه اش مشغول آب بازی می شود. بقیه هم هستند، در تمام سواحل شمال وضع همین است. اصلاً مگر می شود شمال رفت و تنی به آب نزد؟! واقعیت این است که هیچ کدام از مسافران تصوری ندارند از اینکه آب ممکن است باعث بیماری خود و فرزندان شان شود.

مسعود مولانا، عضو شورای هماهنگی شبکه تشکل های منابع طبیعی و محیط زیست کشور دراین باره می گوید: «وضعیت آلودگی خزر هشدار دهنده است تا جایی که ساکنان شمال کشور از ماهی های کفزی مثل کفال به هیچ عنوان استفاده نمی کنند. برای شنا کردن هم باید بگویم ما که خودمان بچه شمالیم در آب خزر شنا نمی کنیم. من خودم ساکن بابل هستم و الان ۸ سال است تن به آب نزده ام. بقیه هم همین جور هستند. چون آلودگی خصوصاً در ۵۰، ۶۰ متر اول که وحشتناک است و ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر هم آلودگی زیاد است و باعث بروز بیماری های پوستی می شود. شمالی ها اگر به شنا وارد باشند و بخواهند از دریا استفاده کنند قایق می گیرند و می روند در فاصله دورتر شنا می کنند چون خودشان می دانند چه خبر است.»

این فعال محیط زیستی ادامه می دهد: «در بحث آلودگی، فاضلاب های صنعتی و خانگی را داریم و ویلاهایی هم که لب ساحل ساخته می شوند، فاضلاب شان وارد دریا می شود. الان واحدهای پرورش ماهی هم آلودگی بالایی دارند و تعدادشان هم خیلی زیاد است. از آب رودخانه استفاده می کنند و سموم را وارد آن می کنند و رودخانه هم مستقیم به دریا می ریزد. سموم کشاورزی هم هست که آن هم آلودگی اش زیاد است. تمام رودخانه های استان آلوده می شوند و آلودگی را منتقل می کنند مثل هراز در آمل و بابلرود در بابل که خود بابلرود وحشتناک آلوده است. آلودگی هم از بالادست منتقل می شود و هم از پایین دست.»

آلودگی از سمت کشور آذربایجان هم هست چون شیب دریا به سمت ماست و آلودگی نفتی از سمت آذربایجان هم به سمت ما سرازیر می شود. متأسفانه به مسافران هم هشداری داده نمی شود. آلودگی را خیلی جاها به چشم نمی توان دید اما بعضی جاها هم مشخص است، مثل بابلسر که لوله های فاضلاب را می شود به چشم دید که مستقیم فاضلاب را وارد دریا می کند و در همان حال مردم وارد دریا می شوند. مسأله این است که خیلی ها هم به چشم می بینند و باز داخل آب می شوند. ما سایت های زباله را در شهرهای شمالی داریم؛ در شهرهایی مثل فریدونکنار، محمود آباد و آمل. منطقه عمارت در ۲۵ کیلومتری آمل سال های سال است که سایت زباله شده و به کوهی از زباله تبدیل شده و شیرابه آن خودش رودخانه ای شده که وارد هراز می شود و از آنجا هم به دریا می ریزد. تازه می خواهند آنجا سد هم بزنند. شیرابه تا پشت سد هم آمده و الان گفته اند که تا زباله ها را جابه جا نکنند، نمی توانند از سد استفاده  کنند.»

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به تازگی استاندارد کیفیت آب های دریای خزر را در بخشنامه ای به تمامی دستگاه های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، نهادها و دستگاه های نظامی، انتظامی، امنیتی، اشخاص حقیقی و حقوقی ابلاغ کرده است. به استناد تبصره ۳ ماده ۵ قانون حفاظت از دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی به مواد نفتی، استاندارد کیفیت آب های محیطی دریای خزر اجرایی است و رعایت استانداردهای ابلاغی، برای بهره برداران تمام نفتکش ها، کشتی ها و شناورهای مشمول قانون فوق الزامی است. بر این اساس همه نهادها و دستگاه های مخاطب، حسب مورد و وظیفه قانونی مکلف به اعمال مقررات بوده و در صورت تخلف به مقامات ذیصلاح قضایی معرفی می شوند. با این حال کارشناسان محیط زیست معتقدند رفع آلودگی خزر تا سال ها زمان می برد و این در صورتی است که اقدام فوری صورت بگیرد.

تصویری که از شمال داریم، تصویری است با بوی دریا و حس شرجی و هیاهوی بازارهای محلی که بوی ماهی و سیر می دهند. همین که نسیم دریا به صورت مان می خورد، حال و هوایمان عوض می شود. وسوسه ای است در درآوردن کفش ها و لمس شن ها با انگشتان. آن سوی دیگر همان تصویری است که دل مان نمی خواهد ببینیم؛ فاضلابی بزرگ به نام خزر.

کلید واژه :

دریای خزر

،

شنا

،

فاضلاب

،

دریای خزر

ثبت نظرات
captcha