کد خبر : ۳۴۴۲۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید سوپر جاذب زیست تخریب پذیر با هدف اصلاح خاک و کاهش مصرف آب در آذربایجان غربی

رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: سوپرجاذب زیست تخریب پذیر برپایه سلولز و نشاسته با هدف اصلاح خاک کشاورزی، بهبود خواص فیزیکی خاک و افزایش ظرفیت نگهداری آب توسط پژوهشگران این نهاد تولید شد.

تولید سوپر جاذب زیست تخریب پذیر با هدف اصلاح خاک و کاهش مصرف آب در آذربایجان غربی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ولی عاقلی افزود: این سوپر جاذب هیچ گونه آلودگی برای محیط زیست و خاک در پی نداشته و هیدروژل تهیه شده در این پروژه حاوی پلیمرهای طبیعی است و زمانی که در حلال قرار می گیرد، حلال را تا چندصد برابر وزن خود جذب کرده و متورم می شود.
وی اضافه کرد: ژل تولید شده جهت اصلاح خاک در صنعت کشاورزی به منظور بهبود خواص فیزیکی خاک و افزایش ظرفیت نگهداری آب مورد استفاده قرار می گیرد.
وی بیان کرد: به کارگیری سوپرجاذب های کشاورزی در کاهش هزینه ها و افزایش بازدهی و سودآوری بسیار موثر است و در دسترس بودن مواد اولیه، داخلی بودن این مواد، بی نیاز بودن به واردات و تولید راحت و ارزان از جمله مزیت های آن به شمار می رود.
رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ادامه داد: یکی از روش های مهم در کاهش مصرف آب و افزایش راندمان بخش کشاورزی استفاده از پلیمرهای سوپر جاذب است که با توجه به خشکسالی های اخیر و وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه این مواد می توانند بسیار مفید باشند.
عاقلی گفت: استفاده از ترکیبات هیدروژل و سوپرجاذب، میزان دفعات آبیاری را به نصف کاهش می دهد و میزان مصرف آب نیز بین 20 تا 50 درصد کمتر می شود.
وی افزود: پلیمرهای سوپر جاذب در حال حاضر به صورت صنعتی در کشورمان تولید نمی شود و نیاز کشور برای مصارف اغلب بهداشتی از طریق واردات تأمین می شود.
وی اضافه کرد: برای تجاری سازی و تولید انبوه این مواد به مطالعات بیشتری نیازمند است ولی می توان با سرمایه گذاری مناسب در این راستا بسیاری از مشکلات حوزه آب و کشاورزی را حل کرد.
، جهاد دانشگاهی از جمله نهادهای علمی با ظرفیت قابل توجه پژوهشی است که دهها فناوری جدید در این نهاد تولید و روانه بازار صنعت می شود.
مشکل آب مصرفی در بخش کشاورزی از جمله مهمترین مشکلات آذربایجان غربی است و بسیاری از صاحب نظران معتقد هستند که با کاهش 40 درصد مصرف آب در این بخش، حتی می توان بخش زیادی از آب مورد نیاز دریاچه ارومیه را تامین کرد.

کلید واژه :

سوپرجاذب زیست تخریب پذیر

،

اصلاح خاک

،

کاهش مصرف آب

،

آذربایجان غربی

ثبت نظرات
captcha