کد خبر : ۳۴۴۲۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نظارت بهداشت محیط بر وضعیت آب و مواد غذایی و سنجش تاثیر آلودگی هوا بر تهرانیان

رییس گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه معاونت بهداشت دانشگاه، دبیری برنامه "ایمنی آب استان تهران" و همچمین نمایندگی وزارت بهداشت در کمیته شرایط اضطرار هوای تهران را بر عهده دارد، توضیحاتی درباره طرح "ایمنی آب استان تهران"، جزییات نظارت و آنالیز آلاینده های هوا و اقدامات لازم در شرایط اضطرار آلودگی هوا را توضیح داد.

نظارت بهداشت محیط بر وضعیت آب و مواد غذایی و سنجش تاثیر آلودگی هوا بر تهرانیان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهندس مجید تاجیک همزمان با روز جهانی سلامت محیط عنوان کرد: بهداشت محیط به طور کلی کنترل عواملی از محیط زندگی است که به نحوی در رفاه و سلامت بدنی، روانی و اجتماعی افراد تاثیر داشته و یا خواهد داشت که در این رابطه معاونت بهداشت دانشگاه اقداماتی با جنبه پیشگیری اجرا و اعمال می کند. بر اساس طرح تحول سلامت سه فعالیت اصلی برای سلامت محیط تعریف شده که عبارتند از کنترل بهداشت مواد غذایی، آب و هوا.

صرف ۷۰ درصد فعالیت کارشناسان سلامت محیط در کنترل مواد غذایی

تاجیک با بیان اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد فعالیت کارشناسان سلامت محیط به کنترل مواد غذایی بخصوص در سطح عرضه تخصیص یافته است، عنوان کرد: البته معاونت بهداشت با همکاری معاونت غذا و دارو، در سطح تولید کارخانه ها و کارگاه های تولیدی نیز نظارت خاص دارد.

مجهزترین ابزار نظارتی سلامت محیط در علوم پزشکی شهید بهشتی

وی با اشاره به تقویت و تجهیز ابزار کنترلی و نظارتی معاونت بهداشتی طی دو سال اخیر، تصریح کرد: در این راستا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان یکی از دانشگاه های پیش قدم، تجهیزات پیشرفته ای همچون ترمومتر،  PH متر، IPM و سایر تجهیزات کنترلی مورد نیاز را تهیه و در بازرسی ها استفاده می کند.

انجام ۱۹۰ هزار بازرسی در سال ۹۶

وی با اشاره به برخی از آمار سلامت محیط دانشگاه در سال ۹۶، تصریح کرد: دانشگاه در سال ۹۶ حدود ۱۹۰ هزار بازرسی داشته و تمامی این بازدیدها از مناطق تحت پوشش دانشگاه در مناطق شمال و شرق تهران و شهرستان های شمیرانات، ورامین، پردیس، پاکدشت، قرچک، پیشوا، دماوند و فیروزکوه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ۲۰۰ کارشناس در این واحد فعالیت می کنند، تصریح کرد: به طور میانگین طی سال گذشته هر یک از بازرسان ما حدود یک هزار بازدید از مراکز مختلف عرضه و تولید مواد غذایی داشته است. براساس شرح وظایف تعیین شده از طرف وزارت بهداشت و آیین نامه ماده ۱۳، به طور کلی مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی مانند آرایشگاه ها، مدارس، بیمارستان ها، مراکز پزشکی، بهداشتی و درمانی جزو مراکز تحت نظارت کارشناسان و بازرسان معاونت قرار دارند.

تاجیک ضمن تقدیر از زحمات کارشناسان و بازرسان واحد طی سال های گذشته، عنوان کرد: نکته و مساله مهم و قابل توجه، ساعت کاری همکاران سلامت محیط است؛  چراکه وزارت  بهداشت چند سالی است که طرح نظارت های بهداشتی را علاوه بر روزها و ساعات عادی، در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل نیز پیش بینی کرده؛ به گونه ای که همکاران ما در روزهای عادی و تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب و بنا به ضرورت تا ساعت ۱۲ شب و حتی در تمامی ساعات شبانه روز مشغول بازرسی و نظارت بر اماکن و مراکز تحت پوشش هستند.

پلمب ۱۰۷۸ مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی در سال ۹۶

وی با اشاره به انجام بیش از ۱۶۱ هزار بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در سال گذشته، عنوان کرد: در این راستا حدود یک هزار و ۷۸ مورد از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی پلمب و پرونده آنها جهت بررسی بیشتر به مراجع قضایی ارجاع شده است.

صدور ۱۲۲هزار کارت بهداشت و ۱۹ هزار گواهینامه بهداشت عمومی

تاجیک با بیان اینکه طی سال گذشته همچنین چیزی  حدود ۱۲۲ هزار کارت بهداشت صادر کردیم، گفت: در این راستا حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ گواهینامه بهداشت عمومی نیز صادر شده و تمامی فعالان در صنوف مختلف تهیه و توزیع مواد غذایی باید حتما دوره های مربوطه را برای کسب گواهینامه  بگذرانند.

۳۴۰۰ نمونه برداری از موادغذایی مشکوک

وی با اشاره به نمونه برداری از مواد غذایی مشکوک در حین بازرسی ها، تصریح کرد: سال گذشته حدود ۳هزار و ۴۰۰ نمونه برداری از مواد غذایی مشکوک داشتیم که بر اساس آن نمونه برداری های مشکوک برای برخورد قضایی به دادسرا ارجاع شده است.

نحوه برخورد با عرضه کنندگان متخلف

وی با بیان اینکه پلمب اماکن تهیه و عرضه مواد غذایی بر اساس قانون اصلاح ماده ۱۳ قانون مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و مصوبه مجلس انجام می شود، تصریح کرد: ماده ۱۳ دارای ۴ آیتم شرایط ساختمانی، تجهیزات و ابزار، بهداشت فردی و  بهداشت مواد غذایی است که همگی در بازرسی ها نظارت و بررسی می شوند. در این راستا برخی نقص ها بحرانی است که طی آن به تولید یا عرضه کننده اخطار ۴۸ ساعته داده می شود. درباره نقص های غیربحرانی برای رفع نقص مهلت داده می شود که در صورت رفع نقص، پرونده بهداشتی شده و در غیراینصورت، پرونده به حالت نقص بحرانی و دریافت اخطار ۴۸ ساعته درمی آید. در صورت پلمب نیز جزای نقدی و احضار به تعزیرات یا دادسرا مطرح می شود.

نظارت بهداشتی بر مدارس دولتی و غیردولتی

وی با اشاره به شرایط پلمب برخی اماکن، عنوان کرد: در مورد وجود نقایص در اماکنی مانند مدارس و ادارات، از ابتدا بحث پلمب مطرح نمی شود، بلکه ابتدا با آموزش و پرورش مکاتبه شده و اخطارهای لازم به مدیریت مدرسه و آموزش و پرورش منطقه داده می شود که اکثرا با همین مکاتبات مساله برطرف می شود، ولی در غیر اینصورت برخوردهای جدی تری صورت می گیرد.

تدوین برنامه "ایمنی آب استان تهران" در دانشگاه

وی با اشاره به کنترل بهداشت آب به عنوان مسئولیت دیگر این واحد، تصریح کرد: در این رابطه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برنامه "ایمنی آب" را تهیه و تدوین کرده که در کل استان درحال اجراست. این  مسئولیت از طرف وزارت بهداشت بر عهده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار گرفته است.

کنترل ایمنی آب شرب تهران از منبع تا نقطه مصرف

وی با بیان اینکه نظارت بر بهداشت و ایمنی آب از همان ابتدا یعنی بهداشت منابع زیرزمینی آغاز می شود، گفت: در این راستا نظارت و بازرسی، تمامی ارگان ها و سازمان های دخیل در تامین آب بهداشتی از منابع زیرزمینی تا تصفیه خانه و خطوط انتقال آب تا نقطه مصرف را شامل می شود. حوزه بهداشت محیط به عنوان ناظر بهداشتی و با آزمون های باکتریولوژیک و آنالیزهای شیمیایی، بهداشت و سلامت آب را کنترل می کند.

وی ادامه داد: در برنامه "ایمنی آب" دانشگاه که بر اساس برنامه WHO تنظیم شده، تمامی سازمان ها و ارگان های دخیل با برگزاری جلسات مدون، کلیه عوامل و فاکتورهای موثر بر سلامت یا آلودگی آب را بررسی کرده و با پیش بینی منبع آلودگی به عنوان نمونه کشاورزی یا صنعت، راهکارهایی برای جلوگیری از ادامه روند آلودگی و رفع آن ارایه می کنند.

وی با بیان اینکه دبیرخانه برنامه ایمنی آب استان تهران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، عنوان کرد:  بحث ایمنی فاضلاب استان تهران نیز به دبیری دانشگاه علوم پزشکی تهران دنبال می شود.

جزییات طرح "ایمنی آب استان تهران"

وی با اشاره به گستردگی بحث "ایمنی آب" عنوان کرد: برای اجرای این برنامه بررسی های میدانی و کارشناسی های مختلفی انجام شده و طی آن یک شهر که دارای شرایط بحرانی تری است به عنوان پایلوت شده و روی آن کار می شود. یکی از مزایای این طرح عضویت استانداری در کمیته ایمنی آب است، این امر هماهنگی های بین بخشی برای حل و رفع مسایل را تسهیل کرده است.

تجهیز آزمایشگاهی جامع برای آنالیز آب تهران

تاجیک ادامه داد: در راستای اجرای این برنامه آزمایشگاه مجهزی در مرکز خدمات جامع سلامت مبارکی راه اندازی شده و آنالیزهای مختلف آب و فاضلاب در این آزمایشگاه انجام می شود. آنالیزهای شیمیایی از قبیل تعیین ph، قابلیت هدایت الکتریکی، کدورت، کل ذرات جامد محلول، سختی و سایر آنالیزها و کنترل های میکروبی و تخصصی برخی از مواردی است که در این آزمایشگاه انجام می شود.

پاسخ به ابهامات درباره سلامت آب تهران

آب شرب شهر تهران مشکلی ندارد

وی با اشاره به برخی مسایل مطرح شده در رابطه با صحت و سلامت آب تهران و همچنین ضرورت استفاده از دستگاه های تصفیه آب در منازل، گفت: در برنامه "ایمنی آب" تمامی کنترل های شیمیایی و میکروبی لازم بروی آب انجام می شود، بنابراین به طور قطع و یقین می توانیم بگوییم که آب شرب شهر تهران هیچ مشکلی ندارد نه مشکل شیمیایی و نه مشکل میکروبی؛  چراکه تمامی آب هایی که در تهران مصرف می شود، تصفیه شده و آبی سالم و بهداشتی است.

نیترات آب شرب شهر تهران مطابق استاندارد است

 وی با اشاره به برخی تبلیغات منفی مبنی بر وجود نیترات در آب شرب تهران، گفت: هیچ آلاینده ای در هیچ جای دنیا صفر نیست و تنها اگر میزان و درصد آن از حد استاندارد بالاتر باشد، برای سلامت افراد مضر است. با این توضیح با اطمینان می توانم بگویم که در حال حاضر نیترات آب شرب شهر تهران مطابق استاندارد بوده و بر اساس برنامه ایمنی آب، تمامی جزئیات مرتبط با بهداشت آب رعایت می شود.

وی با اشاره به کنترل آب و فاضلاب روستاهای تحت پوشش دانشگاه، عنوان کرد: در برخی مناطق ممکن است مشکلی وجود داشته باشد ولی آنچنان جدی نیست؛  یعنی به عنوان نمونه برخی فاکتورها از استاندارد تعریف شده یک مقدار بالاتر است که در این موارد مکاتبات و اقدامات لازم برای رفع مشکل انجام می شود. در مواردی حتی متخلفان و در یکی دو مورد هم آب و فاضلاب آن منطقه به مراجع قضایی معرفی شده اند. البته ما با ادارات و سازمان ها همکاری کرده و موارد و نقص های موجود را گوشزد می کنیم ولی در نهایت اگر نتیجه لازم حاصل نشود، به دادگاه معرفی می شوند.

آیا در منازل از دستگاه تصفیه آب استفاده کنیم؟

رییس گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با اشاره به مسایل مطرح شده در خصوص ضرورت استفاده از دستگاه های تصفیه آب در منازل، عنوان کرد: گاهی اوقات در این رابطه مباحث تجاری مطرح شده و شرکت های وارد کننده دستگاه های تصفیه گاها تبلیغات سوئی درباره بهداشت و سلامت آب شرب تهران منتشر می کنند. این درحالیست که خود این دستگاه ها باید فاکتورها و استانداردهای مشخصی داشته و فیلترهای آن نیز مرتبا تعویض شود. اگر این دستگاه ها به موقع سرویس نشوند، خود عاملی برای آلودگی آب محسوب می شوند؛  به گونه ای که گاها با آزمایشات صورت گرفته خروجی دستگاه های تصفیه خیلی آلوده تر از ورودی آن دستگاه بوده است. این درحالیست که آب شرب تهران از نظر شیمیایی و میکروبی کاملا تحت نظارت و کنترل بوده و در حال حاضر نگرانی از مصرف آب شهر تهران به هیچ عنوان وجود ندارد، ولی درصورت استفاده از دستگاه تصفیه باید حتما اصول استفاده از آن نیز رعایت شود.

ارتباط خشکسالی با آلودگی آب شهرها

تاجیک همچنین در رابطه با ارتباط خشکسالی با آلودگی آب شهرها، عنوان کرد: با کاهش میزان بارندگی و ایجاد خشکسالی به دنبال مصرف آب از چاه های غیرمجاز، سطح آب های زیرزمینی کاهش یافته و در نتیجه حجم آب کمتر می شود. از آنجاکه در لایه های زیرین خاک، املاح و یکسری ناخالصی ها بیشتر است، با کاهش حجم آب این ناخالصی ها بیشتر شده و منجر به آلودگی بیشتر آب می شود. از سوی دیگر هرچه میزان بارندگی بیشتر شود، این سفره گسترده تر شده و با افزایش حجم آب، املاح و ناخالصی ها کمتر می شود.

نمونه برداری از آب استخرهای تهران

این مسئول معاونت بهداشت دانشگاه در ادامه با اشاره به برخی دیگر از اقدامات معاونت در راستای ارتقای ایمنی و بهداشت آب، تصریح کرد: در سال۹۶ حدود ۱۲۷ هزار مورد کلرسنجی از آب آشامیدنی مناطق تحت پوشش در مناطق شهری و روستایی داشتیم. همچنین ۶هزار و ۶۰۰ مورد نمونه برداری آب از شبکه های آبرسانی، منابع تامین آب و تاسیسات آبرسانی در سطح شهرها و روستاها داشتیم. در این راستا همچنین حدود یک هزار و ۷۱۸ مورد بازرسی از ۱۹۷ استخر تحت پوشش دانشگاه، ۳ هزار و ۵۴۸ مرتبه کلرسنجی و ۱۴۴۷ مورد نمونه برداری از آب استخرها صورت گرفته که این مساله نشان دهنده کنترل بسیار سخت معاونت بوده است. در همین رابطه چندین استخر برای چندین بار پلمب شدند.

شماره ۱۹۰، پاسخگوی ۲۴ ساعته شکایات مردمی

تاجیک فعالیت سامانه تلفنی دریافت شکایات وزارت بهداشت در حوزه مربوط به بهداشت محیط را از فعالیت های دیگر این حوزه عنوان کرد و گفت: تلفن گویای ۱۹۰ این حوزه ۲۴ ساعته فعال و پاسخگوی شکایات مردم است. در این رابطه یکی از دانشگاه ها دارای بیشترین شکایات ارجاعی دانشگاه شهید بهشتی است، البته دلیل این تعدد شکایات کم کاری و عدم کیفیت فعالیت همکاران ما نیست، بلکه دلیل آن حساسیت بالای ساکنان مناطق تحت پوشش دانشگاه نسبت به مسائل بهداشتی است. در همین رابطه سال گذشته چیزی حدود ۱۰ هزار و ۹۵۰ مورد شکایت رسیدگی شد که با توجه به این حجم زیاد، ۹۳ درصد رضایت مردم را در پی داشت و در این زمینه بهترین دانشگاه کشور شناخته شدیم.

اقدامات و مسئولیت دانشگاه در حوزه بهداشت هوا

رییس گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه با تشریح فعالیت های این معاونت در حوزه بهداشت هوا، عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نماینده وزارت بهداشت در کمیته استانی شرایط اضطرار آلودگی هواست. در این رابطه وضعیت شهرهای تهران، پاکدشت و ورامین در حال کنترل است که اخیرا ۲ شهر دیگر هم به این لیست اضافه شده است.

جزییات نظارت و آنالیز آلاینده های هوا

وی با بیان اینکه در شهر تهران چیزی حدود ۳۶ ایستگاه سنجش آلودگی هوا وجود دارد که بعضی تحت نظارت محیط زیست و تعدادی دیگر تحت نظارت شهرداری است، گفت: تمام آنالیزها توسط معاونت بهداشت دانشگاه کارشناسی و بررسی می شود؛  به گونه ای که چندین هزار داده توسط کارشناسان مرکز جمع آوری شده و توسط نرم افزار مورد تایید WHO بررسی و آنالیز می شود. براساس این نرم افزار تاثیرات آلودگی هوا بروی سلامت افراد سنجیده و در نهایت نتیجه آنالیزها و تاثیرات مختلف آن بروی سلامت به استانداری، وزارت بهداشت و سایر سازمان های مربوطه گزارش داداه می شود.

وی با اشاره به حساسیت این کار، اظهار کرد: تمامی داده ها با دقت و حساسیت بالا بررسی و آنالیز شده و اگر حتی یک آلاینده از استاندارد تعیین شده بالاتر باشد، طبق دستورالعمل مربوط به استانداری و محیط زیست اعلام و پس از تشکیل کمیته شرایط اضطرار، اقدامات لازم توسط ارگان های مسئول انجام می شود.

تاثیر مستقیم هواشناسی بر شرایط اضطرار آلودگی هوا

وی با اشاره به تاثیر مستقیم پیش بینی هوا بر اقدامات موثر بعد از شرایط اضطرار آلودگی هوا، تصریح کرد: بعد از اعلام بالا بودن آلاینده ها توسط معاونت بهداشت، هواشناسی نیز وضعیت هوا را اعلام می کند؛  چراکه شرایط سکون یا وزش باد در پایداری آلودگی هوا نقش مستقیم دارد. در این شرایط کمیته اضطرار در استانداری تشکیل شده و طبق دستورالعمل، وظایفی به ارگان های مختلف واگذار می شود.

وی با اشاره به جزییات این کار، عنوان کرد: عدد و رقم تمامی آلاینده های اعلام شده از ایستگاه های مختلف باید به واحد ملموس و استاندارد جهانی  AQI (شاخص آلودگی هوا) تبدیل شود که این کار توسط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام می شود.

اعلام استانداردهای اصلی شاخص آلودگی هوا

وی با اشاره به استاندارد اصلی شاخص آلودگی هوا تصریح کرد: AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ "هشدار"، از ۱۵۱ تا۲۰۰ "اضطرارسطح پایین"، ۲۰۱ تا ۳۰۰ "اضطرار سطح بالا" و بیش از ۳۰۰ "بحران" نامیده می شود. در هر یک  از این شرایط ادارات و ارگان های مختلف باید اقدامات خاصی انجام دهند. این اقدامات مصوبه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور است که از استانداردهای جهانی استخراج شده و در کشور ما نیز پیاده می شود.

وی با اشاره به جوسازی برخی رسانه های خارجی طی سال های گذشته مبنی بر شرایط بحرانی آلودگی هوا در تهران و برخی شهرهای دیگر و ضرورت تخلیه شهرها در این شرایط، عنوان کرد: AQI شهر تهران هیچ وقت بالای ۳۰۰ نرسیده و اگر هم می رسید، هیچ گاه دستور تخلیه شهر صادر نمی شد. در شرایط بحرانی بسته به شرایط، تنها دستوراتی مبنی بر تعطیلی ارگانها و سازمان های مختلف داده می شود. در سال های گذشته طی همان روزهایی که شبکه های خارجی اخباری مبنی بر ضرورت تخلیه شهرهای کشور را مطرح می کردند، شاخص آلودگی برخی از شهرها در کشورهای هند و چین از شاخص تهران بسیار بالاتر بود، ولی هیچگاه مساله ای مبنی بر تخلیه شهر مطرح نبود. اطلاعات نادرست شبکه های خارجی تنها با هدف تشویش اذهان عمومی مطرح می شود.

دستورالعمل استانداری در شرایط بحران و اضطرار

وی با اشاره به اقدامات تعیین شده در دستورالعمل برای شرایط اضطرار شامل زوج و فرد کردن تردد ماشین ها، عدم تردد در حوزه های تعیین شده و سایر موارد، اظهار کرد: در شاخص بالای ۳۰۱ یک سری کنترل ها مانند عدم تردد کلی اتومبیل های شخصی و حتی دولتی مگر با مجوز خاص مطرح می شود، بالای ۳۰۰ وارد بحران شده و کمیته بحران تشکیل و تصمیم های مربوطه اتخاذ می شود. تعطیلی واحدهای صنعتی، تولیدی و تجاری اثرگذار بر تشدید آلودگی هوا، تعطیلی اصناف، بنگاه های اقتصادی، شرکت ها و بخش های خصوصی برخی دیگر از اقدامات لازم در دوران بحران است که توسط مسئولین اعلام می شود.

تاجیک با بیان اینکه در شاخص بالای ۱۰۰ و در زمان هشدار، بهتر آن است که تمامی افراد بخصوص کودکان، سالمندان و بیماران در هوای آزاد قرار نگیرند، گفت: در همین شرایط نیز بارها توصیه شده که افراد در صورت امکان شهر مربوطه را ترک کرده و در آب و هوای سالم تری حضور یابند، ولی اینکه شاخص بالای ۲۵۰ وضعیت شیمیایی بوده و تخلیه شهرها ضروری است، هیچ گاه مطرح نیست.

منبع معتبر اعلام شرایط آلودگی هوا کجاست؟

وی با بیان اینکه تمام مسئولین و اعضای کمیته اضطرار نیز از خود همین مردم بوده و علاوه بر مردم برای فرزندان و خانواده های خود نیز نگران هستند، گفت: وضعیت آلودگی و آلاینده ها همیشه به صورت دقیق اعلام و اطلاع رسانی شده و مردم باید اطلاعات دقیق را از استانداری و مسئول اطلاع رسانی عموم مردم یعنی محیط زیست (سخنگوی کمیته شرایط اضطرار) دریافت کرده و به سایر حواشی در فضاهای مجازی و رسانه های خارجی توجه نکنند. حتی معاونت بهداشت، شهرداری و سایر ادارات نیز نباید اطلاع رسانی کنند، چراکه اطلاعات ضد و نقیض شده و باعث ناهماهنگی و نگرانی مردم می شود.

تاجیک در پایان عمده مشکلات آلودگی هوا در چند سال اخیر را ذرات معلق عنوان کرد و گفت: در زمستان به دلیل سردی و سنگینی هوا، ذرات معلق ناشی از خودروها، کارخانجات و کارگاه های صنعتی باعث آلودگی هوا شده و در تابستان گاهی اوقات طوفان هایی داشتیم که گاهی شاخص آلودگی هوا را به صورت لحظه ای به بالای ۳۰۰ رسانده،  ولی چون لحظه ای است و تداوم ندارد، با رعایت موارد بهداشتی می توان آن شرایط را نیز مدیریت کرد.

 

 

کلید واژه :

روز جهانی بهداشت محیط

،

بهداشت محیط

،

مهندسی بهداشت محیط

،

مخاطرات بهداشتی

،

بازرس بهداشت محیط

،

شعار پایداری و ایمنی جهانی غذا

،

مراسم روز جهانی بهداشت محیط

،

انجمن علمی بهداشت محیط ایران

،

نظارت بهداشت محیط

،

وضعیت آب

،

مواد غذایی

،

سنجش تاثیر آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha