کد خبر : ۳۴۴۲۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پیام دکتر مصداقی نیا به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت محیط

ضمن تبریک روز جهانی بهداشت محیط دکتر مصداقی نیا به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت محیط پیامی ارسال کرده که متن آن به شرح ذیل است

پیام دکتر مصداقی نیا به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت محیط

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران ، ضمن تبریک روز جهانی بهداشت محیط دکتر مصداقی نیا به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت محیط پیامی ارسال کرده که متن آن به شرح ذیل است:
غذایی که ما تولید و مصرف می کنیم اثرات مهمی بر روی محیط زیست می گذارد. انتشار گازهای گلخانه ای، استفاده از زمین و منابع آب، تاثیر محصولات شیمیایی مانند علف کش ها و حشره کش  از جمله این اثرات است. منظور از سیستم پایدار غذا ، استفاده از منابع، به میزانی است که از ظرفیت زمین تجاوز نکند. برای مواد غذایی یک سیستم پایدار شامل فاکتورهای زیادی مانند امنیت تامین ماده غذایی، ایمنی مصرف، مقرون به صرفه بودن، کیفیت بالا، صنعت غذایی قدرتمند و در عین حال حفظ و پایداری محیط زیست از لحاظ تغییرات آب و هوایی، تنوع زیستی و کیفیت آب و خاک می باشد.

  بررسي هاي علمي نشان مي دهد که در دهه هاي اخير با گسترش تکنولوژي و افزايش مصرف افزودني ها، آفت کشها، آنتي بيوتيکها و هورمونها در توليد مواد غذايي در کشورهاي در حال پيشرفت، اثرات سوء و انکارناپذيري بر سلامت انسان ها بوجود آمده است و  این از مسائل مهم ايمني مواد غذايي است که روز به روز بیشتر اهميت پیدا می کند و حصول اطمينان از ايمني مواد غذايي را بديهي مي سازد. اين آلودگي ها و بيماري ها می تواند عامل بروز انواع ناهنجاري هاي مادرزادي و سرطانها به ويژه در کودکان مي باشد. براساس آمار WHO در سال 2010، از هر 10 نفر در دنیا 1 نفر به بیماریهای مرتبط با مواد غذایی مبتلا می شود که 40 درصد انها را کودکان تشکیل می دهند. همچنین آلاینده های میکروبی و شیمیایی در غذا عامل بروز بيش از 200 نوع بيماري از اسهال گرفته تا انواع سرطان هاست و از سویی امروزه تهديدهايي از جمله تغيير در روند توليد غذا، پخش و مصرف، گسترش عوامل بيماري زا، مقاومت ضدميکروبي و غیره نیز در حال افزايش است.

آنچه مسلم است آن است که غذای سالم از محیطی سالم می تواند بدست آید و با توجه به گسترش شهرنشینی و صنعتی شدن روز بروز بر بار استفاده از مواد شیمیایی و ورود آنها به محیط زیست بیشتر دیده می شود. بگونه ایکه این آلاینده ها می توانند به محصولات کشاورزی و غذایی راه پیدا کنند و آنها را ناسالم نموده و با مصرف آنها سلامت انسان را به خطر بیاندازند. آلودگي مواد غذايي به فلزات سنگين بدلیل استفاده از کودهاي فسفاته و لجن هاي فاضلاب،  تغذيه با مواد غذايي آلوده به آفلاتوکسين مانند گندم و آرد، پسته، بادام زميني و شير، وجود بقاياي سموم آلي کلردار در برخی محصولات کشاورزی و نیز آلودگي  میکروبی و شیمیایی مواد غذایی در طول تولید ، فرآوری، آماده سازی،  بسته بندی و نگهداری، نقل و انتقال مواد غذایی در سال هاي اخير نگراني هايي را در سطح جهانی برای ایمنی غذا بوجود آورده است .

پایداری و ایمنی غذا مساله بسیار مهمی است و کوتاهی در انجام آن می تواند تاثیرات سوء بهداشتی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زیادی داشته باشد بگونه ای که برخورداری افراد جامعه از سبد غذایی ناسالم و غیر بهداشتی منجر به تبعات جبران ناپذیر می گردد.

 امروزه با توجه به افزايش جمعيت ، عدم نظارت کافی بر ايمني مواد غذايي، ارتقاء نيافتن سيستم هاي کنترل ، عدم دانش کاربردي و کافي در زمينه مواد غذايي، کاهش بازرسي ها و نيز گسترش انواع تقلب ها به مهم ترين دغدغه ها در حوزه ايمني مواد غذايي در جهان و به ويژه در کشورهاي در حال توسعه تبديل شده است .علاوه بر اين امروز با چالش هاي جديد بر خواسته از روند تجاري شدن غذا در سراسر جهان، تغيير در الگوي تغذيه اي، تغييرات آب و هوايي و استفاده از افزودني هاي غيرمجاز روبرو هستيم که شايد در برخي موارد کمتر مورد توجه قرار بگيرد. افزایش بار ناشي از بيماري هاي مشترک انسان و دام و بيماري هاي منتقله از غذا  و ایجاد مقاومت آنتي بيوتيکي نيز به يک تهديد براي سلامت عمومي تبديل شده است که بخشي از آن به استفاده از آنتي بيوتيک ها در غذاي دام و غذاي انسان ها و بخشي ديگر به استفاده نابجا از آنتي بيوتيک ها در امر درمان بازمي گردد.

بازرسی، نظارت و پایش مداوم مواد غذایی در سطح ملی و بین المللی بمنظور تضمين عرضه ايمن، سالم و پايدار غذا همراه با تقویت نمودن و انجام اقدامات يکپارچه يا منسجم مولفه های  ايمني غذا در بخش سلامت می تواند گامی موثر در بالا بردن سطح سلامت افراد جامعه باشد. در این راه نقش کارشناسان بهداشت محیط بسیار حائز اهمیت است، آنها که در خط مقدم عرصه سلامت مردم حضور دارند و علارغم همه کمبودها توانسته اند با حضور، بازرسی و پایش مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، ایمنی مواد غذایی که به دست مردم می رسد را تضمین نمایند.

انجمن علمی بهداشت محیط ایران فرا رسیدن 4 مهر، روز جهانی بهداشت محیط را به همه اعضای این خانواده بزرگ بالاخص اساتید، دانشجویان و کارشناسان بهداشت محیط شاغل در مرکز سلامت محیط کار، معاونتهای بهداشتی دانشگاهها و مراکز بهداشتی درمانی کل کشور تبریک عرض نموده، توفیق خدمت و موفقیت روز افزون این عزیزان را از خداوند بزرگ مسئلت می نماید.

دکتر علیرضا مصداقی نیا
رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران

کلید واژه :

روز جهانی بهداشت محیط

،

بهداشت محیط

،

مهندسی بهداشت محیط

،

مخاطرات بهداشتی

،

بازرس بهداشت محیط

،

شعار پایداری و ایمنی جهانی غذا

،

مراسم روز جهانی بهداشت محیط

،

انجمن علمی بهداشت محیط ایران

ثبت نظرات
captcha