کد خبر : ۳۴۴۲۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش سهم آبهای آزاد با توسعه صنایع دانش بنیان دریایی

تهران - -افزایش سهم اقتصادی، سیاسی، امنیتی و بهره برداری بهینه کشورمان از دریا و منابع نامحدود آن، در گرو توسعه فرهنگ، فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی است، قابلیتی که فقط با تسهیلگری در مسیر فعالیت فعالان و متخصصان در این حوزه محقق می شود.

افزایش سهم آبهای آزاد با توسعه صنایع دانش بنیان دریایی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دستیابی به فناوری روز و ابزار لازم برای بهره برداری بهینه از دریا و افزایش سهم اقتصادی و حتی سیاسی و امنیتی کشورها در دریاهای مشترک، از چالش های جدی عرصه های بین المللی به شمار می رود و بدون شک تحقق این امر خطیر برای کشورمان در گرو توسعه فرهنگ دریایی، فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی است که بخشی از تحقق این مهم بر عهده ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
از این رو و به بهانه برگزاری جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» که به همت ستاد دریایی معاونت علمی در آبان ماه سال جاری برگزار می شود، اهداف و ماموریت های تعریف شده در این جشنواره، اهمیت و جایگاه توسعه بر بستر دریا را در گفت وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد ارزیابی قرار دادیم که در ذیل می خوانید:

**لزوم تزریق علم و فناوری روز به حوزۀ دریا
عزت الله یوسفیان عضو کمیسیون تدوین آئین نامه های مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم نقش آفرینی در دریاهای مشترک و بهره برداری بیشتر از مزیت های متنوع دریاهای آزاد، اظهار داشت: کشورهایی که دریای مشترک دارند، برای سودآوری و بهره وری از دریا رقابت دارند و در این رقابت چه بسا آسیب های جدی به دریا وارد می کنند.
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم تزریق علم و فناوری روز به حوزۀ دریا، این مهم را رکن بهره وری بهینه از آبهای آزاد برشمرد و اظهار داشت: در چنین شرایطی عدم دستیابی به فناوری های مورد نیاز و عدم حضور فعال متخصصان و سرآمدان حوزه های مربوطه، ضربه جدی به همه ابعاد کشور خاصه بُعد اجتماعی خواهد زد.

**جذب ایده پردازان و سرمایه گذاران؛ راهی برای افزایش سهم کشور از آب های آزاد
محمدنعیم امینی فرد نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز پالایش قوانین را از اصول اولیه برای نقش آفرینی بیشتر کشور در دریاهای آزاد قلمداد کرد و بیان داشت: تعدد قوانین سبب به وجود آمدن قانون های مازاد شده است.
وی افزود: از سوی دیگر، عموماً فعالیت های به صورت جزیره ای و پراکنده است. بسیاری از آئین نامه های موجود باید تصحیح شوند تا بروکراسی اداری به کاهش و شفافیت قانون افزایش یابد. به گفته وی مادامی که این امور انجام نشوند، نمی توان انتظار داشت جوانان تحصیلکرده برای ایده پردازی به این سمت حرکت کنند و اگر این حرکت صورت نگیرد، قطعاً نمی توانیم سهم خود را از آبهای آزاد و دریاهای همجوار افزایش دهیم.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت ها و ویژگی های منحصربفرد مناطق آزاد، اعمال سیاست های تشویقی و جلوگیری از صدور مجوزهای فعالیت برای سودجویان را از اقدامات اساسی برای فعالیت در دریاهای شمال و جنوب و رونق صنعت دریایی کشور عنوان کرد.
وی افزود: مجوز فعالیت در مناطق دریایی و آزاد نباید به عنوان یک ابزار نفوذ در اختیار عده ای معدود قرار بگیرد بلکه باید در قالب یک اهرم تشویق کننده برای جذب ایده پردازان و سرمایه گذاران بکار رود.
به گفته امینی فر، مدل توسعه و پیشرفت کاملاً مشخص است و تجربه های جهانی نیز به خوبی مؤید این موضوع است، همچنین ایجاد محفلی برای گردهم آیی فعالان این حوزه همچون جشنواره های دریای فرصت مناسبی برای تجمیع افکار متولیان و متخصصان دریایی است.

**مناطق آزاد و بنادر کوچک؛ محلی برای توسعۀ پایدار اقتصادی
حسین هاشمی تخته پور عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان، ایجاد و گسترش شرکت های دانش بنیان در سواحل شمالی و جنوبی کشور با محوریت صنعت دریایی را اقدامی ضروری برای پویایی اقتصادی مناطق همجوار با دریا و حصول ارزش افزوده بیشینه از مزیت های دریا دانست.
وی تأکید کرد: ایجاد شرکت های فناور و نوآور در جزایر و مناطق ساحلی و زمینه سازی برای فعالیت بیشتر ایده پردازان و افراد نوآور در حوزۀ دریا، علاوه بر توسعۀ منطقه ای مبتنی بر مزیت های رقابتی و اقلیمی، زمینه ساز جذب سرمایه گذار خارجی و ارزآوری خواهد شد؛ همچنین نگهداشت منابع دریایی امروزه از مسئله های جدی است و نیازمند عملکرد مطلوبتری است.
نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به موفقیت های پارک های علم و فناوری در توسعه زیرساخت ها و رونق شرکت های فناور و کسب وکارهای نوپا، خاطرنشان کرد: ایجاد بنادر کوچک با هدف استقرار شرکت های دانش بنیان یکی از اقداماتی است که می تواند به رونق صنعت دریا کمک کند.
وی گفت:در واقع این بنادر نقش پارک های علم وفناوری را ایفا می کنند و با ارائه تسهیلات و حمایت از ایده پردازان زمینه ساز حضور بیشینه متخصصان و فناوران در صنایع دریایی خواهند بود.
هاشمی تخته پور با تأکید بر لزوم تسهیلگری در مسیر نخبگان برای فعالیت در حوزه دریا، یادآور شد: برای رسیدن به اهداف تعیین شده، ارائه مشوق های قانونی نیز الزامی است که یکی از مهمترین آنها کاهش بروکراسی اداری است.

**فعالیت دانش بنیان در مناطق آزاد زمینه ساز رونق صنعت دریایی
همچنین حسن خسته بند عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ضرورت استفاده از همۀ مزیت های قانونی کشور برای استفاده بهینه از دریا، ادامه داد: مناطق آزاد، یکی از بهترین محل های برای توسعۀ فناوری دریایی و ایجاد شرکت های دانش بنیان با محوریت صنایع دریایی می باشد.
وی افزود: این مناطق به دلیل برخورداری از شرایط خاص، استعداد بیشتری در ایجاد و افزایش همکاری های بین المللی در زمینه های مختلف خاصه عرصه های فناوری دارند.
نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم جذب سرمایه گذاران خارجی و تزریق ظرفیت های آنان به طرح ها و پروژه های دانش بنیان و خلاقانه، اضافه کرد: جذب سرمایه گذران خارجی یکی از اصولی است که باید برای عملیاتی شدن ایده ها و طرح های نوآورانه و فناورانه مورد توجه اکید قرار گیرد.
وی افزود: به همین دلیل افزایش مشارکت و ایجاد زیرساخت های سخت افزاری و اجتماعی لازم، مناطق آزاد را به محلی مناسب برای جذب سرمایه گذار خارجی تبدیل می کند که همین موضوع سبب می شود به تدریج سرمایۀ لازم برای عملیاتی شده ایده ها و طرح های نخبگانی فراهم شود.
چهارمین دوره جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» به همت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی و ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکم تا سوم آبان ماه سال جاری در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می شود.
علمی ** 1836 **1440

 

کلید واژه :

افزایش سهم آبهای آزاد

،

توسعه صنایع دانش بنیان دریایی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha